Reklama

Reklama

SHOW - magazyn o gwiazdach

Migrenę usuniesz botoksem

​Dopada nawet okazy zdrowia. Nie pozwala normalnie funkcjonować i nie reaguje na proszki. Ale jest na nią sposób...

Zmora cywilizacji. Może trwać nawet kilka dni, towarzyszy jej często problem z widzeniem, światłowstręt, szum w uszach, nudności. Ból głowy jest tak mocny, że utrudnia funkcjonowanie. To migrena, zmora wielu ludzi na całym świecie. 

"Coraz częściej skutecznie i bezpiecznie leczy się ją botoksem", mówi dr n. med. Anna Brzozowska-Jaśkiewicz, specjalista neurolog ze szpitala Żagiel Med w Lublinie. Migrena często dopada ludzi zdrowych i aktywnych, którzy nie narzekają na żadne dolegliwości. Kobiety cierpią na nią aż trzykrotnie częściej niż mężczyźni. Przyczyn może być wiele: stres, niehigieniczny tryb życia, a nawet czynniki genetyczne. 

Reklama

U niektórych bóle migrenowe pojawiają się po nieprzespanej nocy, wysiłku lub tuż po stresowej sytuacji. Inni reagują na pogodę, zwłaszcza na ciśnienie atmosferyczne. Jeszcze inni dolegliwości odczuwają po zjedzeniu niektórych pokarmów lub po wypiciu alkoholu. 

Uwaga! Będzie bolało!

O tym, że zbliża się atak, część pacjentów cierpiących na migrenę wie wcześniej. Dobrze znają objawy, które pojawiają się już na dobę przed napadem - senność, zaburzenia łaknienia, czy nastroju. 

Jak odróżnić ból od... bólu?

Od zwykłego bólu głowy różni ją stopień nasilenia oraz towarzyszące jej objawy. Klasyczny ból migrenowy ma charakter napadowy, jest jednostronny, tętniący i narastający. "Wszystko to może znacząco utrudniać funkcjonowanie i paraliżować życie codzienne, zwłaszcza że rzadko działają zwykłe pigułki przeciwbólowe", mówi Anna Brzozowska-Jaśkiewicz. 

Z aurą czy bez aury?

Wyróżniamy kilka rodzajów migreny: z aurą, bez aury, podstawną, siatkówkową, okoporaźną. Migrena bez aury to najczęstsza forma tego schorzenia. Pacjent oprócz bólu narzeka na wymioty lub nudności ma także nadwrażliwość na światło lub dźwięk. 

Ta z aurą charakteryzuje się wystąpieniem przed bólem różnego rodzaju nieprawidłowości związanych z widzeniem, np. błysków przed oczami lub mroczków. Okoporaźna upośledza ruchy gałek ocznych, siatkówkowa występuje wtedy, gdy chory doznaje całkowitej utraty wzroku. Podstawnej zaś towarzyszą zawroty głowy i równowagi. 

Nie przemęczaj się!

W uśmierzeniu bólu spowodowanego migreną ważny jest odpoczynek, a nawet sen. Warto położyć się w zaciemnionym, chłodnym i spokojnym miejscu. Niektórym ulgę przynoszą olejki miętowe, wypicie wody z solą i cytryną lub środki przeciwbólowe. 

Jednak żaden preparat na pomaga na stałe pozbyć się migreny tak skutecznie jak botoks. Zabieg jest wyjątkowo bezpieczny i bezbolesny. Nie tylko na zmarszczki. 

"Botoks, czyli toksyna botulinowa, inaczej jad kiełbasiany, na szeroką skalę jest znany jako środek, który poprawia urodę, wygładza zmarszczki mimiczne. Jednak jest niezastąpiony także w leczeniu następstw wielu schorzeń neurologicznych, typu stwardnienie rozsiane, mózgowe porażenie dziecięce, czy udar mózgu. Świetnie sprawdza się także w skutecznym leczeniu uporczywej migreny - tłumaczy dr Brzozowska-Jaśkiewicz: "Warto umówić się na wizytę u dobrego specjalisty, w sprawdzonej klinice i skorzystać z tego dobrodziejstwa".

Jak wygląda zabieg? W gabinecie lekarskim pacjent musi określić, w których miejscach odczuwa ból przy ataku migreny. Następnie lekarz wstrzykuje w te miejsca botoks, który blokuje i paraliżuje zakończenia nerwowe, a tym samym rozluźnia chore miejsca. Najczęściej botoks wstrzykuje się w okolice czoła, karku, skroni oraz potylicy. Blokada trwa około pół roku. U części pacjentów ból znika całkowicie, inni odczuwają go znacznie słabiej i krócej. Zabieg trwa kilkanaście minut. Lekarz może zastosować znieczulenie miejscowe w postaci kremu. Najlepszy efekt da powtarzanie zabiegu co sześć miesięcy.

Fazy ataku bólu

Już na dwa dni przed atakiem bólu pojawiają się pierwsze znaki zwiastujące nadchodzącą migrenę. Możesz wtedy być drażliwa, mieć nudności, zmagać się z nadmiernym łaknieniem, bądź odwrotnie: nie mieć apetytu nawet na ulubione dania. Około pół godziny przed fazą bólu pojawia się tak zwana "aura". Możesz mieć wrażenie, że fruwają ci przed oczami białe albo czarne plamki. Pojawia się nadwrażliwość na światło, mrowienie i drętwienie rąk a nawet zaburzenia mowy! 

To jest ten moment, kiedy powinnaś natychmiast wziąć środki przeciwbólowe. Jeśli przyjmiesz je już po etapie "aury", w momencie, gdy pojawi się ból, nie przyniosą one pożądanych rezultatów. Dlatego, jeśli już rozpoznasz mechanizm swego organizmu, reaguj od razu. Lepiej nie czekaj, aż migrena rozszaleje się na dobre. Ból w najgorszych przypadkach może się utrzymywać nawet przez 72 godziny - w tym czasie wielu chorych nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Im dłuższy atak migreny, tym dłużej będziesz dochodzić do siebie. Nawet przez dobę po ustaniu bólu możesz odczuwać zmęczenie, otępienie, mieć kłopoty z koncentracją. 

Zobacz także:

Show

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy