Skóra bez zmarszczek
Spośród widocznych oznak starzenia to zmarszczki najbardziej nam przeszkadzają. Przedstawiamy skuteczne kosmetyki i zabiegi, dzięki którym łatwo się ich pozbędziesz.

Zmarszczki, czyli "zagniecenia" na skórze pojawiają się na skutek odwodnienia i osłabienia elastyczności "rusztowania skóry" zbudowanego z włókien kolagenu i elastyny. Najszybciej pojawiają się tzw. zmarszczki mimiczne na czole i wokół oczu. Dzieje się to już około 25. roku życia. Z czasem zmarszczki stają się głębsze i pojawiają się nowe. Na ich powstanie wpływają różne czynniki: geny, promieniowanie UV, hormony, starzenie organizmu, ubytki tłuszczu i kości, a nawet rodzaj cery - sucha i wrażliwa starzeje się szybciej. Dlatego niezwykle ważna jest nasza dieta dostarczająca skórze dobrego "paliwa" od środka i codzienna pielęgnacja ochronna i przeciwzmarszczkowa.
1. Wygładzić czoło
Zmarszczki na czole, nadające groźny wygląd, pojawiają się wcześnie pod wpływem mimiki. Aby zapobiegać ich powstaniu, stosuj kosmetyki wygładzające. Mocne linie i tzw. lwią zmarszczkę między brwiami lekarz może ostrzyknąć toksyną botulinową czyli botoksem, który wygładzi linie i zapobiegnie powstaniu nowych.
2. Na kurze łapki
Skóra wokół oczu jest cieńsza niż na twarzy i pozbawiona gruczołów łojowych, łatwo ulega odwodnieniu oraz podrażnieniom, a tzw. kurze łapki pojawiają się na niej bardzo wcześnie. Dlatego jak najwcześniej (po 20. roku życia) wspomagaj ją kosmetykami. Na dzień pod makijaż najlepsze są żele i lekkie kremy, na noc odżywcze preparaty. Zmarszczki wokół oczu doskonale rozprasowują maseczki, np. w formie nawilżających płatków i kompresów.
3. Wyprasuj linie i bruzdy
Głębokie zmarszczki nosowo-wargowe nie tylko postarzają, ale nadają twarzy zmęczony wygląd. Oprócz pielęgnacji przeciwzmarszczkowej warto stosować w tym miejscu preparaty punktowe (rozprostowują linie przez ich silne, czasowe wygładzenie). Skutecznym sposobem na pozbycie się bruzd jest wypełnienie ich u dermatologa (efekt zabiegu utrzymuje się przez ok. 2 lata).

4. Odmłodzone dłonie
Skóra na dłoniach jest cienka, mało elastyczna. Najczęstszą przyczyną starczego wyglądu dłoni, już u osób w średnim wieku z wyraźnie przeświecającymi przez skórę kośćmi i naczyniami krwionośnymi, jest zanik tkanki podskórnej. Dlatego od młodości trzeba wyrobić sobie nawyk smarowania dłoni kremem. Warto też stosować kosmetyki ochronne, kiedy np. pracujemy w ogrodzie, wykonujemy prace domowe oraz zimą, gdy są niskie temperatury. Systematyczna pielęgnacja zdecydowanie opóźni procesy starzenia się naszych rąk. A co zrobić, gdy dłonie są przesuszone, sine, pojawiają się na nich zmarszczki? Skuteczne metody oferuje medycyna estetyczna. W gabinecie lekarskim możemy wykonać mezoterapię dłoni (ostrzykiwanie) preparatem z kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia - ten ostatni nie tylko wypełnia skórę, ale też pobudza jej naturalne procesy produkcji kolagenu i elastyny. Efekty zabiegów utrzymują się do 2 lat. W przypadku wiotkich, "starczych" dłoni można też zdecydować się na przeszczep z własnego tłuszczu - zabieg daje bardzo dobre efekty. Oczywiście nie można zapomnieć o pielęgnacji kremami o formułach przeciwzmarszczkowych oraz preparatami o większej koncentracji składników typu "serum".
5. Wygładzaj zmarszczki wokół ust
Niestety drobniutkie, gęsto rozsiane zmarszczki nad górną wargą nazywane zmarszczkami palacza (u osób palących pojawiają się wcześniej), jak i tzw. zmarszczki marionetki, czyli pionowe linie w kącikach ust, są bardzo trudne do usunięcia. Dobre efekty daje ostrzykiwanie botoksem oraz wypełnienia np. kwasem hialuronowym. Niezwykle ważna jest też systematyczna pielęgnacja. Jej bazę, oprócz kremów, stanowią skoncentrowane preparaty z retinolem, kolagenem, kwasami AHA, witaminami E i C, które pobudzają skórę do produkcji elastyny i kolagenu - włókien podporowych
6. Gładka szyja
Skóra na szyi, podobnie jak na dłoniach czy pod oczami, jest bardzo cienka, pozbawiona tkanki tłuszczowej, dlatego szybko się starzeje i zdradza nasz wiek. Utrwalone zmarszczki na szyi trudno zniwelować nawet w gabinecie medycyny estetycznej. Zabiegi laserem frakcyjnym czy ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym warto więc wykonywać już po 40. roku życia. Oczywiście najważniejsze jest zapobieganie czyli skuteczna pielęgnacja domowa - taka jak twarzy czyli delikatne oczyszczanie (lepiej mleczkiem i tonikiem niż żelem do mycia ciała) oraz stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych. Jeśli mają zbyt bogate konsystencje, które skóra szyi źle wchłania, sięgaj po skoncentrowane preparaty typu serum, kapsułki czy ampułki.Zobacz także: