Reklama

Reklama

Słowacja: Baseny termalne i wędrówki górskie

Słowacja to kraj, w którym dobrze jest spędzić urlop o każdej porze roku. Zimą warto pojechać tam na narty i cieszyć się jazdą po doskonale przygotowanych trasach narciarskich (np. Jasna Chopok). Latem można wybrać się na piesze wędrówki górskimi szlakami po słowackiej stronie Tatr.

Warto skorzystać z wypoczynku w miejscach znanych z gorących źródeł. To narodowe bogactwo Słowacji. Jednym z nich jest Park Termalny Besenova. To kąpielisko znajduje się zaledwie 50 kilometrów od polskiej granicy, w północno-zachodniej części Słowacji, na Liptowie, nad rzeką Wag, u podnóża Gór Choczańskich.

Początki kurortu sięgają lat 80. XX wieku. Wówczas dokonano pierwszego odwiertu znajdujących się tam wód. Jednak na większą skalę uzdrowisko zaczęto rozbudowywać dopiero w 2006 roku. 

Obecnie Park Termalny Besenova to nowocześnie rozbudowany aquapark. Można w nim korzystać z zabiegów w saunach oraz zażywać leczniczych kąpieli w aż 10 basenach termalnych z wodą o temperaturze 30-38ºC.

Reklama

Bogata jest ona w pierwiastki mineralne, takie jak wapń, potas, sód, magnez, mangan oraz siarczany. Najkorzystniej wpływają one na skórę, ale poprawiają też krążenie krwi, leczą nerwice, pomagają na bezsenność i stabilizują ciśnienie. Łagodzą też bóle kości i stawów, regulują przemianę materii i gospodarkę hormonalną. Wspomagają leczenie chorób narządów ruchu.

Po kąpielach warto zwiedzić okolicę. Koniecznie trzeba zobaczyć renesansowy kasztel z pierwszej połowy XVII wieku z kolekcją eksponatów ze zbiorów myśliwskich Muzeum Liptowskiego, który znajduje się ok. 1,5 km od zespołu basenów. Warto obejrzeć też Beszeniowskie Trawertyny - rezerwat przyrody.

Przemieszczając się po regionie Liptowskim, a szczególnie jadąc autostradą z Liptowskiego Mikulasza do Rużomberku, nie można przeoczyć jeziora o nazwie Liptowska Mara. To największy sztuczny zbiornik na Słowacji. Polecamy zwłaszcza spacer po zaporze i wypoczynek na plaży. 

W jej okolicy znajduje się też malowniczo położona wieża zabytkowego kościoła, który stał w miejscowości Liptowska Mara. Kopia całości znajduje się w muzeum Wsi Liptowskiej. Rejon tego sztucznego jeziora jest również świetną bazą wypadową do wycieczek w Choczskie Góry i Tatry Zachodnie.

Warto obejrzeć Celtycką Wioskę - unikatowy park archeologiczny. Miejsce to jest świadectwem obecności Celtów - pradawnych ludów indoeuropejskich w Liptowie pomiędzy IV i I wiekiem p.n.e. 

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy