Reklama

Reklama

SHOW - magazyn o gwiazdach

Skóra bez zmarszczek

​Spośród widocznych oznak starzenia to zmarszczki najbardziej nam przeszkadzają. Przedstawiamy skuteczne kosmetyki i zabiegi, dzięki którym łatwo się ich pozbędziesz.

Zmarszczki, czyli "zagniecenia" na skórze pojawiają się na skutek odwodnienia i osłabienia elastyczności "rusztowania skóry" zbudowanego z włókien kolagenu i elastyny. Najszybciej pojawiają się tzw. zmarszczki mimiczne na czole i wokół oczu. Dzieje się to już około 25. roku życia. Z czasem zmarszczki stają się głębsze i pojawiają się nowe. Na ich powstanie wpływają różne czynniki: geny, promieniowanie UV, hormony, starzenie organizmu, ubytki tłuszczu i kości, a nawet rodzaj cery - sucha i wrażliwa starzeje się szybciej. Dlatego niezwykle ważna jest nasza dieta dostarczająca skórze dobrego "paliwa" od środka i codzienna pielęgnacja ochronna i przeciwzmarszczkowa. 

Reklama

1. Wygładzić czoło

Zmarszczki na czole, nadające groźny wygląd, pojawiają się wcześnie pod wpływem mimiki. Aby zapobiegać ich powstaniu, stosuj kosmetyki wygładzające. Mocne linie i tzw. lwią zmarszczkę między brwiami lekarz może ostrzyknąć toksyną botulinową czyli botoksem, który wygładzi linie i zapobiegnie powstaniu nowych. 

2. Na kurze łapki

Skóra wokół oczu jest cieńsza niż na twarzy i pozbawiona gruczołów łojowych, łatwo ulega odwodnieniu oraz podrażnieniom, a tzw. kurze łapki pojawiają się na niej bardzo wcześnie. Dlatego jak najwcześniej (po 20. roku życia) wspomagaj ją kosmetykami. Na dzień pod makijaż najlepsze są żele i lekkie kremy, na noc odżywcze preparaty. Zmarszczki wokół oczu doskonale rozprasowują maseczki, np. w formie nawilżających płatków i kompresów.

3. Wyprasuj linie i bruzdy

Głębokie zmarszczki nosowo-wargowe nie tylko postarzają, ale nadają twarzy zmęczony wygląd. Oprócz pielęgnacji przeciwzmarszczkowej warto stosować w tym miejscu preparaty punktowe (rozprostowują linie przez ich silne, czasowe wygładzenie). Skutecznym sposobem na pozbycie się bruzd jest wypełnienie ich u dermatologa (efekt zabiegu utrzymuje się przez ok. 2 lata).

4. Odmłodzone dłonie

Skóra na dłoniach jest cienka, mało elastyczna. Najczęstszą przyczyną starczego wyglądu dłoni, już u osób w średnim wieku z wyraźnie przeświecającymi przez skórę kośćmi i naczyniami krwionośnymi, jest zanik tkanki podskórnej. Dlatego od młodości trzeba wyrobić sobie nawyk smarowania dłoni kremem. Warto też stosować kosmetyki ochronne, kiedy np. pracujemy w ogrodzie, wykonujemy prace domowe oraz zimą, gdy są niskie temperatury. Systematyczna pielęgnacja zdecydowanie opóźni procesy starzenia się naszych rąk. A co zrobić, gdy dłonie są przesuszone, sine, pojawiają się na nich zmarszczki? Skuteczne metody oferuje medycyna estetyczna. W gabinecie lekarskim możemy wykonać mezoterapię dłoni (ostrzykiwanie) preparatem z kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia - ten ostatni nie tylko wypełnia skórę, ale też pobudza jej naturalne procesy produkcji kolagenu i elastyny. Efekty zabiegów utrzymują się do 2 lat. W przypadku wiotkich, "starczych" dłoni można też zdecydować się na przeszczep z własnego tłuszczu - zabieg daje bardzo dobre efekty. Oczywiście nie można zapomnieć o pielęgnacji kremami o formułach przeciwzmarszczkowych oraz preparatami o większej koncentracji składników typu "serum".

5. Wygładzaj zmarszczki wokół ust

Niestety drobniutkie, gęsto rozsiane zmarszczki nad górną wargą nazywane zmarszczkami palacza (u osób palących pojawiają się wcześniej), jak i tzw. zmarszczki marionetki, czyli pionowe linie w kącikach ust, są bardzo trudne do usunięcia. Dobre efekty daje ostrzykiwanie botoksem oraz wypełnienia np. kwasem hialuronowym. Niezwykle ważna jest też systematyczna pielęgnacja. Jej bazę, oprócz kremów, stanowią skoncentrowane preparaty z retinolem, kolagenem, kwasami AHA, witaminami E i C, które pobudzają skórę do produkcji elastyny i kolagenu - włókien podporowych 

6. Gładka szyja

Skóra na szyi, podobnie jak na dłoniach czy pod oczami, jest bardzo cienka, pozbawiona tkanki tłuszczowej, dlatego szybko się starzeje i zdradza nasz wiek. Utrwalone zmarszczki na szyi trudno zniwelować nawet w gabinecie medycyny estetycznej. Zabiegi laserem frakcyjnym czy ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym warto więc wykonywać już po 40. roku życia. Oczywiście najważniejsze jest zapobieganie czyli skuteczna pielęgnacja domowa - taka jak twarzy czyli delikatne oczyszczanie (lepiej mleczkiem i tonikiem niż żelem do mycia ciała) oraz stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych. Jeśli mają zbyt bogate konsystencje, które skóra szyi źle wchłania, sięgaj po skoncentrowane preparaty typu serum, kapsułki czy ampułki.

Zobacz także:

Show

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy