Poradnik: Gwiazda betlejemska

Wyjątkową urodę gwiazda betlejemska, zwana również poinsecją, zawdzięcza nie kwiatom, a liściom.

Gwiazda betlejemska, zwana również poinsecją
Gwiazda betlejemska, zwana również poinsecją123RF/PICSEL

Zanim trafi do domu

Wybierając gwiazdę betlejemską, zwróć uwagę, by kwiatuszki, które znajdują się wewnątrz kolorowych przykwiatków, były w pączkach albo lekko rozwinięte. Jeśli są w rozkwicie lub wcale ich nie ma, to znak, że roślina długo nie pozostanie dekoracyjna. Zanim wyjdziesz ze sklepu, owiń poinsecję w gazetę, w przeciwnym razie mogłaby przemarznąć. W domu postaw ją w chłodnym miejscu, aby oswoiła się z nowymi warunkami. W ogrzewanym (choć lepiej nie za bardzo) pomieszczeniu może stanąć dopiero po 2-3 dniach.

Ostrożnie z dekoracjami

Sok, który znajduje się w liściach, łodydze i korzeniach gwiazdy betlejemskiej, jest trujący. Pamiętaj o tym, przygotowując świąteczne dekoracje. Jeśli jesteś alergiczką, najlepiej rób to w rękawiczkach (sok w kontakcie ze skórą może wywołać podrażnienie). Do zrobienia ozdób, którymi udekorujesz świąteczny stół, lepiej wykorzystaj sztuczne kwiaty.

Po świętach

Przy odrobinie starań możesz doprowadzić do tego, że za rok poinsecja ponownie zakwitnie. Zacznij od jej przycięcia (na ok. 1/3 wysokości). Doniczkę postaw w chłodnym pomieszczeniu. W marcu lub kwietniu roślinę przesadź do żyznej ziemi i przenieś w miejsce ciepłe i jasne (ale nie słoneczne). Aby pobudzić poinsecję do wzrostu, regularnie ją podlewaj i raz na dwa tygodnie dokarmiaj nawozem do roślin o ozdobnych liściach lub humusem. W czerwcu albo w lipcu wierzchołki pędów skróć o 2-3 centymetry. Od połowy listopada osłaniaj poinsecję kartonem, aby przez 14 godzin na dobę pozostawała w ciemności.

Zobacz także:

Trend sezonu: Szerokie spodnieStyl.pl
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas