Zakynthos - przedsionek nieba

Grecka wyspa Zakynthos jest absurdalnie piękna - jakby natura chciała się popisać. Czas płynie tu niespiesznie, a powietrze wypełnia zapach cytrusów. Ta maleńka, mniejsza od Warszawy, wyspa jest kwintesencją klimatu wyspiarskiej Hellady.

Pogoda i klimat

Na Zakynthos panuje klimat subtropikalny. Opady deszczu latem są prawdziwą rzadkością. W ciągu dnia, temperatura nie spada poniżej 30°C, a nocą wynosi średnio 22°C. Wyspę omywają krystalicznie czyste i ciepłe wody Morza Jońskiego - w sierpniu ich temperatura oscyluje wokół 25°C, zachęcając do długich kąpieli.

Blisko natury

Powietrze na wyspie wypełnia słodki aromat pomarańczy, cytryn i intensywna woń oleandrów. Dzięki wyjątkowym warunkom klimatycznym, można tu podziwiać zadziwiające bogactwo i różnorodność flory. Południowo-wschodnia część wyspy jest nizinna, a zachodnie wybrzeże klifowe.

Największe zachwyty wzbudzają potężne, kremowo-oliwkowe skały, bujnie porośnięte roślinnością, ciągnące się wzdłuż arkadyjskich, drobnopiaszczystych plaż, łagodnie wstępujących do lazurowego morza. Czyste plaże Zakynthos upodobały sobie szczególnie, zagrożone wyginięciem, żółwie morskie gatunku Careta-Careta, które stały się symbolem wyspy.

Niektóre małe fragmenty plaż wchodzą w skład Narodowego Parku Morskiego, toteż kąpiele i uprawianie na nich sportów wodnych jest surowo zabronione. Ograniczenia te całkowicie rekompensuje możliwość obserwowania tych niezwykłych, stukilogramowych olbrzymów, pływających swobodnie wzdłuż linii brzegowej. Obowiązkowym elementem zwiedzania Zakynthos jest rejs do Zatoki Wraku, znajdującej się we wschodniej części wyspy.

Znajduje się tam najpiękniejsza plaża w Grecji - Navagio, będąca prawdziwą wizytówką kraju. Sceneria plaży zapiera dech w piersiach. Dzika, zjawiskowa plaża zamknięta jest od strony lądu majestatycznymi, białymi klifami i dostać się na nią można jedynie statkiem.

Na brzegu plaży statek Panagiotis, który nie popłynie już niestety w żaden rejs. W 1983 roku utknął na mieliźnie i dziś jego zardzewiały, nadgryziony zębem czasu wrak wygrzewa się w słońcu, komponując się idealnie z otoczeniem.

Uwieńczeniem pobytu na wyspie powinna być fascynująca wycieczka do Błękitnych Jaskiń leżących na północnym wybrzeżu tuż obok przylądka Skinari. Bielące się w słońcu wapienne groty i łuki zostały uformowane w sposób całkowicie naturalny, działaniem wiatru i wody. Ich wnętrze jest magiczne - wskutek załamań światła, woda przybiera bajeczne odcienie błękitu, a całe wnętrze jaskiń wypełnione jest tajemniczym, lekko migocącym, niebieskawym odcieniem.  

Malownicze plaże ciągną się kilometrami i poza małymi skrawkami zarezerwowanymi dla żółwi, turyści mają mnóstwo miejsca na wypoczynek - zarówno aktywny, możliwy dzięki szerokiej ofercie tamtejszych wypożyczalni sprzętu wodnego, jaki i ten na leżaku, z książką lub drinkiem. 

Zakynthos pełne życia

Za dnia życie na Zakynthos płynie przyjemnym, leniwym rytmem. Można godzinami wypoczywać na brzegach arkadyjskich plaż, kąpiąc się i uprawiając sporty wodne, wypłynąć w rejs w poszukiwaniu żółwi, delfinów i kolorowych ławic ryb lub przemierzać wyspę, odkrywając liczne ciekawe miejsca i urokliwe zakątki.

Wieczorami warto odwiedzić tętniące życiem Laganas - największy kurort na wyspie, naszpikowany klubami, restauracjami i tradycyjnymi tawernami. Warto dodać, że Zakynthos ma dogodne połączenia promowe z innymi wyspami, takimi jak Kefalonia czy Peloponez ze starożytną Olimpią i Koryntem.

Sprawdź TUTAJ!