Reklama

Bezpieczna skóra: nowoczesne sposoby ochrony przed czynnikami zewnętrznymi

Nasza skóra narażona jest na kontakt z niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi właściwie przez cały rok. Szkodzą jej m.in. promieniowanie ultrafioletowe, zanieczyszczenia powietrza czy skrajnie niskie lub wysokie temperatury. Postanowiliśmy w związku z tym sprawdzić, czy – i jak – przed wymienionymi zagrożeniami możemy skutecznie ochronić naszą cerę?

Ochrona całoroczna...

O wytrzymałość, dobrą kondycję i młodzieńczy wygląd skóry możemy zadbać na dwa sposoby: przestrzegając podstawowych zasad dotyczących prowadzenia zdrowego stylu i trybu życia, oraz za pomocą właściwie dobranych kosmetyków, dostosowanych do jej wymagań i indywidualnych potrzeb. Dopiero łącząc oba te elementy możemy zapewnić własnej skórze skuteczną, kompleksową ochronę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, oddziałujących na nią przecież przez cały rok. Zacznijmy wobec tego od omówienia pożytecznych nawyków, dzięki którym nasze ciało i cera zyskają witalność.

Reklama

O zdrowie i higienę skóry zadbamy zwracając uwagę na nasze codzienne przyzwyczajenia. Wskazane będzie przede wszystkim ograniczenie zbyt długiej i intensywnej ekspozycji na promienie słoneczne. Równie pożądana jest rezygnacja z używek (tytoniu, alkoholu), żywności wysoko przetworzonej, słodyczy, barwionych napojów gazowanych czy słonych przekąsek. Warto również unikać czynników alergizujących (dymu tytoniowego, niektórych typów tkanin, kosmetyków o niesprawdzonym składzie, agresywnej chemii gospodarczej itp., itd.), które mogą być przyczyną podrażnień czy stanów zapalnych.

Troszcząc się o promienny wygląd swojej cery, powinniśmy ponadto postawić na pełnowartościową, zbilansowaną dietę. Powinna być ona bogata w błonnik, witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, białka budulcowe, mikro- i makroskładniki. Należy również zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu (co wiąże się z wypijaniem przynajmniej 1,5-2 l wody dziennie), a także ubierać się w sposób adekwatny do pogody i temperatury, unikając jednocześnie noszenia syntetycznych, nieprzewiewnych tkanin.

Nie mniej istotne jest także przestrzeganie podstawowych zasad higieny i pielęgnacji. Skórę należy systematycznie oczyszczać, nawilżać i poddawać regularnym zabiegom złuszczającym. Dzięki temu będzie lepiej odżywiona, mniej podatna na podrażnienia oraz bardziej jędrna i sprężysta. W tym celu najlepiej będzie sięgnąć po kremy, balsamy, toniki i żele myjące, w których składzie znajdziemy np. kwas mlekowy (przywróci skórze właściwe pH, nie uszkadzając naturalnie występującego na niej mikrobiomu), kwas hialuronowy (wygładzi i ujędrni cerę, spłyci zmarszczki i przywróci sprężystość skóry) czy bogatą w składniki mineralne wulkaniczną wodę termalną (wzmocni skórę, pobudzi ją do odbudowy, zmniejszy częstotliwość występowania podrażnień). Kosmetyki o takim składzie znajdziemy m.in. w linii produktów AquaShot, obejmującej na przykład hydrożele, mgiełki mineralne, wody micelarne czy odświeżające i nawilżające maski.

Wszystkie opisane wyżej zalecenia wchodzą w skład całorocznej pielęgnacji skóry. Stanowią fundament, o który warto zadbać, aby trwale i skutecznie poprawić jej wygląd i odporność na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak np. nagłe zmiany temperatury, wiatr, promieniowanie UV-A i UV-B czy zanieczyszczenia powietrza.

...i sezonowa

Nie należy jednak także zapominać o pielęgnacji sezonowej, której celem jest poprawa ogólnej kondycji skóry. W tym celu warto sięgnąć po odpowiednie kosmetyki, dostosowane m.in. do pory roku i do stale zmieniających się warunków atmosferycznych.

I tak, jesienią i zimą warto korzystać z ochronnych maseczek i kremów antysmogowych, zawierających odpowiednio dobrane kompleksy witamin, przeciwutleniaczy i składników detoksykujących. Przez cały rok, a zwłaszcza w okresie wiosny i lata, wskazane jest również stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o wskaźniku SPF dostosowanym do aktualnych warunków pogodowych. W bardziej słoneczne dni warto sięgać po kremy z wyższym filtrem; szczególnie powinny je stosować  osoby o cerze wrażliwej i o jasnej karnacji. W okresie wakacyjnym preparaty tego rodzaju można z powodzeniem łączyć z kosmetykami przyspieszającymi lub utrwalającymi opaleniznę - takimi, jak np. produkty z linii Soraya Sun Addict - zawierającymi łagodzący pantenol czy naturalne ekstrakty o działaniu brązującym (uzyskiwane np. z masła orzechowego, kakaowego, orzecha włoskiego czy olejku kokosowego). Pozwolą one uzyskać równomierną, zdrową i trwałą opaleniznę bez jednoczesnego przesuszania skóry.

Nie trzeba chyba przy tym przypominać, że w okresach, w których dochodzi do nagłych zmian temperatur, a nasza skóra często narażona jest na działanie wiatru, deszczu czy śniegu, warto również zadbać o jeszcze intensywniejsze jej nawilżenie. Cera właściwie odżywiona i odpowiednio zabezpieczona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, będzie zdecydowanie rzadziej ulegała podrażnieniom i mikrourazom.

 

Artykuł powstał we współpracy z marką Soraya.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy