Reklama

Reklama

Rezydencje prezydenckie w Polsce. Gdzie głowa państwa spędza wakacje?

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej ma do dyspozycji kilka rezydencji. Należą do nich oczywiście Pałac Prezydencki oraz Belweder w Warszawie, są jednak także bardziej odległe budynki. Gdzie Andrzej Duda może spędzać wakacje?

Zamek Prezydenta RP w Wiśle

Najbardziej znaną rezydencją prezydencką w Polsce jest ta w Wiśle. Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej to modernistyczny pałac wzniesiony pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku. Zaprojektował go Alfred Szyszko-Bohusz dla ówczesnego prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Rezydencja miała być darem Śląska i Ślązaków dla głowy państwa.

Przez kolejnych 20 lat budynek był wykorzystywany przez głowę państwa w celach wypoczynkowych. W trakcie II wojny światowej był do dyspozycji niemieckich oficerów SS. Następnie korzystał z niego Bolesław Bierut, który był jednocześnie ostatnim prezydentem PRL przez likwidację tej funkcji. W późniejszym okresie w zamku bywali komunistyczni politycy.

Reklama

W 2002 roku rezydencja ponownie znalazła się w rękach Kancelarii Prezydenta RP i została wyremontowana. Wewnątrz budynku zachowała się większość oryginalnego wyposażenia z poprzedniego stulecia. Cześć Zamku Głównego, czyli właściwej rezydencji, jest udostępniona do zwiedzania przez turystów.

Rezydencja Prezydenta RP na Mierzei Helskiej

Oprócz posiadłości w górach głowa państwa polskiego może korzystać również z wypoczynku nad morzem w Rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Mierzei Helskiej. Znajduje się ona na terenie Helu, w sąsiedztwie Juraty. Pierwszy budynek powstał w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Całą budowę, czyli drugą willę, 35-metrową wieżę z krytym basenem, kort tenisowy, przystań i lądowisko dla helikopterów, ukończono dopiero w 2003 roku. Obiekt zajmuje  kilkadziesiąt hektarów i przylega do zamkniętej plaży. Gościło w nim wielu polityków zagranicznych m.in. król Juan Carlos, Angela Merkel czy George W. Bush.

Pod zarządem Kancelarii Prezydenta RP znajduje się także Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku, w którym od 2013 roku znajduje się ogólnodostępna wystawa dotycząca roli głowy państwa polskiego. Wszystkie obiekty prezydenckie są ogrodzone i pilnie strzeżone przez całą dobę. 

***

Zobacz również:

Tak mieszka Iga Świątek. Nie znajdziesz u niej przepychu!

Dodatkowe 1000 zł do zasiłku rodzinnego. Do kiedy złożyć wniosek?

Bornholm: Majorka Północy tuż przy polskim wybrzeżu

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: prezydent | Andrzej Duda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy