Smak kubańskiego lata

Wakacje 2014: Podróże po Kubie

Kuba to miejsce, które trzeba zobaczyć, choć raz w życiu. Jest tajemnicza, tętni życiem i nieustannie pulsuje w rytmie salsy.

Krzysztof Kolumb, przybijając w 1492 roku do brzegów Kuby, wypowiedział z zachwytem takie oto słowa: "Ludzkie oczy do tej pory nie ujrzały tak pięknej ziemi". Ernest Hemingway lub Papá, jak zwą go Kubańczycy, niepoprawnie zakochał się w tym miejscu, pijąc w lokalnych barach, łowiąc ryby i odpoczywając w swojej willi Fina Vigia, gdzie poczciwy służący René przyrządzał mu ulubione, tradycyjne mojito.

Pogoda i klimatKlimat wyspy jest tropikalny, bardzo ciepły i wilgotny, co stwarza dobre warunki do rozwoju turystyki w tym regionie. Aby uniknąć pory deszczowej i największych upałów, sięgających 35°C, najlepiej wybrać się w podróż na rajską wyspę w okresie od listopada do kwietnia. Niepolecane są wycieczki w październiku, ponieważ wtedy, pod koniec sezonu deszczowego, wyspę nawiedzają niebezpieczne cyklony.

Co oferuje Kuba?

Turystyka jest obecnie najważniejszą gałęzią gospodarki Kuby. Kurorty osadzone przy plażach uważane są za najlepsze na całych Karaibach, a gdy tylko udamy się w głąb lądu, oczom ukażą się niepowtarzalne krajobrazy - pola trzciny cukrowej, wielokilometrowe równiny, dzikie tereny palmowych lasów i malownicze pasma górskie Guamhaya, Cordillera de Guaniguanico i Sierra Maestra.

Ruch turystyczny skupia się głównie w okolicach Hawany i Varadero. Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm fascynującym miejscom.

Hawana

Stolica Kuby zwana jest często "perłą Fidela Castro". Życie miasta skupia się na nadmorskiej promenadzie Malecón. Zawsze wieczorami kłębią się tam rozbawione tłumy tańczące salsę i popijające zakrapiane rumem drinki. Na wschód od centrum znajduje się starsza część Hawany. Nie ma innej kolonialnej starówki, która mogłoby równać się z La Habana Vieja.

To prawdziwe kłębowisko wąskich, romantycznych uliczek, kameralnych placyków i imponujących kolonialnych rezydencji z okresu od XVI do XIX wieku. Na Calle Obispo, najsłynniejszej ulicy starówki, oprócz najstarszych zabytków architektonicznych, znajdziemy markowe sklepy i butiki sławnych projektantów.

Niedaleko znajduje się prawdziwy "plac zabytków", czyli Plaza de Armas. Można tam podziwiać między innymi najokazalszą barokową budowlę, Palaciode los Capitanes oraz wstąpić do Muzeum Miejskiego, skrywającego cenne, kolonialne okazy.

Oddalając się od placu, mija się monumentalną fortecę, wyposażoną w armaty i mosty zwodzone, aby trafić na kolejny plac, Plaza de la Catedral z imponującą, barokową katedrą, w której Jan Paweł II odprawił mszę podczas pielgrzymki do Ameryki Środkowej w 1998 roku.

Varadero

140 kilometrów na wschód od Hawany znajduje się Varadero - bajkowy kurort, spełnione marzenie turysty.  Jest to idealne miejsce dla pragnących spokojnego wypoczynku w cieniu palm, nad turkusowym morzem. 

Plaże pokrywa przyjemnie miękki, jasnobeżowy piasek, a obmywająca brzeg, przejrzysta woda zachęca do uprawiania sportów wodnych i nurkowania. Podwodni odkrywcy mogą zobaczyć chociażby zatopioną podczas II wojny światowej, 40-metrową łódź lub dwukilometrowy fragment rafy koralowej.

Wieczorami budzi się w Varadero ekscytujące życie nocne, wypełnione żywą, kubańską muzyką. Warto wybrać się również na wycieczkę w głąb półwyspu do Reserva Ecologico Varahicacos, aby zobaczyć prehistoryczne malowidła pokrywające wapienne skały.

Prawdziwy smak Kuby

Kuba jest wymarzonym miejscem beztroskiego wypoczynku na brzegu piaszczystej plaży, wchodzącej łagodnie w turkusową taflę wody. Należy jednak wspomnieć, że kraj ten jest żywym skansenem komunizmu. Nie widać tego w luksusowych, zadbanych kurortach, ale krótka wyprawa poza granice ekskluzywnych ośrodków daje pełny obraz Kuby.

Rozdźwięk między przepychem a biedą może być dla wielu szokujący, ale tylko w małych miasteczkach, pełnych kolonialnych zabytków i na barwnej, przepełnionej dźwiękiem i zapachem lokalnych potraw, prowincji można poznać prawdziwy klimat tej karaibskiej wyspy.

Sprawdź TUTAJ


Strona główna INTERIA.PL

Polecamy