Jak przygotować się do wyprawy rowerowej?

W zależności od tego, na jak długą oraz intensywną wyprawę rowerową się wybierasz, twoje przygotowanie do niej powinno być nieco inne. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach, które mogą być przydatne, kiedy zechcesz spędzić weekend "na dwóch kółkach".

Wyprawa rowerowa to nie lada wyzwanie. Na pierwszą warto jest wybrać się z kimś doświadczonym
Wyprawa rowerowa to nie lada wyzwanie. Na pierwszą warto jest wybrać się z kimś doświadczonym 123RF/PICSEL

Nie przeceniaj własnych umiejętności

Jeżeli na rowerze zdarza ci się jeździć sporadycznie, lepiej zrezygnuj z kilkudniowych, forsownych wypraw rowerowych, bo wtedy łatwo o kontuzję. Pamiętaj, że jazda na rowerze to wysiłek, więc trenuj regularnie, aby poprawić swoją kondycję oraz umiejętności.

Wszystko małymi krokami.

Zacznij od krótkich odległości, jeżdżąc na rowerze do pracy lub do sklepu, a później stopniowo wydłużaj dystans. Dopiero kiedy poczujesz się pewniej, zaplanuj długą wyprawę rowerową, uwzględniając miejsce i czas na ewentualne postoje. Podczas trasy na bieżąco monitoruj sytuację tak, aby nie okazało się, że przed zmierzchem nie zdążysz dojechać na pole biwakowe, do domu, bądź do hostelu, w którym planujesz nocować.

Podczas długiej jazdy na rowerze problemem może być nie tylko długość trasy, ale również pozycja, jaką trzeba przyjąć. Wybierz więc taki model roweru oraz siedzisko, na których najwygodniej jest ci się poruszać. Wypróbuj swój sprzęt zanim wybierzesz się na kilkudniową wycieczkę, bo może się okazać, że któryś z elementów roweru jest uszkodzony, bądź wadliwy. Poza tym warto przyzwyczaić się do długotrwałego pozostawania w jednej pozycji. Wtedy znacznie łatwiej będzie ci przetrwać wyprawę.

Kolejną istotną kwestią jest jazda na rowerze z obciążeniem. Zupełnie inaczej jedzie się przecież bez bagażu, a inaczej z ciężkim sprzętem. Nie przeceniaj swoich umiejętności, tylko wybierz się na krótką wycieczkę z obciążeniem przed kilkudniową wyprawą, żeby później nie okazało się, że bagaż jest po prostu za ciężki.

Latem dbaj o nawodnienie

Latem nigdy nie zapominaj o butelce wody. Nawodnienie organizmu w gorące dni, kiedy temperatura za oknem często przekracza nawet 30 stopni Celsjusza, jest szczególne ważne. Pamiętaj zatem, aby mieć ją pod ręką (np. w bidonie) podczas rowerowych wycieczek zwłaszcza, jeżeli wiesz, że po drodze do miejsca, które stanowi cel wycieczki, nie ma zbyt wielu sklepów.

Nawodnienie organizmu to istotna kwestia. Jeśli nie chcesz podupaść na zdrowiu, lepiej zawsze miej przy sobie butelkę wody podczas wyprawy rowerowej
Nawodnienie organizmu to istotna kwestia. Jeśli nie chcesz podupaść na zdrowiu, lepiej zawsze miej przy sobie butelkę wody podczas wyprawy rowerowej123RF/PICSEL

Co zabrać ze sobą na wyprawę rowerową?

Jeżeli szykujesz się na dłuższą, np. kilkudniową wyprawę rowerową, zadbaj o to, aby mieć przy sobą nie tylko odpowiednią ilość wody, ale również suchy prowiant, który nie zepsuje się pod wpływem wysokiej temperatury. Warto zabrać ze sobą kubek termiczny lub termos. Przydadzą się również latem, ponieważ zimne będą traciły temperaturę wolniej niż te w butelce. jeśli chcesz spędzić noc na łonie natury, możesz zdecydować się na nocleg pod namiotem. Wybierz taki, który będzie stosunkowo lekki, poręczny, a przy okazji dostosowany do liczby osób, które wybierają się na wyprawę rowerową. W zbyt małym kilka osób może się nie zmieścić, a przecież komfort wypoczynku również ma znaczenie. Z kolei zbyt duży może po prostu być za ciężki.

Przed zakupem sprawdź, czy namiot jest szczelny, aby uniknąć niemiłych niespodzianek w postaci owadów czy kropel deszczu, które przedostają się do jego wnętrza. Wodoodporność sprzętu jest niezwykle istotna, ponieważ nigdy nie wiesz, jaka pogoda cię czeka. Nie zapomnij również zaopatrzyć się w wygodną karimatę, aby wygodnie spało ci się na świeżym powietrzu.

