Reklama

Rośliny dla początkujących. Te gatunki wybaczą ci błędy

Rośliny w doniczkach to jedna z najpopularniejszych ozdób każdego mieszkania. Bywa jednak i tak, że mimo szczerych chęci, nie każdy potrafi odpowiednio się nimi opiekować. Na szczęście istnieją pewne gatunki roślin, które wybaczają błędy początkującym i zapominalskim.

Regularne i odpowiednie podlewanie, zapewnienie właściwego nasłonecznienia — i to w zasadzie tyle, kiedy mowa o podstawowych zasadach dbania o rośliny domowe. Dla jednych tylko tyle, dla innych aż tyle. Osoby, które kochają rośliny, ale nie mają drygu do dbania o nie, powinny zatem wybierać takie gatunki roślin, które są w stanie sprostać wielu uniedogodnieniom.

Kaktusy - odporne rośliny

Kaktusy doniczkowe to jedne z najpopularniejszych  i najbardziej odpornych roślin hodowanych w domu. Wybaczają zapominalstwo opiekuna, wymagają minimum zainteresowania. Kaktusy przybierają przeróżne, ale za to niezwykle ciekawe formy, różnią się także wielkością, a jeśli poświęcimy im nieco więcej uwagi, odwdzięczą się pięknym rozkwitem.

Reklama

Do najbardziej popularnych gatunków kaktusów należy opuncja ceniona ze względu na swoje kolorowe kwiaty. Jeszcze piękniej potrafi kwitnąć gymnokalycium - niewielki, pozbawiony kolców i włosków kaktus, którego duże kwiaty mogą przybrać barwę żółtą, białą, różową lub czerwoną.

Sprawdź również: Jak pielęgnować kaktusy

Grubosz jajowaty - czyli drzewko szczęścia

Ta roślina nazywana jest również gruboszem owalnym, gruboszem srebrzystym lub drzewkiem szczęścia i pieniędzy. Grubosz jajowaty jest bardzo łatwą, niekłopotliwą rośliną, idealną dla zapominalskich.

Mięsiste liście gromadzą wodę na zapas, tak że nie przeszkadzają jej okresowe susze. Nie wymaga w związku z tym częstego podlewania. Co więcej - zbyt częste podlewanie może spowodować utratę liści i gnicie rośliny. Grubosz jajowaty lubi miejsca nasłonecznione, więc najlepiej ustawić go na parapecie lub w pobliżu okna.

Zobacz: Drzewko szczęścia na wiele schorzeń

Sansewieria - język teściowej

Sansewieria jest łatwa w uprawie i pielęgnacji, należy do tzw. żelaznych roślin. Preferuje suszę, może wytrzymać kilka miesięcy bez kropli wody. Sansewieria jest bowiem sukulentem liściowym, magazynującym wodę w mięsistych liściach. Ze względu na ich kształt nazywana jest też wężownicą lub językiem teściowej.

Według rankingu przygotowanego przez agencję NASA, wężownica jest jedną z roślin oczyszczających powietrze z toksycznych substancji - amoniaku, benzenu, formaldehydów, trichloroetylenu oraz toluenu i ksylenu. Właściwości zdrowotne sansewierii polegają więc na pochwytywaniu zanieczyszczeń pochodzących ze smogu, a także toksyn zawartych w klejach, farbach, impregnatach czy dywanach.

Sansewieria - idealna roślina do sypialni 

Aloes zwyczajny

Aloes zwyczajny to wyjątkowa roślina, którą od wieków wykorzystuje się w medycynie i kosmetyce. Aloes zawiera między innymi:

  • witaminę A, C i E
  • witaminę B12
  • kwas foliowy

Żel aloesowy powszechnie stosowany jest na podrażnioną skórę, rany czy poparzenia, ponieważ łagodzi obrażenia, koi i przyspiesza gojenie.

Roślina jest odporna na brak podlewania. W grubych liściach zbiera wodę, więc może przetrwać krótkie okresy przesuszenia.

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny ceniony jest ze względu na dekoracyjność oraz niewielkie wymagania uprawowe. Roślina nie potrzebuje częstego podlewania, nawożenia, skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Świetnie radzi sobie z okresową suszą, niedostatkiem światła i jest niezwykle odporna na choroby i szkodniki.

Roślina gromadzi wodę w grubych, mięsistych liściach oraz podziemnych kłączach, dzięki czemu doskonale radzi sobie z okresową suszą i nie wymaga częstego podlewania. Bez wody potrafi wytrzymać nawet kilka tygodni. Należy uważać, by nie przelać rośliny, gdyż nadmiar wody potrafi być dla zamiokulkasa zabójczy.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | rośliny doniczkowe
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy