Zamość: Miasto zbudowane przez artystę
Ratusz i pięć kamienic ormiańskich po jego prawej stronie, to największa ozdoba zamojskiego rynku.
Wiele kamienic zachowało swój dawny charakter dzięki oryginalnym podcieniom, które dziś, jak przed wiekami, tworzą galerię handlową. Tu zachowało się aż 55 podcieniowych kamienic (w samym Rynku Wielkim 10). W zamyśle projektującego je Morando miały chronić mieszczan w czasie zakupów przed słońcem i deszczem. Zachwycają wspaniałymi rzeźbionymi elementami kamiennej dekoracji sklepień, nadproży i portali.
Zamość powstał na zamówienie najpotężniejszego polskiego magnata połowy XVI wieku, Jana Zamoyskiego. Zaprojektował go włoski architekt Bernardo Morando według modnej w odrodzeniu koncepcji miasta idealnego. Każdy jego element był dziełem sztuki. Zabytki tworzą jeden z najpiękniejszych zespołów architektonicznych w naszym kraju. Nic dziwnego, że znajduje się on na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zamość był miastem-rezydencją, wytworną stolicą rozległych dóbr ordynacji. Jej sercem jest Rynek Wielki, nad którym dominuje strzelista wieża ratusza. Obok siedziby władz miasta wznosi się pięć kamienic z bogato zdobionymi fasadami i attykami. Pozostałe zespoły kamieniczek, choć nie tak bogato zdobione, również tworzą niezwykłą atmosferę placu. We wszystkich kamienicach zachowały się sklepione podcienia z pięknymi kamiennymi portalami i obramieniami okien.
Na rynku trzeba koniecznie usiąść w jednej z licznych tutaj kawiarenek. Potem można ruszyć uliczkami. Warto zajrzeć do kolegiaty Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, której wnętrze częściowo zaprojektował Morando. Niedaleko wznosi się czworobok budynków dawnej Akademii Zamojskiej, powołanej do życia w 1594 roku, jako czwartej wyższej uczelni w Polsce. Stąd można skierować się do otaczającego centrum rozległego parku założonego wzdłuż wyremontowanych murów, bram i bastionów…
Zobacz także: