Czas na samozatrudnienie

Ultimatum czy dobra oferta? Zanim zdecydujesz - poznaj wady i zalety własnej działalności gospodarczej.

 
 poboczem.pl
Chcesz być swoim własnym szefem? Zdecyduj się na samozatrudnienie
 © Panthermedia

Szukasz pracy i znajdujesz, ale... pracodawca proponuje ci samozatrudnienie. To dla niego oszczędność, a dla ciebie? Jeśli od razu wynegocjujesz dobre warunki, możesz uznać tę formę zatrudnienia za korzystną. Po pierwsze – twoje zarobki powinny być o ok. 35% wyższe od tych, które uzyskiwałaś na podstawie umowy o pracę. Zapewnij sobie też płatny urlop i okres wypowiedzenia (ustalenia powinny zostać zapisane w umowie).

Zalety samozatrudnienia

Masz większą swobodę działania – sama decydujesz, w jakich godzinach, i w jaki sposób wykonasz powierzone ci obowiązki. Możesz też pracować dla kilku pracodawców i w ten sposób wpływać na wysokość własnych dochodów. Im więcej zleceń przyjmiesz, tym więcej pieniędzy wpłynie na twoje konto.

Samozatrudnienie jest też dla ciebie korzystne ze względów podatkowych. Stwarza bowiem sporo możliwości odliczeń. Jako koszty uzyskania przychodu możesz uwzględnić takie wydatki jak koszty dojazdów, paliwa, telefonu, komputera, szkoleń zawodowych itp. Jednocześnie, gdy siedzibą firmy jest twoje mieszkanie, będziesz mogła odliczyć także część czynszu.

Pracując na własny rachunek, zapłacisz też mniejszy podatek dochodowy. Od podatku możesz odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Istotną zaletą samozatrudnienia jest też możliwość odliczania podatku VAT.

Wady samozatrudnienia

Nie obejmują cię przepisy kodeksu pracy (nie jesteś chroniona przed wypowiedzeniem w okresie ciąży, choroby, możesz zostać zwolniona z dnia na dzień bez podania przyczyny). Sama odpowiadasz za sprawy księgowe firmy. Jeżeli więc nie czujesz się na siłach, aby prowadzić samodzielnie księgowość, skorzystaj z usług biura rachunkowego.

Pamiętaj o ZUS-ie – gdy zakładasz pierwszą firmę, składki przez pierwsze 2 lata będą niższe i wyniosą miesięcznie około 360 zł (po 2 latach ponad 800 zł). Koszty te musisz ponosić co miesiąc, niezależnie od tego, ile zarobisz.

Niedozwolone praktyki

Zdarza się, że pracodawca proponuje pracownikowi założenie przez niego własnej działalności gospodarczej, a jednocześnie nakłada na niego różne obowiązki. Chce np. by pracownik stawiał się w siedzibie firmy, pracował w określonych godzinach, pod kierunkiem przełożonego i w sposób przez niego określony. Pamiętaj, że takie postępowanie pracodawcy jest niedozwolone i narusza prawo!

Na żywo 15/2011

Na żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas