Menopauza? Bez problemu!
Huśtawka hormonów uprzykrza ci życie? Pigułki od lekarza to niejedyne rozwiązanie. Dobrze działają też długie kąpiele, naturalne światło, ćwiczenia i fitoestrogeny.
Nocne poty, uderzenia gorąca, przyrost wagi, nieregularny okres i obniżone libido - to najbardziej znane objawy menopauzy. Ale wiążą się z nią także zaburzenia snu, bóle mięśni i stawów, problemy z pamięcią i koncentracją, z suchymi włosami i skórą, układem moczowym.
Za wszystkie dolegliwości obwiniamy hormony. Bez wątpienia równowaga hormonalna się zmienia: zmniejsza się stężenie testosteronu, zmieniają się proporcje progestrogenu i estrogenu. Jednak to nie wyrok! Równowagę można odzyskać, i to naturalnymi sposobami, zapewniają autorzy i eksperci książki "Menopauza. Zmiana na lepsze".
Unikaj stresu. Kortyzol (hormon stresu) zakłóca równowagę estrogenu i progesteronu w organizmie. Postaraj się nie denerwować tym, na co nie masz wpływu, zrezygnuj z niektórych obowiązków lub ogranicz stresujące kontakty. I przede wszystkim znajdź oraz celebruj ulubioną formę relaksu: kąpiel, jogę, medytację, rozmowę z przyjaciółką czy spacery po lesie. Czas dla siebie to nie luksus, tylko kwestia zdrowia!
Postaw na... cholesterol. Brzmi jak herezja? Tymczasem cieszący się złą opinią LDL jest niezbędny do wytwarzania testosteronu, buduje też błony komórkowe. Chodzi jedynie o to, by nie było go za dużo, bo wtedy odkłada się w naczyniach krwionośnych w postaci złogów. Lipoproteiny HDL mogą te złogi uprzątnąć, dlatego musimy dostarczyć organizmowi jak najwięcej "dobrego" cholesterolu. Przejdź na zdrowe tłuszcze pochodzenia roślinnego, jak awokado i orzechy. Jedz tłuste ryby, bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz jajka, najlepiej na miękko (w płynnym żółtku znajduje się lizyna, hamująca wzrost złego cholesterolu).
Włącz fitoestrogeny. To związki pochodzenia roślinnego, które budową chemiczną przypominają estrogeny i częściowo je zastępują. Eksperci z Henpicked, portalu poświęconego menopauzie, donoszą, że kobiety z Japonii, stosujące dietę bogatą w produkty roślinne, odczuwają mniej przykrych objawów przekwitania niż Europejki i Amerykanki.
Ćwicz! Badania Światowej Organizacji Zdrowia dowodzą, że ruch łagodzi uderzenia gorąca i zwalcza stałe uczucie zmęczenia. Kobietom w okresie okołomenopauzalnym eksperci zalecają marsze (np. nordic walking) oraz... wchodzenie po schodach.
Wychodź na dwór. I to bez względu na pogodę. Światło dzienne dodaje energii i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie, a jego niedobór powoduje poczucie przygnębienia i osłabienia. Poza tym dzięki promieniowaniu UVB wytwarzamy witaminę D, która z kolei odpowiada za wchłanianie wapnia. Zmniejszamy więc ryzyko związanej z menopauzą osteoporozy.
Natka pietruszki, bogata w witaminę D, doskonale zastąpi suplementy na skórę, włosy i paznokcie. Jest też źródłem pożądanego wapnia. Siemię lniane w postaci całych ziaren lub lnu mielonego działają łagodząco na objawy klimakterium i hamują rozwój osteoporozy. Dzięgiel chiński, a właściwie suplementy na bazie sproszkowanego korzenia tej rośliny, zawiera dużo fitoestrogenów. Nasiona słonecznika zawierają nie tylko fitoestrogeny, ale i magnez, który pomaga na kłopoty z koncentracją i pamięcią.
Zobacz także: