Sardynia. Co warto zobaczyć?
Piaszczyste plaże, bajkowe zatoki, błękitne, czyste morze - czy można chcieć więcej?
Ta druga co do wielkości włoska wyspa leży w połowie drogi między Europą i Afryką. Kusi pięknymi krajobrazami, różnobarwnymi plażami, wręcz idealną temperaturą (w miesiącach letnich wynosi ok. 30°C) i niezwykłymi obiektami historycznymi.
Do 238 r. p.n.e. Sardynią władali Kartagińczycy. Pozostało tu więcej świadectw ich kultury niż w ich własnej ojczyźnie – dzisiejszej Tunezji. W mieście Nuoro obejrzyj świątynię boga Baala, nekropolię oraz domy mieszkalne tego starożytnego ludu, który został wyparty z wyspy przez Rzymian.
Zróżnicowane wybrzeże Sardynii, wypełnione turystycznymi kurortami, oferuje plaże, zarówno piaszczyste, jak i kamieniste. Również woda w zależności od miejsca przyjmuje kolor lazurowy, szmaragdowy, zielony, a nawet czerwony!
Między plażami skrywają się klify, głębokie jaskinie i małe zatoczki, do których można dojść jedynie po stromych zboczach skał. Prawdziwym bogactwem Sardynii jest jednak ogromna różnorodność roślin, a szczególnie kwiatów, dzięki którym wyspa jest kolorowa i pachnąca. Bogaty jest również jej świat podwodny: rafy koralowe, przeróżne ryby i zwierzęta morskie zachęcają do nurkowania.
Nie zawiodą się również amatorzy windsurfingu – zarówno ci początkujący, jak i mający większe wymagania. Mimo że piękne krajobrazy i plaże kuszą leniwym wypoczynkiem, znajdź trochę czasu na zwiedzanie.
Najbardziej charakterystyczne są nuragi, czyli megalityczne warowne wieże obserwacyjne, pochodzące z drugiego tysiąclecia p.n.e. i zbudowane z ociosanych bloków skalnych, ułożonych bez użycia zaprawy. Do najlepiej zachowanych nuragów należy Su Nuraxi w pobliżu miejscowości Barumini.
Aby odkryć wielowiekowe korzenie wyspy, warto wybrać się na wycieczkę po jej najważniejszych miastach, np. Sassari, którego historyczne pamiątki są odzwierciedleniem walk między włoskimi rodami o wpływy polityczne i gospodarcze.
Z kolei Alghero jest pozostałością hiszpańskich wpływów, widocznych w lokalnej architekturze, języku i kuchni z silnymi akcentami katalońskimi. W okolicy tego miasta znajduje się też największa na Sar dynii jaskinia, tzw. Grota Neptuna, do której można się dostać łodzią lub na piechotę po 656 stopniach.
Niesamowitą przyrodniczą atrakcją Sardynii jest wąwóz Su Gorroppu - najgłębszy kanion na wyspie. Znajduje się w regionie Ogliastra, w południowo-wschodniej części Sardynii. Legenda głosi, że gdzieś w okolicy jest miejsce zapewniające długowieczność wędrowcom, którzy potrafią je odnaleźć...
Wybierz się też w rejs, by zobaczyć Archipelag La Maddalena, grupę wysp, która jest obszarem chronionym. Piękno tutejszych plaż i zatoczek zapiera dech w piersiach.
Jeśli jesteś miłośniczką wspinaczki, nie rozczarujesz się. Sardynia to mekka fanów tego sportu. Jest tu ponad 3600 jednowyciągowych dróg wspinaczkowych.
Anna Kryńska