Wybierając się na wyprawę rowerową sprawdź, czy twój rower na pewno się do tego nadaje
Wybierając się na wyprawę rowerową sprawdź, czy twój rower na pewno się do tego nadaje123RF/PICSEL

Pamiętaj o odpowiednich ubraniach. 

Choć latem temperatura na ogół jest dość wysoka, zawsze warto zabrać ze sobą cienką kurtkę lub bluzę z wygodnego materiału. Pogoda różni się w zależności od regionu Polski, a w niektórych miejscach może być zmienna. Nie daj się zaskoczyć ulewie. Koniecznie weź też kask, który ochroni cię w razie upadku lub innego niebezpiecznego zdarzenia i nie zapominaj o wygodnym obuwiu, (najlepiej, aby było nieprzemakalne lub posiadało specjalne ochraniacze).

Oprócz tego zabierz ze sobą ubrania, które są poręczne i szybko schną; dodatkową bieliznę, krótkie spodenki, które przydadzą ci się w razie upału. Możesz również zainwestować w specjalne rękawiczki rowerowe, które w przypadku długich dystansów znacznie poprawiają komfort jazdy i zapobiegają bolesnym otarciom. Dodatkowo pomagają utrzymać kierownicę w prawidłowej pozycji, kiedy ręce po prostu się pocą.

Podczas wyprawy rowerowej pamiętaj przede wszystkim o wygodzie. Długa spódniczka to nie najlepszy pomysł, bo może wkręcić się w szprychy od roweru
Podczas wyprawy rowerowej pamiętaj przede wszystkim o wygodzie. Długa spódniczka to nie najlepszy pomysł, bo może wkręcić się w szprychy od roweru 123RF/PICSEL

Zawsze miej plan B

Wyprawa rowerowa to wyzwanie, które warto podjąć, ale też przygoda, która może zaskoczyć. Zawsze warto mieć plan B, np. w razie awarii. Zapasowa dętka, skuwacz do łańcucha czy pompka rowerowa mogą "uratować cię" w razie problemu technicznego z pojazdem. Jeżeli czujesz, że nie masz już sił na dalszą jazdę, pamiętaj, że w niektórych pociągach są specjalne wagony do przewozu rowerów. Są również busy, które umożliwiają przewóz takiego sprzętu.

Burza na trasie

Jeśli zauważysz, że zaczyna grzmieć, pod żadnym pozorem nie chowaj się z rowerem do lasu, tylko w miarę możliwości poszukaj dachu nad głową. Wyłącz urządzenia elektroniczne, wejdź do pierwszego sklepu lub schroniska, które zobaczysz i przeczekaj sytuację zagrożenia. Jeżeli nie masz takiej możliwości, postaraj się nie panikować. Pod żadnym pozorem nie wchodź do wody ani na mokry piasek, bo to świetny przewodnik prądu. Jeśli podróżujesz na rowerach w grupie, postarajcie się nie stać zbyt blisko siebie, aby w razie uderzenia pioruna, inni byli w stanie wezwać pomoc.

Burza na trasie jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ często trudno jest się przed nią schronić
Burza na trasie jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ często trudno jest się przed nią schronić123RF/PICSEL

Pozostań w kontakcie

Planując wyprawę rowerową, poinformuj bliskich, dokąd się wybierasz. Pozostaw im mapę lub rozpiskę miejsc, w których będziesz przebywać, aby wiedzieli, gdzie w razie czego należy cię szukać. Przed wyjazdem naładuj baterię w telefonie, zabierz powerbanka. Mapa lub kompas też mogą ci się przydać w razie awarii.

Pamiętaj o tym, że w razie braku możliwości wykonania połączenia, możesz skorzystać z aplikacji mobilnej Alarm 112, która w razie zagrożenia umożliwia wysłanie zgłoszenia do Centrum Powiadamiana Ratunkowego. To przydatna funkcja, z której mogą również korzystać osoby niedosłyszące lub głuche. Dzięki temu, że osoba znajdująca się w trudnej sytuacji wskazuje jej miejsce i rodzaj w aplikacji, pomoc szybko może do niej dotrzeć.

Pamiętaj o tym, aby korzystać z przynajmniej dwóch różnych urządzeń. Nawet jeśli jedno się zepsuje, jest duża szansa, że drugie wciąż będzie działać
Pamiętaj o tym, aby korzystać z przynajmniej dwóch różnych urządzeń. Nawet jeśli jedno się zepsuje, jest duża szansa, że drugie wciąż będzie działać123RF/PICSEL

Zsiądź z roweru w razie potrzeby

Jeżeli czujesz, że nie masz już sił na dalszą jazdę, lub chcesz odpocząć, to pamiętaj, że w niektórych pociągach są specjalne wagony do przewozu rowerów.

Są również busy, które umożliwiają przewóz takiego sprzętu.

Podobał ci się ten materiał? Jeszcze więce w ramach akcji "Korba na rower: