Co zmienia wyniki badań?

Pora kolacji, obfitość posiłku, a nawet to, czy intensywnie trenowałaś. Do badań trzeba się przygotować. Na co uważać?

Pamiętaj, że przed badaniem warto się wyciszyć. Silny stres może podnieść stężenie glukozy we krwi
Pamiętaj, że przed badaniem warto się wyciszyć. Silny stres może podnieść stężenie glukozy we krwi123RF/PICSEL

Czy badanie krwi zawsze należy wykonywać na czczo?

Wszystko zależy od tego, co badamy. Posiłek nie zaburzy wyników rozpoznania grupy krwi, ASO, CRP, badania na antygeny HBs, HIV, HCV, testu na helicobacter pylori oraz markery nowotworowe, a także poziomu hormonów (poza prolaktyną) oraz immunoglobulin.

Przed morfologią, badaniem OB, ACTH, lipidogramem i doustnym testem tolerancji glukozy należy się wstrzymać z jedzeniem przez 6-8 godzin. Warto jednak pić wodę: dzięki temu nie będziesz tak bardzo osłabiona, a rozrzedzona krew łatwiej popłynie do probówki.

Czy to, co zjemy na kolację, może mieć wpływ na wyniki badań?

Zdecydowanie tak. Obfity i tłusty, a nawet pikantny posiłek posiłek może zafałszować np. poziom cholesterolu. Także alkohol nie jest zalecany, nawet na dwa dni przed badaniem (wypicie lampki wina czy piwa przez około 38 godzin stymuluje wzrost aktywności GGTP, czyli gamma-glutamylotransferazy, co daje fałszywy wynik świadczący o nieprawidłowej pracy wątroby).

Przed badaniem nie powinno się też palić: dym wpływa na stężenie hemoglobiny i liczbę czerwonych krwinek.

Czy przed badaniem krwi można iść na trening?

To nie jest dobry pomysł. W czasie wysiłku zmienia się gospodarka węglowodanowa: spada poziom glukozy i trójglicerydów. Dodatkowo, intensywnie pracujące mięśnie uwalniają enzymy, które przenikają do surowicy i zmieniają jej obraz. Przed badaniem warto spokojnie posiedzieć przez około 10 minut.

Gdy długo stoimy, dochodzi do przemieszczenia się płynów w organizmie i zagęszczenia krwi, co może skutkować wzrostem stężenia białka, cholesterolu, wapnia, magnezu, hematokrytu, liczby krwinek czerwonych i białych.

Czy przed pobraniem krwi można zażyć leki?

Tę kwestię należy omówić z lekarzem. Niektóre leki w sposób znaczny zafałszowują wyniki badań, inne powinno się zażyć, aby sprawdzić czy działają. Nie interpretuj badań na własną rękę. Lekarz weźmie pod uwagę wszystkie czynniki, nie tylko normy.

Jak badać się w domu

Wiele osób musi na bieżąco monitorować stan swojego zdrowia. Z pomocą przychodzą aparatura i dostępne w aptekach domowe testy. Jak samodzielnie wykonywać badania, żeby ich wyniki były wiarygodne?

- Ciśnienie krwi. Nie mierz go bezpośrednio po posiłku czy wypiciu kawy. Najlepiej odczekać około godziny. Usiądź na kilka minut w cichym pomieszczeniu. Pomiaru dokonaj na lewej ręce w pozycji siedzącej z podpartymi plecami i ręką.

- Poziom glukozy. O tym, kiedy wykonać badanie (na czczo czy po posiłku) zdecyduje lekarz. Palca wykorzystywanego do testu nie dezynfekuj: środki odkażające mogą zafałszować wynik pomiaru. Ręce umyj wodą z mydłem i dokładnie wysusz. Do badania nie wykorzystuj pierwszej kropli, tylko drugą. Nie wyciskaj jej z palca, tylko poczekaj aż sama wypłynie.

Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas