Wokół Wielkiej Czantorii
Wielka Czantoria to szczyt graniczny z naszymi południowymi sąsiadami. Wraz z Małą Czantorią tworzy pasmo górskie doskonałe na wypady piesze i rowerowe. Sezon turystyczny trwa tu cały rok...
Warto wjechać kolejką na szczyt góry! Widok zapiera dech w piersiach, zwłaszcza gdy wdrapiemy się na stalową wieżę widokową z platformą na wysokości 29 metrów, tuż po czeskiej stronie. Widać z niej cały Beskid Śląski, Żywiecki, Mały i kotlinę żywiecką.
Na Wielką Czantorię można też pójść pieszo – z Ustronia przez Małą Czantorię. Taka wyprawa zajmie około 3 godzin (kolejką jest więc znacznie szybciej).
Ustroń u stóp Czantorii to niewielkie miasteczko i uzdrowisko, a poza tym doskonała baza wypadowa w góry. Tu też można się świetnie zregenerować po całodziennych wędrówkach górskich i nabrać sił przed dalszymi wyprawami.
W Ustroniu znajdują się stawy i baseny solankowe, gdzie zrelaksujemy się podwodnym masażem. Są tu również stawy kajakowe, a dla miłośników sportów ekstremalnych – park linowy. Dzieci zaś będą świetnie się bawić w parku niespodzianek.
Jak korzystać z atrakcji w okolicy Czantorii
Kolejka linowa w Ustroniu: godziny otwarcia oraz cennik znajdziemy na stronie internetowej: www.czantoria.net i na portalu miasta: www.ustron.pl
Leśny Park Niespodzianek: przy ul. Zdrojowej w Ustroniu czynny jest w godz. 9.00–18.00 (do końca października), a w miesiącach jesienno-zimowych od 10.00 do 16.00. Więcej informacji można uzyskać mailem, pisząc na adres: info@lesnypark.pl i na stronie: lesnypark.pl Park linowy na górze Równica: czynny w każdy pogodny dzień od 10.00 (także w weekendy i święta).
Ostatnie wejście na wysokość o godz. 18.00-18.30. Informacje o zasadach korzystania z atrakcji: parklinowy.pl
Noclegi w Beskidzie Śląskim: adresy kwater i gospodarstw agroturystycznych znajdziemy m.in. na stronach: fajnewczasy.pl oraz ustron.pl
Do Ustronia - do wód!
Ustroń słynny jest ze swoich wód mineralnych i parku zdrojowego. Można korzystać ze stawów i basenów solankowych. Występują tutaj głównie solanki jodkowo-bromowo-chlorkowe. Kuracjusze leczą w Ustroniu przede wszystkim choroby dróg oddechowych, ale też choroby narządów ruchu, układu nerwowego i krążenia.
W parku linowym na górze Równica (w pogodny dzień) można poszaleć na linowych trasach. Dla każdego znajdzie się odpowiednia: od najłatwiejszych do przejścia, do ekstremalnych – dla śmiałków!
Jedna z legend mówi, że wnętrze góry było kryjówką dla rycerzy, którzy w razie potrzeby mieli spieszyć na pomoc Śląskowi. Dziś możemy spacerować po stokach Czantorii malowniczą Ścieżką Rycerską...
Jest tu też... Szlak Przemytników. Niegdyś, w okresie międzywojennym, przez Czantorię szmuglowano towar z Czechosłowacji do Polski i w drugą stronę. A w latach 30-tych przerzucano ochotników na wojnę domową w Hiszpanii. Dziś ten szklak przemierzają pieszo tylko turyści. Na szczyt góry można dostać się również kolejką linową. Przejazd trwa kilkadziesiąt minut, a bilet kosztuje około dwudziestu złotych.
W Parku Niespodzianek. Znajduje się on w lesie u stóp Czantorii, w Ustroniu Zawodziu. Jest tu mnóstwo atrakcji dla całej rodziny: sokolarnia, sowiarnia, miejsca widokowe.
Ptasie domki zamieszkują różne gatunki sów, jastrzębi, sokołów, są też orły, w tym największy i budzący podziw orzeł bielik.
Po parku swobodnie przechadzają się... muflony i daniele, które można karmić z ręki. A w zagrodach zobaczymy: żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki oraz jenoty.
Relaks nad Wisłą
Jeśli odpoczywamy w Ustroniu, a nie chcemy zdobywać Czantorii czy innych szczytów, możemy pospacerować bulwarami wiślanymi... Ciągną się one przez kilka kilometrów i są świetnym miejscem na chodzenie z kijami, czyli uprawianie nordic walking. Bulwary w Ustroniu są oświetlone, więc można przechadzać się nimi również wieczorami i słuchać szumu rzeki, która dźwięczy tutaj niczym górski potok.