Reklama

W starożytnym mieście odkryto wyjątkowy zabytek. Archeolodzy zachwyceni

Turcja to jeden z ulubionych kierunków turystycznych Polaków. Prócz przystępnych cen, doskonałej pogody i nadmorskich rozrywek, istnieje obecnie jeszcze jeden powód, by odwiedzić ten kraj. Archeolodzy dokonali tam nowego odkrycia, które zachwyciło nie tylko badaczy.

Turystyczny raj wzbogacony o nowe odkrycia. Polacy kochają tam podróżować.

Wykopaliska w Antalyi doprowadziły do odkrycia mozaiki z II wieku p.n.e. przedstawiającej Kaliopę, znaną w mitologii greckiej, muzę poezji epickiej. Dokładnie do odkrycia doszło w mieście Side znajdującym się w popularnej wśród turystów prowincji Antalya. 

 Prowincja ta znajduje się w południowej części kraju nad zatoką o tej samej nazwie i przyciąga turystów rozlicznymi atrakcjami i resortami wypoczynkowymi. W regionie znajduje się wiele starożytnych ruin, w tym miasto Side, którego antyczna część z wieloma zabytkami położona jest na malowniczym cyplu. 

To właśnie tam dokonano kolejnego już, niezwykle ważnego odkrycia. Prace archeologiczne wciąż są tam przeprowadzane, a ich najnowszym sukcesem jest odnalezienie niezwykłej mozaiki. 

Archeolodzy tym razem odkryli mozaikową podłogę z II wieku p.n.e. przedstawiającą Kaliopę, muzę poezji epickiej. 

Reklama

Do odkrycia doszło w wyniku trwających prac w ramach projektu "Dziedzictwo dla przyszłości", zainicjowanego przez tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki w 2023 r. Celem projektu jest ochrona i renowacja ważnych miejsc historycznych.

Mozaika umiejscowiona jest na obszarze za piękną fontanną w Side. Archeolodzy finalnie odsłonili skomplikowane dzieło sztuki starożytnej wraz z freskami ukazującymi artystyczne bogactwo tamtego okresu.

Wyjątkowy obraz Kaliope. Piękno mozaiki zachwyca

Prace wykopaliskowe i restauratorskie rozpoczęte w 2023 r. w starożytnym mieście Side zostały zainicjowane po to, by chronić dziedzictwo historyczne i kulturowe Turcji. 

Badania stanowisk archeologicznych i promowania tych bogactw na świecie, przynoszą nieustannie nowe odkrycia. Z tego najnowszego zespół archeologiczny dokonujący prac w tamtejszym rejonie jest niezwykle dumny.

Ogłaszając, że odkryto wyjątkową mozaikową podłogę, Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji stwierdziło: 

"Przedstawia ona Kalliope, muzę poezji epickiej, która inspirowała poetów, ze wspaniałymi szczegółami. Pochodząca z II wieku p.n.e. podłoga ta stanowi imponujące połączenie sztuki starożytnej i mitologii. Na ścianach pomieszczenia, w którym znajdowała się mozaikowa podłoga, odkryto także freski ukazujące estetykę i bogactwo artystyczne tamtego okresu. Mozaikowa podłoga dostarcza nowych informacji na temat historii starożytnego miasta Side i wzmacnia nadzieję, że badania archeologiczne w regionie odkryją znacznie więcej tajemnic".

To niedawne odkrycie zwiększa znaczenie archeologiczne Side. W mitologii greckiej Kaliope była najstarszą z dziewięciu Muz, bogiń, które inspirowały sztukę i naukę.

Tradycyjnie kojarzona jest z poezją epicką i często jest przedstawiana z tabliczką i rysikiem lub zwojem.

Mozaika przedstawiająca Kaliopę podkreśla kunszt artystyczny starożytnych mieszkańców i zapewnia nowy wgląd w kontekst kulturowy i historyczny tamtego okresu.

Side z nadzieją na dalszy rozwój

Side, które nie posiadało planu zagospodarowania przestrzennego, ponieważ było obiektem zabytkowym pierwszego stopnia, w 2013 roku zostało przekształcone w obiekt miejski trzeciego stopnia, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców i zapobiec nielegalnej rozbudowie, a dla tego celu przygotowano plan zagospodarowania przestrzennego i jego konserwację.

W ramach projektu urbanistycznego Ancient Side, przygotowanego przez gminę Manavgat, polegającego na wyburzeniu nielegalnych budynków i przybudówek w Side, budynki są rekonstruowane zgodnie z historyczną przeszłością. 

Dzięki takim działaniom władz istnieje nadzieja na przyciągnięcie nowych turystów do Side, którzy odwiedzają to miejsce ze względu na jego starożytną historię i zabytki.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Turcja | archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy