Zachwycające miejsce dla miłośników jedzenia i tradycji

Makarony idealne w smaku, przyrządzone na wszelkie sposoby, lekko musujące lambrusco, oszałamiająca architektura sięgająca dziesiątki wieków wstecz, piękna pogoda i uśmiechnięci Włosi. Czego więcej trzeba do szczęścia?

Bolonia - Piazza Maggiore - ścisłe centrum średniowiecznego miasta zamyka Palazzo Re Enzo, datowany na XIII wiek.
Bolonia - Piazza Maggiore - ścisłe centrum średniowiecznego miasta zamyka Palazzo Re Enzo, datowany na XIII wiek.123RF/PICSEL

Bolonia i Modena

Emilia-Romania, region położony u góry włoskiego buta zachwyca różnorodnością - zarówno krajobrazu, jak i atrakcji. Najbardziej znane miasta w tej okolicy to Bolonia i Modena.

Absolutnie rozpieszczeni poczują się tutaj wielbiciele motoryzacji. Nie bez przyczyny okoliczny region nosi dumną nazwę Motor Valley: tutaj mieszczą się studia projektowe i fabryki najlepszych włoskich marek, a także muzea (najbardziej popularne Muzeum Ferrari w Maranello, Muzeum Casa Enzo Ferrari w Modenie i Muzeum Ducati w Bolonii).

W maju tego roku po wielu latach przerwy wznowiono Motor Valley Fest - czterodniowe święto motoryzacji, które przyciąga do Modeny i okolic tysiące zwiedzających.

Pomnik Neptuna był inspiracją dla twórców luksusowych samochodów
Pomnik Neptuna był inspiracją dla twórców luksusowych samochodów123RF/PICSEL

Bogactwo regionu

Symbolem Bolonii jest pomnik Neptuna. To właśnie trójząb władcy mórz stał się inspiracją twórców loga Maserati, bolońskiego producenta luksusowych samochodów.W Modenie warto odwiedzić Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Geminiana, który jest też patronem miasta. To w jej murach żegnano zmarłego Luciano Pavarottiego, słynnego modeńczyka.  Stąd pochodzi również Massimo Bottura, najlepszy kucharz na świecie. Tutaj też prowadzi swoją restaurację Osteria Francescana, która szczyci się trzema gwiazdkami Michelina.

Ocet balsamiczny nazywany jest także ,,czarnym złotem''
Ocet balsamiczny nazywany jest także ,,czarnym złotem''123RF/PICSEL

Kulinarnymi skarbami regionu są ocet balsamiczny oraz szynka parmeńska. By wyprodukować 1 litr tradycyjnego octu potrzeba ok. 145 kg surowych winogron, które fermentują w specjalnych warunkach przez minimum 12 lat.  
Natomiast w pobliskiej Parmie wymyślono szynkę parmeńską, o której głośno było już w I wieku p.n.e. Podobnie parmezan wywodzi się z regionu Emilia-Romania.

Zobacz także:

Katarzyna Popowska o nowym projekcieStyl.pl
Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas