Menopauza? Bez problemu!

​Huśtawka hormonów uprzykrza ci życie? Pigułki od lekarza to niejedyne rozwiązanie. Dobrze działają też długie kąpiele, naturalne światło, ćwiczenia i fitoestrogeny.

Pamiętaj, że klimakterium to okres przejściowy, a objawy z nim związane nie muszą być bardzo dokuczliwe. Wiele zależy od ciebie, m.in. twojej diety i aktywnego trybu życia
Pamiętaj, że klimakterium to okres przejściowy, a objawy z nim związane nie muszą być bardzo dokuczliwe. Wiele zależy od ciebie, m.in. twojej diety i aktywnego trybu życia123RF/PICSEL

Nocne poty, uderzenia gorąca, przyrost wagi, nieregularny okres i obniżone libido - to najbardziej znane objawy menopauzy. Ale wiążą się z nią także zaburzenia snu, bóle mięśni i stawów, problemy z pamięcią i koncentracją, z suchymi włosami i skórą, układem moczowym.

Za wszystkie dolegliwości obwiniamy hormony. Bez wątpienia równowaga hormonalna się zmienia: zmniejsza się stężenie testosteronu, zmieniają się proporcje progestrogenu i estrogenu. Jednak to nie wyrok! Równowagę można odzyskać, i to naturalnymi sposobami, zapewniają autorzy i eksperci książki "Menopauza. Zmiana na lepsze".

Unikaj stresu. Kortyzol (hormon stresu) zakłóca równowagę estrogenu i progesteronu w organizmie. Postaraj się nie denerwować tym, na co nie masz wpływu, zrezygnuj z niektórych obowiązków lub ogranicz stresujące kontakty. I przede wszystkim znajdź oraz celebruj ulubioną formę relaksu: kąpiel, jogę, medytację, rozmowę z przyjaciółką czy spacery po lesie. Czas dla siebie to nie luksus, tylko kwestia zdrowia!

Jajko gotuj na miękko. W płynnym żółtku znajduje się najwięcej lizyny
Jajko gotuj na miękko. W płynnym żółtku znajduje się najwięcej lizyny123RF/PICSEL

Postaw na... cholesterol. Brzmi jak herezja? Tymczasem cieszący się złą opinią LDL jest niezbędny do wytwarzania testosteronu, buduje też błony komórkowe. Chodzi jedynie o to, by nie było go za dużo, bo wtedy odkłada się w naczyniach krwionośnych w postaci złogów. Lipoproteiny HDL mogą te złogi uprzątnąć, dlatego musimy dostarczyć organizmowi jak najwięcej "dobrego" cholesterolu. Przejdź na zdrowe tłuszcze pochodzenia roślinnego, jak awokado i orzechy. Jedz tłuste ryby, bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz  jajka, najlepiej na miękko (w płynnym żółtku znajduje się lizyna, hamująca wzrost złego cholesterolu).

Włącz fitoestrogeny. To związki pochodzenia roślinnego, które budową chemiczną przypominają estrogeny i częściowo je zastępują.  Eksperci z Henpicked, portalu poświęconego menopauzie, donoszą, że kobiety z Japonii, stosujące dietę bogatą w produkty roślinne, odczuwają mniej przykrych objawów przekwitania niż Europejki i Amerykanki.

Ćwicz! Badania Światowej Organizacji Zdrowia dowodzą, że ruch łagodzi uderzenia gorąca i zwalcza stałe uczucie zmęczenia. Kobietom w okresie okołomenopauzalnym eksperci zalecają marsze (np. nordic walking) oraz... wchodzenie po schodach.

Wychodź na dwór. I to bez względu na pogodę. Światło dzienne dodaje energii i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie, a jego niedobór powoduje poczucie przygnębienia i osłabienia. Poza tym dzięki promieniowaniu UVB wytwarzamy witaminę D, która z kolei odpowiada za wchłanianie wapnia. Zmniejszamy więc ryzyko związanej z menopauzą osteoporozy.

Zamiast tabletki

Natka pietruszki, bogata w witaminę D, doskonale zastąpi suplementy na skórę, włosy i paznokcie. Jest też źródłem pożądanego wapnia. Siemię lniane w postaci całych ziaren lub lnu mielonego działają łagodząco na objawy klimakterium i hamują rozwój osteoporozy. Dzięgiel chiński, a właściwie suplementy na bazie sproszkowanego korzenia tej rośliny, zawiera dużo fitoestrogenów. Nasiona słonecznika zawierają nie tylko fitoestrogeny, ale i magnez, który pomaga na kłopoty z koncentracją i pamięcią.

Zobacz także:

W trosce o środowisko – z czego zrobiona jest najnowsza płyta Natalii Przybysz?Styl.pl
Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas