Reklama

Reklama

Takich Tatr nie znacie

Chcesz powędrować zapomnianymi górskimi szlakami, zobaczyć modne przed wojną schroniska, które już nie istnieją, zwiedzić słynne kąpieliska, do których tłumnie przyjeżdżali letnicy, a po których nie został nawet ślad, podobnie jak po zlikwidowanych wyciągach narciarskich? Popularne niegdyś atrakcje turystyczne zarasta dziś dzika przyroda. Ale zaginiony świat wciąż można poznać i odkryć na nowo. Wszystko dzięki fotografiom z albumu „Tatrzańska Atlantyda”. Zobacz Tatry, które zadziwiają i intrygują.


Giewont bez krzyża na wierzchołku 

Masyw Giewontu sfotografowany ze Skibówek w XIX wieku. Wówczas widoku na Tatry nie ograniczały gęsta zabudowa i wiekowe drzewa, a szlak na szczyt prowadził Żlebem Kirkora.

Druga połowa XIX wieku, zdjęcie: Awit Szubert

Na Kominach Strążyskich

To moje ukochane zdjęcie. Tak naprawdę ratownicy ćwiczą sygnalizację. Ja wciąż wierzę, że odkrywają, patrzą na Giewont po raz pierwszy.

Pierwsza dekada XX wieku, autor nieznany


Reklama

Kasprowy Wierch

Ta wspinaczka odbyła się prawdopodobnie na potrzeby reklamy. Kolejka ma w tej chwili zaledwie pięć miesięcy. W kadrze nie widać industrialnych słupów, żlebu zwanego Ściekowcem, tłumów pod szczytem. Liny i gondola zawieszone są w powietrzu.

1936 rok, zdjęcie: Henryk Schabenbec

Leżakownia na Kasprowym Wierchu

Ta moda już nie wróci. Wtedy jeszcze nie każdy skrawek ziemi opisywały paragrafy przepisów. Śnieg, narty, leżak w kwietniowym słońcu i piwo.

Druga połowa XX wieku, zdjęcie: Władysław Werner


Góral nad Czarnym Stawem Gąsienicowym

Trzydzieści lat po zniszczeniu prymitywnego schroniska nad Czarnym Stawem Gąsienicowym nadal sprzedawano rarytasy: zsiadłe mleko i jagody oraz herbatę z samowaru.

1956 rok, zdjęcie: Zbigniew Kamykowski

W Ciemnych Smreczynach

Z lewej, w gąszczu omiegów górskich, stoi Józef Fudakowski, profesor zoologii UJ. W Tatrach prowadził badania naukowe. Jego publikacje to m.in. "Fauna ważek Tatr polskich", "Nowy ssak dla fauny Polski, polnik karpacki (Chionomys ulpius Miller)". Nie wspinanie czy narciarstwo, a skupienie na naturze. Zarośla, ziołorośla, smreczyny, siedliska owadów. Odmienny i piękny sposób istnienia w Tatrach.

Lipiec 1919, autor nieznany


Kąpiele na Jaszczurówce

Wejście do Doliny Olczyskiej poprzednie pokolenia kojarzyły z basenami. To zakopiańska archeologia. Po najstarszym zakładzie zostało tylko to zdjęcie i kilka wersów wspomnień. Wspólnie pływano, prano, czerpano ciepłą wodę dla domów.

1904 rok, zdjęcie: Walery Eljasz

Kąpielisko na Jaszczurówce

Dobre miejsce do podglądania. Czego tam nie ma. Na dachu przebieralni masowe opalanie. Z prawej huśtawka i siatkówka. Są kawiarnia i parkiet do tańca. Z lewej ścieżka do altany i tarasu widokowego. Pośrodku zjeżdżalnia. Wszędzie parada ciał kobiecych i męskich, w każdym wieku. Ogrodzona przestrzeń większej swobody.

1936 rok, zdjęcie: Stefan Zwoliński


Poniżej Włosienicy

Każdy pyta: gdzie kierowca? To on trzyma aparat. Właściciel nowego trabanta P50.

Druga połowa XX wieku, zdjęcie: Władysław Werner

Syrena

Znane są dwie nazwy łodzi pływających po Morskim Oku. Na zdjęciach Syrena. Rozpadające się resztki Świstaka potrafią zlokalizować grzybiarze odwiedzający Zazadnią.  

Data wykonania nieznana, autor nieznany


Lawina spadająca z Bańdziocha

1948 rok, zdjęcie: Jerzy Hajdukiewicz

Zniszczenia na Hali Goryczkowej

Lawina, która zniszczyła Halę Goryczkową, zeszła w nocy 2 marca 1956 roku. Życie straciło pięć osób. Nazwiskiem gospodarzy zniszczonego schroniska opisuje się dziś żleb, gdzie rozpoczęła się tragedia. Niestety nie były to ostatnie ofiary w tym niepozornym miejscu.

1956 rok, zdjęcie: Władysław Werner

Droga na Kalatówki po wietrze halnym

6 maja 1968 roku - halny stulecia poczynił ogromne straty w drzewostanie tatrzańskim i dobytku zakopiańczyków. Na Kasprowym Wierchu zanotowano prędkość 288 km/godz., w Zakopanem 168km/godz..

7 maja 1968 roku, zdjęcie: Krystyna Gorazdowska

Telemarkiem na Gubałówce jedzie Mariusz Zaruski

Na rewersie napisano: "Kupiono od Stanisława Zdyba 27.07.1933 za 25 groszy". Z Gubałówki na nartach zjeżdżano już wiele lat przed zbudowaniem kolejki. Był to jedyny stok w ścisłym centrum Zakopanego. Szybki trening, wieczorna jazda w towarzystwie w słabym oświetleniu, szkolne lekcje wychowania fizycznego.

1909 rok, zdjęcie: Stanisław Zdyb


Trasa FIS I na Kasprowym Wierchu

Data wykonania nieznana, zdjęcie: Antoni Wieczorek

Tatry Zachodnie - Wołowiec, Rakoń i Długi Upłaz widziane z Grzesia

Długie ramię Rakonia na fokach pokonuje się szybko. Przyjemnie i bezpiecznie jest rozpocząć zjazd ze szczytu widocznego po prawej stronie. Górna część to frajda w puchu, dalej długa jazda w lesie do schroniska.

Data wykonania nieznana, autor nieznany

W Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Data wykonania nieznana, zdjęcie: Krystyna Gorazdowska


Na Karczmisku

Data wykonania nieznana, zdjęcie: Władysław Werner

Hala Pisana

Data wykonania nieznana, zdjęcie: S. Zuchmantowicz


Redyk, Zakopane, ulica Kościuszki

1958 rok, zdjęcie: Zbigniew Kamykowski

Więcej o albumie i wystawie "Tatrzańska Atlantyda"


materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje