Reklama

Oto zwycięzca prestiżowego konkursu. Pod Wawelem znajduje się najlepszy hotel świata

Nowatorski i krakowski zarazem. Tymi słowami opisywany jest projekt Krakowskiej Kamienicy BXB Studio - zwycięzca międzynarodowego konkursu ACD Awards 2022 w kategorii „hotelarstwo – hospitality”. Dzięki koncepcji twórców budynek pod Wawelem czeka niemała metamorfoza.

Ponad 1000 zgłoszeń  z ponad 40 krajów. Jak widać, rywalizacja w konkursie architektów ACD Awards 2022 (Rethinking the Future - Architecture Construction & Design Awards 2022) była zacięta. 

Jak czytamy na oficjalnej stronie RTF Architecture Awards, celem przyznawania nagród jest promocja najlepszych projektów, które mogą inspirować przyszłe pokolenia. Organizacja zajmuje się promocją talentów w branży projektowej z całego świata i przyznaje wyróżnienia w ramach ACD Awards.

W jednej z kategorii - "hotelarstwo - hospitality (concept)" wygrał projekt Krakowskiej Kamienicy autorstwa BXB Studio. W przyszłości budynek u stóp Wawelu zamieni się w hotel o powierzchni 1400 mkw.

Reklama

Nowatorski i krakowski. Oto "najlepszy hotel świata"

BXB Studio dzięki swojemu projektowi chce przywrócić świetność liczącej 120 lat kamienicy - a to wszystko w oparciu o interpretację lokalnych, historycznych wzorców. Projekt oceniało międzynarodowe jury złożone z profesjonalistów, m.in. Antoine Chaaya (partner i dyrektor Renzo Piano Building Workshop), dr. Ferdinanda Oswalda (School of Architecture and Planning, University of Auckland), Julien De Smedt (Director JDS Architects) czy Jamesa Whitakera (dyrektor Whitaker Studio).

Obiekt pod Wawelem docelowo będzie nowatorski i zarazem bardzo krakowski. 

- Posiada dynamiczną i zmienną stylistykę uzależnioną od położenia obserwatora, która wprost nawiązuje do kontekstu miejsca -  Zamku Wawelskiego i architektury Starego Miasta. Wykorzystuje potencjał technologiczny naszych czasów, ale przy tym jest trwały i ponadczasowy bo zakorzeniony w tradycji - zwraca uwagę Bogusław Barnaś z BXB studio.

Zobacz również: "Dom polski" z prestiżową nagrodą. To pierwsze takie wyróżnienie w Polsce

Niespotykany projekt. "Ma związek z Kaplicą Zygmuntowską"

- Trudno oprzeć się także wrażeniu, że mamy do czynienia z czymś dotąd niespotykanym. Osobiście uważam, że nowoczesna konstrukcja wykorzystująca w dużym stopniu najnowsze technologie użycia drewna nawet podkreśla w pewnym stopniu związek z Kaplicą Zygmuntowską, która przecież w momencie powstawania miała iście nowatorski i bardzo futurystyczny w estetycznym krajobrazie miasta charakter - zwraca uwagę Filip Maciejowski, krytyk sztuki i architektury.

Czytaj również: "Burza w szklance wody"? Nowe stoisko dla krakowskich kwiaciarek budzi kontrowersje

Kamienica pod Wawelem. Historia budynku

Kamienica została zbudowana ok. 1900 roku i była pierwszym obiektem w obecnej pierzei ul. Powiśle. Posiadał liczne zdobienia i został wykończony czerwoną cegłą z kontrastującymi elementami o jasnych kolorach.

W 1930 roku została nadbudowana niższą od istniejących kondygnacją. Najprawdopodobniej była przeznaczona dla lokalnych rybaków lub robotników. W wyniku przebudowy straciła cały blask - zniknęły zdobienia, a cegła została pokryta tynkiem. Proporcje budynku uległy całkowitemu zaburzeniu, a w kolejnych latach w pierzei ul. Powiśle powstawały kamienice w odrębnych stylach architektonicznych.

Dlatego też projektanci zdecydowali się przywrócić kamienicy dawny blask. Rewitalizacja zakłada przywrócenie pierwotnej cegły i historycznych zdobień oraz likwidację niedbale nadbudowanej ostatniej kondygnacji w latach późniejszych. Będzie to jednak połączenie tradycji z nowoczesnością.

Zobacz również: Podróż jak z koszmaru. Czy mogła się wydarzyć na każdym polskim dworcu?

Nowy salon miejski Krakowa

Widoczna w projekcie przeszklona fasada parteru stanie się jednocześnie ekspozycją muzealną, pokazującą odsłonięte historyczne mury oraz zabytkowe stropy. Architekci chcą w ten sposób stworzyć "nowy salon miejski".

Widoczna w projekcie elewacja frontowa nadbudowy stworzy wnętrza krakowskich, współczesnych komnat. Z kolei dach nadbudowy docelowo stanie się tarasem, punktem widokowym dla turystów czy miejscem spędzania czasu na świeżym powietrzu. 

***

Styl.pl/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Kraków | architektura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy