Reklama

Zaprojektowali osiedle dla uchodźców. Proste, ale wygodne

Od początku wojny z Ukrainy wyjechało już kilka milionów osób. Uchodźcy schronienie znajdują w zaaranżowanych naprędce punktach recepcyjnych i prywatnych mieszkaniach. Oczywistością jednak jest, że te prowizoryczne rozwiązania, wkrótce będą musiały ustąpić trwalszym propozycjom. Jedną z nich jest osiedle da uchodźców, zaprojektowane przez ukraińską pracownię Balbek Bureau. Tymczasowe, ale komfortowe.

Polska i inne kraje graniczące z Ukrainą zdają właśnie egzamin z empatii i zaradności. Zdaje się, że jego pierwszą fazę zakończyliśmy z całkiem dobrym wynikiem - w odpowiedzi na napływ uchodźców zza wschodniej granicy dziesiątki tysięcy ludzi otworzyło swoje domy i serca, by zaoferować potrzebującym dach nad głową. Przestrzenie i budżety otworzyły też miasta - w halach sportowych, nieczynnych centrach handlowych i szkolnych salach gimnastycznych organizowane są punkty recepcyjne dla uchodźców. Zdaniem mediów, również tych zagranicznych, mamy do czynienia z bezprecedensowym charytatywnym zrywem.

Reklama

Prowizorka już nie wystarcza

Wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że przed nami kolejna faza testu, w której prowizoryczne rozwiązania muszą ustąpić miejsca tym systemowym i planowanym. Jednym z największych wyzwań jest zapewnienie uchodźcom schronienia, w którym będą mogli przebywać dłużej niż kilka dni.

Jeśli kraje przyjmujące zdecydują się na budowę tymczasowych osiedli dla uchodźców, niezwykle ważnym jest, by zostały one mądrze zaprojektowane. Doświadczenie kryzysów uchodźczych z ostatnich lat dosadnie pokazuje, czym skutkuje lokowanie ludzi w urągających ich godności warunkach.

Tymczasowe osiedle dla uchodźców

Jak więc powinno wyglądać tymczasowe, ale komfortowe miasteczko dla uchodźców? Pewną propozycję zaprezentowała niedawno ukraińska pracownia Balbek Bureau.

 Stworzone przez nich osiedle o nazwie Re:Ukraine jest kompozycją modułowych bloków o drewnianej konstrukcji. Bryły są bardzo proste w konstrukcji -  wznieść je są w stanie nawet osoby nieposiadające inżynierskich kwalifikacji. Są też uniwersalne - obiekty można modyfikować w zależności od potrzeb mieszkańców. Do każdej bryły podstawowej można dodawać kolejne kondygnacje lub rozbudowywać ją o kolejne moduły. System ten pozwala na wspólne zamieszkiwanie np. kilkupokoleniowych rodzin.

Architekci z Balbek Bureau zadbali również o koncepcję urbanistyczną osiedla. Układ budynków został zaprojektowany w taki sposób, by ułatwić tworzenie więzi między mieszkańcami. Modułowe budynki posiadają wewnętrzne dziedzińce, na których zaplanowano place zabaw i miejsca do rekreacji.

Na stronie Balbek Bureau znajdują się szczegółowe wytyczne dotyczące konstrukcji i materiałów, z których osiedle powinno być zbudowane. Pracownia udostępniła również wizualizacje. Na opublikowanych przez nich grafikach osiedle prezentuje się prosto, ale elegancko - między białymi bryłami wyrastają drzewa i krzewy, na placach zabaw śmieją się dzieci.

Choć stworzone przez nich budynki nie są obiektami, w których można zamieszkać na stałe, dają one schronienie, zaspokajające podstawowe potrzeby mieszkaniowe. "Można odebrać człowiekowi dom, ale nie można odebrać mu godności" - piszą na swojej stronie architekci z Balbek Bureau. 

Balbek Bureau to ceniona kijowska pracownia architektoniczna. W swoim portfolio mają realizacje mieszkaniowe w miastach takich jak Dniepr, Charków i Zaporoż, a także projekty restauracji i hoteli. Ich projekty wyróżniono nagrodami "The Restaurant & Bar Design Awards" oraz "Hospitality Design Awards 2021"

Zobacz również:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: uchodźcy | wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama