Reklama

Starożytna egipska budowla odkryta w pobliżu piramid w Gizie. To przełom

Odkrycia starożytnego obiektu w kształcie litery L dokonano na cmentarzu starożytnego Egiptu obok Wielkiej Piramidy Chufu. Archeolodzy zidentyfikowali nieznaną wcześniej „anomalię” przy użyciu technologii penetracji gruntu. Czym jest owa budowla i dlaczego to tak ważne odkrycie?

Egipt wciąż czeka na nowe odkrycia. Badania zaskoczyły naukowców

Artefakty starożytnego Egiptu są odkrywane i badane od lat. Wykopaliska trwają tak długo, że można sądzić, że już nic nowego nie można odkryć w tym miejscu. Nic bardziej mylnego.

 Archeolodzy dokonali kolejnego odkrycia, które poruszyło światem nauki. Jak wynika z badań opublikowanych w poniedziałek w czasopiśmie "Archaeological Prospection", archeolodzy zidentyfikowali starożytną egipską konstrukcję w kształcie litery L pod ziemią w pobliżu egipskich piramid w Gizie.

Naukowcy pracujący w Gizie w Egipcie zidentyfikowali anomalię pod piaskiem, która może być nieznaną wcześniej strukturą. Odkrycia dokonano przy użyciu technologii penetracji gruntu na elitarnym cmentarzu starożytnego Egiptu obok Wielkiej Piramidy w Chufu.

W pozornie "pustym obszarze" kompleksu piramid zespół badaczy Międzynarodowego Uniwersytetu Higashi Nippon, Uniwersytetu Tohoku i egipskiego Narodowego Instytutu Badawczego Astronomii i Geofizyki, przeprowadził skany pod powierzchnią piasku, a wyniki badania zaskoczyły naukowców. 

Reklama

Tajemnicza formacja w kształcie litery "L". Czym była w przeszłości?

Cmentarz West Field, położony na zachód od Wielkiej Piramidy w Gizie, jest ważnym miejscem pochówku starożytnych członków rodziny królewskiej i wysokich rangą oficerów. Archeologów od dawna ciekawi tzw. "pusty obszar" na środku cmentarza, otoczony mastabami. 

Jest to rodzaj grobowca o prostokątnej konstrukcji z płaskim dachem, który wyznacza podziemne miejsce pochówku.

Wcześniej nie dokonano żadnych znaczących odkryć na tej dużej, pustej przestrzeni - o wymiarach około 80 na 110 metrów - mimo że była otoczona starożytnymi grobowcami mastaby i znajdowała się obok piramid królów Chufu i Chefre, zbudowanych 4500 lat temu.

Tym razem coś jednak przykuło uwagę naukowców. 

"Odkryty obiekt może być częścią sztucznych innych obiektów, ponieważ kształtu litery L nie da się stworzyć w naturalnych strukturach geologicznych. Mieliśmy nadzieję, że coś znajdziemy, ale nie spodziewaliśmy się, że dokonamy takiego odkrycia" - mówi Motoyuki Sato z Uniwersytetu Tohoku w Japonii, członek wspólnego japońsko-egipskiego zespołu badawczego.

Poprzednie wykopaliska w tym rejonie kompleksu piramid w Gizie nie przyniosły znaczących odkryć. Jednak nowo opublikowany artykuł na temat wykopalisk prowadzonych w latach 2021-2023 ujawnił nowe podziemne odkrycie: 

"Przeprowadziliśmy wspólne badania geofizyczne przy użyciu radaru penetrującego ziemię - GPR i tomografii oporności elektrycznej - ERT, na Cmentarzu Zachodnim. To, co odkryślimy jest połączeniem płytkiej struktury z głębszą strukturą. Na podstawie tych wyników wyciągamy wniosek, że konstrukcją powodującą anomalie mogą być pionowe ściany z wapienia lub szyby prowadzące do konstrukcji grobowca " - relacjonuje grupa badawcza w oficjalnym oświadczeniu.

Zespół relacjonuje także, że anomalia wykryta pod powierzchnią ziemi być może jest wypełniona piaskiem. Wygląda na to, że jest połączona z inną konstrukcją poniżej, ma głębokość do 10 metrów i wymiary około 10 na 10 metrów. 

Naukowcy podejrzewają, że może być to szyb prowadzący do... nowego grobowca, który znajduje się głeboko pod ziemią. 

"Ważne jest, aby natychmiast prowadzić kolejne wykopy, aby ustalić przeznaczenie budowli" - podkreśla zespół.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: starożytny Egipt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy