Dasz sobie radę!

Wykańcza cię nawał obowiązków? Żyjesz w ciągłym napięciu? Ekspert radzi, jak uniknąć stresu i odzyskać spokój. Czasem wystarczy zmienić nawyki.

Przytłacza cię nadmiar zadań? Pogrupuj je na ważne i mniej ważne.
Przytłacza cię nadmiar zadań? Pogrupuj je na ważne i mniej ważne.123RF/PICSEL

Nie jesteś sama! Nadmiar codziennych obowiązków bywa zmorą wielu z nas i potrafi skutecznie odebrać radość z życia. Na szczęście dzięki wprowadzeniu kilku przydatnych nawyków możemy sprawić, że codzienne prace przestaną nas stresować, a nawet zaczną sprawiać przyjemność. Oto kilka wskazówek, które pomagają poradzić sobie z poczuciem, że mamy za dużo na głowie.

Przede wszystkim zaakceptuj fakt, że zawsze będziesz miała coś do załatwienia. Takie podejście wyeliminuje uczucie frustracji i pozwoli pozbyć się złudzenia, że kiedyś nastąpi moment, że załatwisz wszystko i będziesz już tylko odpoczywać. "Wyjmij" sprawy do załatwienia z głowy i zapisz je na kartce, w notatniku lub smartfonie. Tym samym nie będziesz obciążać pamięci i zyskasz poczucie większej kontroli.

Pogrupuj zadania w kontekst. Jeśli masz do wykonania pięć telefonów, wykonaj jeden po drugim. Po południu robisz obiad, a wieczorem chcesz jeszcze upiec ciasto? Zrób te dwie rzeczy jedna po drugiej. Nasz mózg zużywa energię i czas na to, żeby przełączać się na różne zadania, dlatego najlepiej robić podobne rzeczy w niewielkich odstępach czasowych.

Zaczynaj dzień od wykonania najważniejszych obowiązków. Jeśli uporasz się z nimi, gdy jesteś wypoczęta, reszta dnia będzie łatwiejsza.

Trudne i czasochłonne zadania dziel na części.

Jeśli chcesz się zabrać za wielkie porządki w piwnicy, podziel je na mniejsze etapy. Każdego dnia poświęć 10 minut, aby zaplanować przynajmniej pięć zadań na jutro. Wtedy od samego rana będziesz wiedziała, co robić.

Przy wprowadzaniu nawyków najważniejsza jest cierpliwość. Dana czynność staje się nawykiem, jeśli jest powtarzana od 3 tygodni do 3 miesięcy. Pomoże ci checklista, czyli odznaczanie, ile razy coś już zrobiłaś.

Naucz się relaksować. Dzięki temu będziesz wydajniejsza i mniej zestresowana. Odpoczynek też warto zaplanować. Koniecznie poświęć minimum pół godziny dziennie, by zrobić to, co lubisz najbardziej. Bez wyrzutów sumienia!

Medytuj. Wiele badań z zakresu neuropsychologii dowodzi, że medytacja wpływa pozytywnie na pamięć i koncentrację.

Piotr Podlaś - coach, psycholog, startupowiec

SHOW 9/2015

Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas