Jak bezpiecznie zrobisz zakupy
Idąc na zakupy, przestrzegaj kilku ważnych zaleceń. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zakażenia koronawirusem.
Jeśli jesteś osobą starszą i ciężko ci wyjść z domu, poproś kogoś z bliskich ci osób - syna, córkę, sąsiada - o zrobienie zakupów i zostawienie ich przed drzwiami. Jeśli jednak chcesz je zrobić sama, pamiętaj, że osoby po 65. roku życia mogą robić zakupy między godziną 10 a 12., obowiązkowo w rękawiczkach. Odpowiednio też przygotuj się do takiego wyjścia.
Najważniejsze zalecenia
Zrób listę potrzebnych rzeczy. Dzięki temu spędzisz w sklepie mniej czasu. Jeśli to możliwe, nie przechadzaj się niepotrzebnie pomiędzy półkami. Staraj się tak zaplanować zakupy, żeby jak najrzadziej wychodzić do sklepu.
Idź pieszo albo jedź własnym autem. Zrezygnuj z zakupów, po które musiałabyś jechać komunikacją publiczną.
Robiąc zakupy w rękawiczkach powstrzymaj się od dotykania okolic oczu, ust i nosa. Unikaj dotykania towaru bez potrzeby. Pamiętaj, że najczęściej dotykane są uchwyty szaf chłodniczych. Jeśli robisz to bez rękawiczek, zaraz potem użyj płynu dezynfekującego. Nie używaj jednorazowych rękawiczek, jeśli nie nauczysz się prawidłowo je zdejmować. Ta czynność wykonana nieumiejętnie sprzyja zakażeniu.
Unikaj korzystania ze sklepowego wózka lub koszyka. Zabierz ze sobą własną siatkę lub torbę na zakupy.
Gdy stoisz w kolejce do kasy, zachowaj dystans w stosunku do innych osób - nie tylko klientów sklepu, ale też jego pracowników, w tym kasjerek w trakcie pakowania zakupów.
Płać bezdotykowo używając karty płatniczej. Jeśli jednak jej nie posiadasz i płacisz gotówką - miej w kieszeni płyn antybakteryjny i użyj go od razu po dokonaniu płatności.
Po powrocie do domu umyj warzywa i owoce oraz zdejmij folię i opakowania z jedzenia. Wyrzuć je i umyj ręce.
Możesz też zamówić zakupy z dostawą, ale miej na uwadze to, że obecnie termin oczekiwania może wynosić nawet kilka tygodni.
W niektórych miejscach stosuje się też dodatkowe środki bezpieczeństwa, takie jak mierzenie temperatury lub dezynfekcję rąk przed wejściem. Wszystko dlatego, że duże skupiska ludzi najbardziej sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Unikaj teraz takiego jedzenia
Oto kilka grup produktów, z których lepiej zrezygnować, aby niepotrzebnie nie obciążać układu odpornościowego.
Pokarmy zapierające, tzw. wysoko przetworzone, np. fast-foody. Ogranicz ich ilości i zastąp je warzywami, zwłaszcza kiszonkami.
Słodycze i słone przekąski. Unikaj batonów z syropem glukozowo-fruktozowym i przegryzek z nasyconymi kwasami tłuszczowymi (np. słone paluszki). Nie pij soków z kartonu. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, upiecz domowe ciasto.
Egzotyczne warzywa i owoce. Wybieraj nasze rodzime produkty, ze względu na mniejsze ilości konserwantów.
Mięso. Jedz je 2 razy w tygodniu. Niezbędne organizmowi białko zastąp daniami z warzyw strączkowych. Zrób np. pastę do chleba z soczewicy.