Reklama

Reklama

Urlop: O czym nie zapomnieć pakując się na wymarzony wyjazd

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Zanim jednak wsiądziesz do samochodu czy samolotu, czeka się jeszcze pakowanie. Jeśli dobrze je zaplanujesz, będziesz mieć pewność, że twój urlop będzie naprawdę udany. Co zatem warto zabrać?

Po pierwsze: Smartfon z dostępem do internetu

Wiele osób marzy o tym, by na wakacjach całkowicie odciąć się od rzeczywistości i na dwa tygodnie zostawić telefon w domu. Może się jednak okazać, że w podróży smartfon, wyposażony w odpowiednie aplikacje, bardzo się przyda. Co warto zainstalować?

Przede wszystkim aplikację Google Maps, dzięki której nie tylko szybko dojedziesz do celu (można używać jej jak nawigacji), ale także nie będziesz błądzić w nowym miejscu (wystarczy wpisać adres interesującej cię atrakcji, a aplikacja pokaże, gdzie iść i ile czasu należy zarezerwować na dotarcie do celu). Dużą zaletą Google Maps jest to, że mapy można ściągnąć i korzystać z nich w trybie offline, dzięki czemu nie musisz łączyć się z siecią i płacić za transfer danych.

Reklama

Aplikacje taksówkowe (np. Uber, MyTaxi, iTaxi), dzięki którym, w awaryjnych sytuacjach, zamówisz taksówkę nawet bez znajomości języka kraju, w którym się znajdujesz. Zapewne podczas codziennego zwiedzania aplikacja nie będzie potrzebna, jednak w przypadku nagłego zachorowania lub wypadku możliwość szybkiego zamówienia pojazdu i pojechania do lekarza na pewno się przyda.

Aplikacje służące do tłumaczenia (np. Google Translator, iTranslate). Jeśli dobrze znasz języki obce (przede wszystkim angielski czy hiszpański, które są popularne w wielu krajach), aplikacja może służyć ci sporadycznie, np. do tłumaczenia wyjątkowo trudnych słów. Jeśli jednak wybierasz się do kraju, którego języka nie znasz, dzięki pomocy translatora o wiele łatwiej będzie ci zamówić jedzenie w restauracji, zapytać o drogę czy odczytać napisy w metrze.

Oczywiście aplikacji, które ułatwią podróż (także na etapie jej planowania) jest o wiele więcej. To, które powinnaś zainstalować w swoim smartfonie, zależy przede wszystkim o twoich wakacyjnych planów i kraju, który planujesz odwiedzić.

Po drugie: Dobry aparat

Choć nowoczesne smartfony są wyposażone w niezłej jakości aparaty, na wakacje warto zabrać ze sobą sprzęt przeznaczony wyłącznie do fotografowania lub nagrywania filmów. Dlaczego? Ponieważ zdjęcia z wakacji nie służą wyłącznie do dokumentowania wyjazdu (do robienia takich zdjęć rzeczywiście wystarczą smartofny), ale są również piękną pamiątką, do której będziesz wracać przez wiele lat. Część zdjęć z pewnością będziesz chciała wywołać i włożyć do rodzinnego albumu lub ramek, a najpiękniejsze powiększyć i powiesić na ścianie. Podczas wakacyjnych podróży często zdarza się, że wykonanie fotografii nie jest takie łatwe: panuje półmrok lub jest noc, pada deszcz, twoje dzieci nie chcą przerwać zabawy, więc musisz sfotografować je w ruchu. Dzięki dobremu aparatowi uchwycenie pięknych chwil będzie znacznie łatwiejsze. Oczywiście sprzęt to nie wszystko, liczą się jeszcze twoje umiejętności. Dlatego przed wyjazdem obejrzyj kilka wideoporadników, dzięki którym zapoznasz się z podstawowymi terminami (np. ISO, przesłona, kompozycja) i będziesz potrafiła lepiej wykorzystać możliwości swojego aparatu.

Po trzecie: Książki, druty, sprzęt do pływania

Urlop to czas, kiedy powinnaś się zrelaksować. Oczywiście zwiedzanie kraju, który od dawna chciałaś odwiedzić, na pewno sprawi ci wiele radości. Pamiętaj jednak o tym, by nie skupiać się na realizowaniu planu wyjazdu. Jeśli poczujesz, że oglądanie wszystkich zaplanowanych atrakcji cię męczy, zrób coś, co lubisz. Podczas pakowania włóż do torby książkę, którą od dawna chciałaś przeczytać, druty i włóczkę, z której zrobisz modne dodatki na jesień, czy sprzęt, który pomaga ci realizować pasje. Jeśli lubisz nurkować, urlop zaplanuj tak, by móc przeznaczyć jeden dzień na podwodne "zwiedzanie" okolicy. Jeśli pasjonujesz się fotografią, wcześniej sprawdź, które miejsca są najbardziej interesujące (mogą to być ruiny, piękne ogrody czy opustoszałe plaże) i wybierz się na samotny spacer, podczas którego będziesz mogła skupić się wyłącznie na szukaniu najlepszych kadrów. Gwarantujemy, że dzięki kilku godzinom, które poświecisz na swoje pasje, zwiedzanie kolejnych zabytków i spędzanie czasu z rodziną będzie ci sprawiać więcej przyjemności.

Po czwarte: Apteczka, ubezpieczenie

Oczywiście żadna z nas, wybierając się na wakacje, nie zakłada, że na miejscu przytrafi nam się coś złego. Warto się jednak zabezpieczyć, by w razie czego mieć pewność, że otrzymamy niezbędną pomoc. W tym celu należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które oferują niemal wszystkie formy ubezpieczeniowe. Cena usługi jest uzależniona od tego, gdzie i na jak długo jedziemy, warto jednak zapłacić kilkadziesiąt złotych za to, by w razie wypadku szybko otrzymać fachową pomoc. Przed wyjazdem należy również wykupić leki, które zażywają członkowie rodziny. Jedno opakowanie warto mieć przy sobie, a drugie w głównym bagażu (w ten sposób w razie kradzieży czy zagubienia bagażu zostanie ci jedno zapasowe opakowanie leku).

Po piąte: Dobry humor

Choć brzmi to banalnie, nastawienie to podstawa. Dlatego przed urlopem postaraj się zakończyć wszystkie ważne projekty w pracy. Podziel swoje obowiązki miedzy współpracowników, ustaw autoresponder. Dzięki temu na wakacjach nie będziesz myślała o pracy i stresowała się zaległymi sprawami, ale zrelaksujesz się i naprawdę odpoczniesz. A właśnie po to jest urlop!

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje