Grzegorz Turnau zdradza swoje ukochane miejsca
Na weekendową wycieczkę, a także na dłuższy urlop. W Krakowie i jego okolicach nie będziesz się nudzić. To raj nie tylko dla miłośników historii i koneserów knajpek, ale także pieszych wędrówek i wspinaczki. A jesienią jest tam pięknie!
Wieliczka, Ojcowski Park Narodowy, Dolina Będkowska... Będąc z wizytą w Małopolsce, na pewno nie będziemy narzekać na brak atrakcji. Grzegorz Turnau, rodowity krakowianin często je odwiedzał. - Za młodu bywałem w tych rejonach - jeździłem na wycieczki rowerowe do Ojcowa. Są tam miejsca kontemplacji, jak ruiny zamku w Tenczynie czy Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale - wspomina muzyk.
Punktem obowiązkowym na trasie turystów jest oczywiście stolica regionu, Kraków. Turnau, chociaż dzisiaj mieszka w pobliskich Mogilanach, jak mówi, około 150 metrów nad krakowskim rynkiem, wciąż darzy podwawelski gród ogromnym sentymentem. - Jest moją kotwicą. Urodziłem się w tym mieście i całe moje życie jest z nim związane - wyznał w jednym z wywiadów. - To miejsce, gdzie na każdym kroku napotykamy kolejny element będący świadectwem przeszłości - dodaje artysta.
Tam serce bije mu szybciej
Jedni uwielbiają krakowskie planty, inni na spacer we dwoje wybraliby rynek albo któryś z malowniczo położonych parków. Grzegorzowi Turnauowi jednak zupełnie inne miejsce kojarzy się z romantycznymi uniesieniami młodości. - Cmentarz Rakowicki jest piękny, a moja niegdysiejsza licealna narzeczona mieszkała w pobliżu - wspominał w wywiadzie piosenkarz i poeta. - Trudniła się czasem sprzedażą konwalii na Rondzie Mogilskim, więc te okolice kojarzą mi się z przygodą erotyczną - dodał Grzegorz
To musisz zobaczyć:
· Barbakan
Pieszczotliwie nazywany rondlem, to gotycka fortyfikacja miejska. Tam stał wóz Drzymały i spoczywały szczątki Juliusza Słowackiego.
· Kazimierz
To jedno z najbardziej klimatycznych miejsc Krakowa. Znajdziesz tam antykwariaty, galerie, knajpki i zabytki kultury żydowskiej.
· Kopalnia soli w Wieliczce
Robi wrażenie, ale nie każdy wie, że położone 104 metry pod ziemią jeziora to idealne miejsce do uprawiania windsurfingu - sprawdził to Mateusz Kusznierewicz.
· Dolina Będkowska
Jest wprost stworzona do wycieczek rowerowych, a tamtejsze formacje skalne są ulubionym miejsce wspinaczy - to tam trenowała w latach 20. poprzedniego wieku grupa pionierów zwanych Pokutnikami.
· Skała rękawica
Według legendy, uchroniła przerażonych ojcowian przed najazdem Tatarów, a zesłał im ją na pomoc sam Bóg.
Zabierz do domu na pamiątkę:
· Czekolady Wawel
W sklepie firmowym znanej firmy są nie tylko legendarne przysmaki na wynos, ale też pyszna czekolada na gorąco.
· Lajkonik
Towarzyszy miastu od XIII wieku, od najazdu Tatarów. Brodatego jegomościa i jego konika można też zobaczyć na żywo. Raz do roku, zwykle 12 czerwca, rusza w trasę ulicami Krakowa.
· Obwarzanki
Wypiekane według tradycyjnej receptury, z solą lub makiem, to ulubiona przekąska krakowian. Chrupiące i ciepłe można kupić na rynku.