Reklama

Reklama

Szwecja na wakacje

Chcesz odpocząć od zgiełku miasta? Rozwiązaniem jest wyjazd do Szwecji. Kilka dni, albo nawet weekend pozwolą złapać oddech.

To kraj o niewielkiej gęstości zaludnienia, w którym na powierzchni o półtora raza większej od Polski mieszka niespełna 9 mln osób. Jest podzielony na aż 25 obwodów administracyjnych, z których każdy może zaoferować inne atrakcje. Chcąc poznać Szwecję w pigułce warto wybrać rejon Blekinge, do którego z łatwością dostaniemy się promem z Gdyni.

"Zdaje się jakby wszystko zło stąd odeszło, bo żadna myśl nie zmierza ku szkodzie, łupiestwu lub krzywdzie. Ptaki - najdziwniejsze i najrzadsze - siadają na brzegu stołu, wiewiórki i łasice podbiegają po okruszyny z naszego śniadania, nigdzie nie widać zdeptanej trawy, wyrwanych kwiatów, połamanych gałęzi. Ten sam szacunek otacza człowieka, jego dom i wszystko, co do niego należy. Uczciwość przestała tu być cnotą, ponieważ jest powszechna, niemal już instynktowna." - Jan Parandowski, Podróże Literackie (1946)

Reklama

Wybierając się w podróż ze Stena Line do Szwecji mamy okazję poznać kulturę oraz tradycję tego kraju. Najbliżej będzie do rejonu Blekinge. Stolicą "cichej wody", bo tak można tłumaczyć słowo bleke, jest Karlskrona - miasto, do którego dopływają promy Stena Line. Rejon Blekinge jest niewielki - to ok. 3 tys. km kw. jednak na tym małym obszarze znajduje się aż 950 jezior i 12 rzek. Są to tereny niezwykle malownicze, usytuowane wśród lasów i jezior oraz bogate w liczne szlaki turystyczne.

 Karlskrona to jedno z najpiękniejszych miejsc nad Bałtykiem. Została założona w 1680 roku przez szwedzkiego króla Karola XI i miała stać się bazą floty szwedzkiej. Zbudowano ją na 33 małych wyspach, które w ciągu stuleci zostały połączone mostami i groblami. Zwiedzając Karlskronę zaobserwujemy historyczne ślady obecności floty. Szerokie ulice, którymi dawniej maszerowały parady wojskowe, imponujące twierdze i budynki militarne, które powstały z inspiracji klasycyzmem i barokiem. Wiele z tych zabytków jest wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i do dziś robią ogromne wrażenie. Warto zatrzymać się na największym w Skandynawii rynku, a także zwiedzić zabytkowy Kościół Admiralicji, będący największym drewnianym kościołem w Szwecji.

Na własną rękę - pieszo i na rowerze

Rejon Blekinge oraz miasto Karlskrona są wprost stworzone do relaksujących wycieczek rowerowych, zarówno dla początkujących rowerzystów jak i tych zaawansowanych. Wybór tras jest ogromny - od wypraw po wybrzeżu i wyspach do wycieczek na terenach zalesionych. Najlepiej można się o tym przekonać, korzystając z wytyczonego wzdłuż wybrzeża rowerowego szlaku Cykelspared. Oddzielony od ulicy, równy i bezpieczny szlak jest dodatkowo oświetlony, co umożliwia wycieczki także jesienią. Na przejażdżkę czy długi rajd warto zabrać ze sobą ulubiony rower - na prom Stena Line można zabierać rower bez dodatkowych opłat.

 Niezwykłą rowerową przygodą będą również wyprawy po Blekinge. Wiele wysp jest połączonych z lądem przy pomocy mostów, ale także bezpłatnych promów. Rower można zabierać na statki kursujące między wyspami archipelagu i w ten sposób połączyć wycieczkę morską z wyprawami rowerowymi. Warto wybrać się na wyspę Aspö, posiadającą interesujące trasy rowerowe, gdzie można zwiedzić twierdzę obronną Drottningskär z XVII wieku. Imponujące mury warowne fortyfikacji, armaty i widoki rozciągające się wokół budowli pobudzają wyobraźnię zwiedzających.

 

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: podóże

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje