Reklama

Toksyna botulinowa: Jak działa?

Toksyna botulinowa to powszechnie znany botoks. Jest stosowana m.in. w celu poprawy wyglądu skóry. Ten zabieg z zakresu medycyny estetycznej powinien być wykonywany pod okiem wykwalifikowanej osoby. Jakie właściwości ma toksyna botulinowa?

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa blokuje impulsy pomiędzy komórką nerwową a mięśniem. Powoduje to, że mięsień przestaje się kurczyć. 

Nie oznacza to jednak, że mięśnie twarzy przestają pracować. Odpowiednio dobrana dawka sprawi, że ich praca zostanie jedynie osłabiona. 

W związku z tym toksyna botulinowa jest wykorzystywana w celu wygładzenia zmarszczek związanych z mimiką twarzy, a nie tych, które są spowodowane utratą elastyczności i jędrności. 

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej można wykonać nie tylko w celu wygładzenia zmarszczek mimicznych. Botoks jest również wykorzystywany do pozbycia się uśmiechu dziąsłowego, rozwiązania problemu nadpotliwości oraz bruksizmu. 

Reklama

Jak wygląda zabieg?

Zabieg wykorzystujący botoks trwa pół godziny. W tym czasie lekarz dokładnie analizuję mimikę twarzy pacjenta. W ten sposób można określić miejsca, w które będzie wprowadzony preparat. 

Pełne efekty zabiegu są widoczne po dwóch tygodniach i mogą się utrzymać nawet przez pół roku. 

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej nie jest wskazany dla osób, u których występują zmiany ropne w okolicach podania preparatu. Ponadto przeciwwskazaniem jest zaburzenie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. 

Zabieg nie jest zalecany kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. 

Czytaj więcej:

Trądzik różowaty: Jakich pokarmów unikać?

Domowa maseczka na przebarwienia

Wizażysta Jodie Foster podpowiada, jak wykonać makijaż dla dojrzałych kobiet

Zobacz także:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: botoks
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy