Bezpieczna kuchnia

W ciągu dziesięciu minut reklamy telewizyjnej, nadawanej w porze posiłku, możemy podziwiać przynajmniej dwie poświęcone higienie w ubikacjach, w których podobno roi się od mikrobów, pełno jest osadu i innych okropności...

Środki ostrożności wprowadzone do codzienniej pracy w kuchni, zminimalizują ryzyko poważnych chorób i zatruć
Środki ostrożności wprowadzone do codzienniej pracy w kuchni, zminimalizują ryzyko poważnych chorób i zatruć123RF/PICSEL

Jednak to nie do końca prawda. Według badań amerykańskich nad siedliskami bakterii przeprowadzonych przez 30 tygodni w piętnastu gospodarstwach domowych, opublikowanych w magazynie "Sciences-Frontieres", ubikacja kryje w sobie 100 000 razy mniej bakterii niż kuchenny zlewozmywak i to jeszcze przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka dezynfekującego.

Ubikacje są w istocie miejscem zbyt suchym, a przez  to mniej sprzyjającym namnażaniu się bakterii, podczas gdy kuchnie z parującymi garnkami, wątpliwej czystości ścierkami, stale wilgotnymi gąbkami i zatyczkami zlewu, na spodzie których ciągle pozostają resztki wody - są prawdziwym rajem dla mikrobów.

Higiena w kuchni

Aby tego uniknąć, przypominamy podstawowe zasady higieny w kuchni, o których nie zawsze się pamięta.

1. Umyj naczynia i pozostaw je do wysuszenia na suszarce

Najlepiej umyć naczynia i inne zabrudzone narzędzia kuchenne jak najszybciej, tj. zaraz po użyciu (a najpóźniej w ciągu dwóch godzin) i pozwolić im wyschnąć, aby uniknąć ponownego zakażenia od rąk czy od ścierki.

2. Myj ręce przed i po przygotowaniu posiłków
Szczególnie po przyrządzeniu potraw z surowego mięsa powinno się myć ręce przez 20 sekund. Jeżeli masz skaleczoną rękę lub jakiekolwiek zadrapanie na ręce - zakładaj gumowe rękawiczki.

3. Regularnie pierz gąbki
Kuchenne szmatki i gąbki szybko stają się siedliskiem bakterii. Odkażaj je regularnie w roztworze: 1 łyżeczka płynu dezynfekującego na 250 ml (ćwierć litra) wody.

4. Często czyść blat kuchenny
Dostępne w sprzedaży środki dezynfekujące są najskuteczniejsze, aby pozbyć się bakterii. Gorąca woda i detergent wprawdzie spełniają swoje zadanie, ale nie eliminują wszystkich bakterii.

5. Dokładnie myj deski do krojenia
Eksperci spierają się o to, jakie deseczki są lepsze; z drewna czy z plastiku. Lecz niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonana jest deseczka, dokładne jej umycie po każdym użyciu skutecznie zmniejsza ryzyko choroby.

6. Trzymaj jedzenie w lodówce
Pozostałe z obiadu ugotowane jedzenie staraj się jak najszybciej (najpóźniej do dwóch godzin) włożyć do lodówki. Oznaczaj datę ugotowania każdego posiłku - tak, żeby mogły być one użyte w ciągu trzech do pięciu dni.

7. Utrzymuj w lodówce odpowiednio niska temperaturę
Powinna ona wynosić od około 8 do 12 C. Niska temperatura spowalnia rozwój bakterii, a mniej bakterii oznacza mniejsze ryzyko choroby.

8. Produkty zamrożone rozmrażaj w lodówce
Mięso i kurczaki oraz ryby powinny być rozmrażane w lodówce (a nie na wolnym powietrzu), w mikrofalówce lub zimnej wodzie, którą należy zmieniać co pół godziny. Produkty opakowane należy wyjąć z opakowania. Miękkie już mięso należy wypłukać w gorącej wodzie. Wszystkie naczynia, które miały styczność z rozmrażanym mięsem trzeba umyć w gorącej wodzie, a ręce wyszorować.

9. Nie jedz surowego ciasta
Mimo że to kuszące, nie próbuj ciasta dopóki dobrze się nie upiecze. Nie upieczone ciasto i inne jedzenia przyrządzone z dodatkiem surowych jajek, niosą ze sobą ryzyko salmonelli.

10. Gotuj na dużym ogniu
Gotowanie jedzenia w temperaturze nie niższej niż 230 C mierząc pośrodku palnika, zwykle zabezpiecza przed chorobami z pożywienia.

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas