Fakty i mity o higienie jamy ustnej
Jak prawidłowo dbać o zęby? Co szkodzi naszemu uśmiechowi? Które produkty sprawią, że zyskamy iście filmowy, śnieżnobiały uśmiech? Istnieje wiele bezrefleksyjnie powtarzanych "prawd" i "trików", które mają pomóc nam w higienie jamy ustnej. Niestety, niektóre można wsadzić między bajki. Dowiedzcie się, które z nich to mity, a które faktycznie mają w sobie ziarnko prawdy.
Choć z pozoru pielęgnacja uzębienia nie należy do trudnych rzeczy, powstało bardzo wiele szkodliwych plotek na ten temat. Czy napoje gazowane rzeczywiście rozpuszczają zęby, a szczoteczka z twardym włosiem to najlepszy wybór? Poniżej kilka faktów i mitów na temat prawidłowej higieny jamy ustnej.
Po myciu zębów należy dokładnie wypłukać jamę ustną
MIT. To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Skrupulatne i dokładne płukanie zaraz po szczotkowaniu sprawia, że wszystkie potrzebne minerały zamiast osadzić się na zębach zostaną wymyte przez wodę. Pasta powinna być stopniowo usuwana w trakcie mycia, dlatego następnym razem nie wypłukuj jej zaraz po szczotkowaniu. Brytyjska organizacja Oral Health Foundation radzi pacjentom, by nie płukali ust wodą, a jedynie wypluwali pozostałości pasty. Dzięki takiej praktyce zawarty w paście fluor będzie dłużej oddziaływał na kły, siekacze, trzonowce i przedtrzonowce.
Próchnicą można się zarazić
FAKT. Wszystkie choroby pochodzenia bakteryjnego, w tym próchnica, są zakaźne. Do zarażenia tą przypadłością może dojść nie tylko poprzez pocałunek, ale również dzielenie się jedzeniem, picie z jednej szklanki, a nawet korzystanie z tych samych sztućców.
Żucie gumy po jedzeniu poprawia kondycję zębów
FAKT. Choć szczotkowanie po każdym posiłku nie jest wskazane, zaraz po zjedzeniu poleca się żucie bezcukrowej gumy. Pobudza ona ślinianki, pomaga oczyścić jamę ustną z resztek jedzenia oraz zneutralizować kwasy mające zły wpływ na stan uzębienia. Światowa Federacja Dentystyczna (FDI), Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS) oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej (PTSD) uznały bezcukrową gumę do żucia za istotny element pielęgnacji jamy ustnej.
Szczoteczka z twardym włosiem jest skuteczniejsza
MIT. Wiele osób wychodzi z założenia, że im twardsze włosie na szczoteczce, tym dokładniej wyczyści ona zęby. W rzeczywistości jest wręcz na odwrót. Według opinii stomatologów, odpowiedniejsze są szczoteczki o średnim lub miękkim włosiu. Mają one lepsze właściwości wymiatające i łatwiej docierają do przestrzeni międzyzębowej.
Produkty mleczne mają dobry wpływ na zęby
FAKT. Mleko wraz z produktami pochodnymi jest bogate w wapń oraz witaminę D, które wraz z kazeiną wzmacniają odbudowują strukturę zęba. Warto zadbać o obecność tych składników w diecie, a w przypadku alergii pokarmowej znaleźć odpowiedni substytut.
Płyn do płukania powinien być zawierać alkohol
MIT. To kolejna informacja, która całkowicie mija się z prawdą. Alkohol jest odpowiedzialny za suchość w ustach, podrażnienia błony śluzowej i może przyczynić się do powstawania aft, dlatego przy wyborze płynu to płukania jamy ustnej należy zwrócić uwagę, czy jest on bezalkoholowy.
Stan zębów wpływa na kondycję całego organizmu
FAKT. Choroby jamy ustnej i zły stan uzębienia mogą doprowadzić do poważnych nieprawidłowości ogólnoustrojowych. Bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy mogą przedostać się także do innych narządów.
Zdrowe zęby powinny być białe
MIT. Panuje powszechne przekonanie, że jedynie śnieżnobiałe zęby są zdrowe. Nie jest to prawdą. Na kolor szkliwa mają wpływ nie tylko przebarwienia powstałe na skutek palenia papierosów czy częstego picia kawy, ale również czynniki genetyczne. Prawidłowa, naturalna barwa zębów może być także żółtawa, szara lub kremowa. Perfekcyjnie lśniące uśmiechy znane z billboardów to jedynie efekt sztucznego wybielania.
Nie należy myć zębów zaraz po wypiciu soku
FAKT. Organizacja Academy of General Dentistry (AGD) ostrzega, że zawarte w sokach owocowych kwasy organiczne rozmiękczają szkliwo, dlatego z myciem zębów powinno się poczekać przynajmniej kilkadziesiąt minut. Dla dobrej kondycji zębów można jednak bezpośrednio po spożyciu soku przepłukać jamę ustną odrobiną wody.
Zębów mlecznych nie powinno się leczyć
MIT. Wśród wielu rodziców krąży fałszywa informacja, że leczenie zębów mlecznych jest całkowicie zbędne, a dzieci nie muszą odpowiednio przykładać się do ich pielęgnacji. Próchnica dotyka jednak również maluchów, u których nie wykształciły się jeszcze zęby stałe. Obecność słodyczy w diecie i niedbałość w czasie szczotkowania mogą znacznie przyspieszyć ten proces. Jak wynika z raportu WHO, próchnica zębów oraz niewłaściwy poziom higieny jamy ustnej są najczęstszym problemem zdrowotnym wieku dziecięcego!
Oliwa z oliwek wybiela zęby
Fakt. Oczywiście nie należy spodziewać się, że stosowanie oliwy sprawi, że nasze zęby w ciągu kilkunastu dni będą jaśniejsze o kilka tonów. Oliwa z oliwek pomaga w neutralizacji kwasów, przez co przeciwdziała próchnicy i demineralizacji szkliwa. To bardzo tłusta ciecz, która osadza się na zębach, tworząc film, który przez kilka godzin będzie chronił nasze trzonowce, kły i siekacze przed osadzaniem się na nich barwników (kawy, wina etc.).