W starożytnym mieście odkryto wyjątkowy zabytek. Archeolodzy zachwyceni
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Turcja to jeden z ulubionych kierunków turystycznych Polaków. Prócz przystępnych cen, doskonałej pogody i nadmorskich rozrywek, istnieje obecnie jeszcze jeden powód, by odwiedzić ten kraj. Archeolodzy dokonali tam nowego odkrycia, które zachwyciło nie tylko badaczy.
Spis treści:
Turystyczny raj wzbogacony o nowe odkrycia. Polacy kochają tam podróżować.
Wykopaliska w Antalyi doprowadziły do odkrycia mozaiki z II wieku p.n.e. przedstawiającej Kaliopę, znaną w mitologii greckiej, muzę poezji epickiej. Dokładnie do odkrycia doszło w mieście Side znajdującym się w popularnej wśród turystów prowincji Antalya.
Zobacz również:
To właśnie tam dokonano kolejnego już, niezwykle ważnego odkrycia. Prace archeologiczne wciąż są tam przeprowadzane, a ich najnowszym sukcesem jest odnalezienie niezwykłej mozaiki.
Archeolodzy tym razem odkryli mozaikową podłogę z II wieku p.n.e. przedstawiającą Kaliopę, muzę poezji epickiej.
Do odkrycia doszło w wyniku trwających prac w ramach projektu "Dziedzictwo dla przyszłości", zainicjowanego przez tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki w 2023 r. Celem projektu jest ochrona i renowacja ważnych miejsc historycznych.
Mozaika umiejscowiona jest na obszarze za piękną fontanną w Side. Archeolodzy finalnie odsłonili skomplikowane dzieło sztuki starożytnej wraz z freskami ukazującymi artystyczne bogactwo tamtego okresu.
Wyjątkowy obraz Kaliope. Piękno mozaiki zachwyca
Prace wykopaliskowe i restauratorskie rozpoczęte w 2023 r. w starożytnym mieście Side zostały zainicjowane po to, by chronić dziedzictwo historyczne i kulturowe Turcji.
Badania stanowisk archeologicznych i promowania tych bogactw na świecie, przynoszą nieustannie nowe odkrycia. Z tego najnowszego zespół archeologiczny dokonujący prac w tamtejszym rejonie jest niezwykle dumny.
Ogłaszając, że odkryto wyjątkową mozaikową podłogę, Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji stwierdziło:
"Przedstawia ona Kalliope, muzę poezji epickiej, która inspirowała poetów, ze wspaniałymi szczegółami. Pochodząca z II wieku p.n.e. podłoga ta stanowi imponujące połączenie sztuki starożytnej i mitologii. Na ścianach pomieszczenia, w którym znajdowała się mozaikowa podłoga, odkryto także freski ukazujące estetykę i bogactwo artystyczne tamtego okresu. Mozaikowa podłoga dostarcza nowych informacji na temat historii starożytnego miasta Side i wzmacnia nadzieję, że badania archeologiczne w regionie odkryją znacznie więcej tajemnic".
To niedawne odkrycie zwiększa znaczenie archeologiczne Side. W mitologii greckiej Kaliope była najstarszą z dziewięciu Muz, bogiń, które inspirowały sztukę i naukę.
Tradycyjnie kojarzona jest z poezją epicką i często jest przedstawiana z tabliczką i rysikiem lub zwojem.
Mozaika przedstawiająca Kaliopę podkreśla kunszt artystyczny starożytnych mieszkańców i zapewnia nowy wgląd w kontekst kulturowy i historyczny tamtego okresu.
Side z nadzieją na dalszy rozwój
Side, które nie posiadało planu zagospodarowania przestrzennego, ponieważ było obiektem zabytkowym pierwszego stopnia, w 2013 roku zostało przekształcone w obiekt miejski trzeciego stopnia, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców i zapobiec nielegalnej rozbudowie, a dla tego celu przygotowano plan zagospodarowania przestrzennego i jego konserwację.
W ramach projektu urbanistycznego Ancient Side, przygotowanego przez gminę Manavgat, polegającego na wyburzeniu nielegalnych budynków i przybudówek w Side, budynki są rekonstruowane zgodnie z historyczną przeszłością.
Dzięki takim działaniom władz istnieje nadzieja na przyciągnięcie nowych turystów do Side, którzy odwiedzają to miejsce ze względu na jego starożytną historię i zabytki.