Reklama

Reklama

​Zwiedzanie irlandzkich miast - Dublin, Cork i Waterford

Wybierasz się na Zieloną Wyspę i nie wiesz jakie atrakcje turystyczne powinieneś zobaczyć? Przygotowaliśmy kilka propozycji prosto z największych irlandzkich miast, które na pewno cię zainteresują! Sprawdź, gdzie znajdują się najciekawsze muzea, dowiedz się, po jakich parkach warto się przespacerować i odkryj niesamowicie burzliwą historię tego wyjątkowego kraju. Irlandia czeka właśnie na ciebie!

Na początek Dublin, stolica Irlandii

Duża, barwna i tętniąca życiem metropolia? Aby w pełni zrozumieć charakter Dublina, koniecznie trzeba go odwiedzić! Niestety, nie znajdziemy tu setek starych zabytków - weźmy pod uwagę, że z tych najbardziej wiekowych zachowało się tylko kilkanaście. Spośród nich warto wyróżnić Zamek Dubliński, wybudowany niegdyś przez Normanów i XII-wieczną Katedrę Chrystusową. 

Zainteresowani architekturą sakralną mogą również przespacerować się do katedry św. Patryka, świątyni św. Audoena i kościoła anglikańskiego Świętej Trójcy. Dublin to przede wszystkim jednak raj dla miłośników muzeów. Niezliczoną ilość intrygujących wystaw znajdziemy m.in. w Galerii Malarstwa, Muzeum Narodowym czy Muzeum Pisarzy Dublińskich. 

Reklama

Mając chwilę wolnego czasu, zajrzyjmy też do Muzeum Figur Woskowych i... Muzeum Browaru Guinnessa. Na pewno nie będziemy żałować spędzonych tam chwil! Z ciekawych miejsc warto nadmienić jeszcze Trinity Collage (ze znajdującą się wewnątrz Księga z Kells), XVIII-wieczne pałace i przepiękny park miejski Phoenix Park.

Cork, czyli miasto moczarów

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad pochodzeniem nazw irlandzkich miast, to właśnie mamy dla ciebie rozwiązanie jednej z intrygujących zagadek. Cork zawdzięcza swoje imię Corcach Mór Mumhan, czyli lokalnym Wielkim Moczarom Munsteru. Jego centrum leży na wyspie, a duża część ulic powstała na zasypanych ziemią kanałach rzecznych. 

Okoliczne tereny przez wieki zamieszkiwali wikingowie, a następnie Normadowie - niestety w mieście nie zachowały się budynki z tamtego okresu. Obecnie warto zwiedzić miejscowe kościoły: katedrę św. Findbara, wybudowaną na miejscu VI-wiecznego klasztoru, lub kościół św. Anny, słynny z powodu swoich dzwonów. Do obiektów, które koniecznie trzeba zobaczyć należy również most św. Patryka i XVIII-wieczny The English Market - to właśnie tam kupimy najciekawsze pamiątki z naszej podróży. 

Amatorom muzeów polecamy wizytę w Cork Butter Museum i Cork Heritage Centre, a wszystkim lubiącym dobrą muzykę udział w jednym z miejscowych festiwali. Cork International Choral Festival czy Guinness Cork Jazz Festiwal co roku przyciągają tysiące miłośników miłych dla ucha dźwięków.

Wikingowie z Waterford

Najstarsze miasto w kraju od lat przyciąga turystów swoimi atrakcjami - może i ty dasz się im zachwycić? Jego najbardziej wiekowa część, zwana Trójkątem Wikingów, to otoczone X-wiecznymi fortyfikacji centrum. Dzięki spokojnym, cichym uliczkom i interesującej architekturze to idealne miejsce na długie rodzinne spacery. Lokalne biura chętnie organizują też wycieczki po murach miejskich, na które warto się wybrać - to właśnie stamtąd będziemy mogli podziwiać Waterford z nieco innej perspektywy. 

Mając chwilę wolnego czasu, przejdźmy się na nadbrzeże portowe, słynące z przepięknej panoramy i licznych butików, a także odwiedźmy Plac Johna Robertsa. Na sam koniec zostawiliśmy ekspozycje: zlokalizowane w dawnym spichlerzu Waterford Museum of Treasures z kolekcją miejskich skarbów, oraz wystawę historyczną umiejscowioną obecnie w Wieży Reginalda - obie bardzo ciekawe i godne uwagi.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje