Reklama

Bezcenny skarb wrócił do Egiptu po 30 latach. Wcześniej został skradziony

Egipt odzyskał skradziony posąg króla Ramzesa II, liczący 3400 lat po 30 latach jego nieobecności w kraju. Drogocenny posąg został skradziony z Egiptu 30 lat temu i został finalnie odnaleziony w Szwajcarii.

Powrót do kraju po 30 latach. Odzyskano ważny zabytek

Egipt to z pewnością jedna z kolebek cywilizacji i miejsce, którego historia zbudowała wyjątkowy klimat tego miejsca. Piramidy, grobowce i niezliczona ilość mniejszych i większych zabytków, są dziś bezcennym dorobkiem tamtejszej cywilizacji. 

 Nie jest tajemnicą, że wiele z egipskich dóbr zostało zrabowanych i do dziś nie powróciło do swojej ojczyzny. Jednak są też i sukcesy. 

Po 30 latach do Egiptu powrócił posąg króla Ramzesa II, który został odnaleziony w Szwajcarii. 

Posąg znajduje się obecnie w Muzeum Egipskim w Kairze, ale nie jest wystawiany. Jak podało ministerstwo w oświadczeniu, zabytek zostanie poddany renowacji.

Jak posąg zniknął z Egiptu? Losy Ramzesa II

Posąg został skradziony ze świątyni Ramzesa II, która znajduje się w Abydos w południowym Egipcie ponad trzydzieści lat temu.  Shaaban Abdel Gawad, szef egipskiego wydziału repatriacji antyków, powiedział, że szacuje się, że dzieło zostało skradzione pod koniec lat 80. lub na początku 90. XX wieku.

Reklama

Władze egipskie zauważyły artefakt, gdy był on wystawiony na sprzedaż na wystawie w Londynie w 2013 r. Według Ministerstwa Starożytności droga artefaktu wiodła przez kilka krajów, aż finalnie dotarł do Szwajcarii.

Licząca 3400 lat rzeźba przedstawiająca twarz faraona została finalnie odzyskana drogą zgodną z prawem i wróciła do Egiptu, gdzie możliwe, że niedługo zostanie oficjalnie pokazana w muzeum.

"Ta rzeźba głowy należy do grupy posągów przedstawiających króla Ramzesa II siedzącego obok kilku egipskich bóstw" - powiedział Abdel Gawad w oświadczeniu. 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Egipt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy