Najlepsze przepisy na wiosenne zupy od Ewy Wachowicz. Rodzina będzie się zajadać

Inne zupy jadamy zimą (zwykle bardziej pożywne, rozgrzewające), inne latem (lekkie, często chłodniki), a jeszcze inne wiosną. To właśnie teraz, w naszym klimacie, wyrastają jako pierwsze zielone rośliny, takie jak na przykład: czosnek niedźwiedzi, szczaw, szparagi czy cebula dymka. Nowalijek jest naprawdę bardzo dużo i bez problemu można kupić je na lokalnych warzywniakach albo zerwać w ogródku, jeśli wcześniej je zasadziliśmy. Co z nich zrobić? Dzisiaj podzielę się propozycjami na wiosenne zupy.

Ewa Wachowicz
Ewa WachowiczPawel Wodzynski/East NewsEast News

Na początek zaprezentuję przepis na aromatyczną zupę z czosnku niedźwiedziego. Mam go w swoim ogrodzie pod dostatkiem, dlatego robię z niego nie tylko pesto czy sałatkę, ale też zupę. Oto przepis na krem z czosnku niedźwiedziego z grzankami.

Krem z czosnku niedźwiedziego to prawdziwa petarda!
Krem z czosnku niedźwiedziego to prawdziwa petarda!archiwum prywatne

Składniki

Opis przygotowania:

W garnku rozgrzać masło. Wrzucić posiekane cebule. Gdy się zeszklą, dodać pokrojone w kostkę ziemniaki. Wymieszać. Po chwili smażenia zalać wywarem. Przykryć i gotować do miękkości. Czosnek umyć, łodygi odciąć i odłożyć (można zrobić na nich pesto) a liście posiekać i wrzucić do zupy. Po kilku minutach zmiksować. Śmietanę zahartować odrobiną gorącego płynu i dolać do garnka. Przyprawić do smaku solą i pieprzem.

Podawać z grzankami.

Rzodkiewka to warzywo, które najczęściej wykorzystujemy do sałatek albo kroimy i kładziemy na kanapki. Nie wszyscy wiedzą, że ten produkt nadaje się do przygotowania pysznej, wiosennej zupy. Da się serwować ją w garnuszku i - jeśli pogoda "pozwala" jeść na zewnątrz. Oto przepis.

Jedliście kiedyś zupę rzodkiewkową?
Jedliście kiedyś zupę rzodkiewkową?archiwum prywatne

Składniki

Opis przygotowania:

W garnku rozgrzać masło. Wrzucić obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Podsmażyć. Wlać wywar, przykryć i ugotować. Dorzucić pokrojone w plastry rzodkiewki i pod przykryciem gotować jeszcze przez 10 minut. Serek dodać do śmietany. Wymieszać. Zahartować gorącą zupą i przelać do garnka. Zagotować. Pod koniec przyprawić pieprzem.

Podawać w kubku. Udekorować koperkiem

Nie wyobrażam sobie wiosny bez zielonej, lekko "kwaskowatej" zupy, której podstawowym składnikiem jest szczaw. To właśnie on sprawia, że ma tak charakterystyczny smak. Ze względu na tę jarzynę, która niestety nie nadaje się do przechowywania, zupa szczawiowa jest potrawą sezonową. Dostępne są co prawda koncentraty szczawiowe, ale to nie to samo. Poniżej prezentuję dwie propozycje na zupy z wykorzystaniem tego produktu.

Zupa szczawiowa to hit tego sezonu!
Zupa szczawiowa to hit tego sezonu!archiwum prywatne

Składniki

Opis przygotowania:

Warzywa obrać, umyć i pokroić w drobną kostkę. Przesmażyć w garnku na maśle. Zalać wodą, przyprawić domową mieszanką przypraw i ugotować (można użyć domowego rosołu).

Pod koniec dorzucić lubczyk i posiekany szczaw. Zabielić śmietaną. Przyprawić do smaku solą i pieprzem.

Poniżej przepis na zupę krem ze szczawiu.

Zupa krem ze szczawiu zachwyci podniebienia nawet najbardziej wybrednych osób
Zupa krem ze szczawiu zachwyci podniebienia nawet najbardziej wybrednych osóbarchiwum prywatne

Składniki

Przygotowanie:

Szczaw podsmażyć na maśle. Przetrzeć przez sito do garnka. Zalać bulionem i zagotować. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Zabielić śmietaną rozmieszaną z mąką. Podawać z ugotowanym jajkiem przepiórczym. Udekorować koperkiem.

Moi drodzy, zawsze zwracam uwagę na to, że do przygotowywania potraw warto wykorzystać świeże produkty, Wiosną jest ich naprawdę bardzo dużo. "Zaprośmy" nowalijki do naszej kuchni! Jeśli wyhodujemy je w swoim ogródku albo kupimy na lokalnych straganach, to będziemy mieli pewność, że są nie tylko smaczne, ale też zdrowe i bez "chemicznych" ulepszaczy.

Choroba naszych czasów - wypalenie zawodowe. Dr Anna Kieszkowska-Grudny i Katarzyna Motelska u Katarzyny ZdanowiczINTERIA.PL
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas