Miłość i opieka: To liczy się dla polskich mam najbardziej

​Dbanie o wykształcenie, rozwijanie zainteresowań i pasji, wpajanie wartości i przekazywanie tradycji - bez tego trudno mówić o dobrych wychowaniu. Jednak dla polskich mam najważniejsze w wychowywaniu dzieci jest zapewnianie dzieciom poczucia, że są kochane. Miłość - to ona, dla 71 proc. Polek, liczy się najbardziej - wynika z raportu "Być mamą" przygotowanego na zlecenie firmy P&G w ramach kampanii "Dziękuję Ci, mamo".

"Wychowanie bez błędów jest mitem. Nic takiego nie istnieje. I nie tylko nie istnieje, ale wręcz nie powinno istnieć. Rodzice są ludźmi. Popełniają więc błędy i nie wiedzą wszystkiego"
"Wychowanie bez błędów jest mitem. Nic takiego nie istnieje. I nie tylko nie istnieje, ale wręcz nie powinno istnieć. Rodzice są ludźmi. Popełniają więc błędy i nie wiedzą wszystkiego"123RF/PICSEL

W badaniu wzięło udział prawie 15 tys. mam z 15 krajów (m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Japonii, Chin, Rosji i Polski). Jedno z pytań, które zadano uczestniczkom, brzmiało: "Które trzy spośród poniższych aspektów są najważniejsze w wychowaniu dziecka?".

Na pierwszym miejscu bezapelacyjnie znalazła się "miłość i opieka nad dzieckiem". Na kolejnych: rozbudzanie u dziecka ciekawości i zainteresowań (42 proc.), przekazywanie mu dobrych wzorców (40 proc.), pomoc w rozwoju edukacyjnym i społecznym (36 proc.), wpajanie wartości i przekazywanie tradycji (33 proc.).

Bardzo ważny rozwój

Wyniki badań nie zaskakują. Oczywiście dzięki dbaniu o rozwój intelektualny dziecka (np. pomaganie w lekcjach, zapisywanie na kółka zainteresowań, kupowanie zabawek edukacyjnych, w razie potrzeby zapewnienie dziecku pomocy korepetytora) jest ważne. Dzięki wiedzy i umiejętnościom, które dziecko wyniesie ze szkoły, będzie mogło podejmować dobre decyzje i w przyszłości świadomie zdecydować o tym, jaką pracę chce wykonywać. Podobnie z rozwijaniem talentów czy zainteresowań. Jeśli odpowiednio wcześnie uda nam się zauważyć, w czym dziecko jest dobre (i co lubi robić) możemy odpowiednio pokierować jego edukacją tak, by w przyszłości mogło połączyć pracę zawodową z pasją. Przykładem mogą być muzycy lub sportowcy. Żeby odnosić prawdziwe sukcesy, grę na instrumencie lub treningi należy rozpocząć bardzo wcześnie, dlatego im wcześniej zapiszemy dziecko na odpowiednie zajęcia, tym lepiej.

Kierunkowskaz na życie

Podobnie z przekazywaniem dziecku tradycji i wpajaniem zasad.  Szacunek dla starszych, pomaganie słabszym, wytrwałe dążenie do celu, unikanie narzekania, stawianie dobra bliskich na pierwszym miejscu, prawdomówność - każda rodzina ma swoje zasady, których przestrzegają wszyscy jej członkowie. Im szybciej zaczniemy przekazywać dziecku nasz system wartości, tym lepiej sobie go przyswoi i nauczy się podejmowania decyzji zgodnie z tym, w co wierzy. Jeśli już we wczesnym dzieciństwie  dowie się, że zawsze należy mówić prawdę, nie wolno kraść, krzywdzić innych czy łatwo się poddawać - będzie się kierować tymi zasadami w trudnych sytuacjach (przed którymi, chociaż bardzo byśmy chciały, nie ochronimy dziecka).

Miłość to podstawa

Wykształcenie, kształtowanie postaw, praca nad charakterem dziecka - to wszystko bardzo ważne aspekty wychowania. Jednak większość polskich mam zgodnie przyznaje, że najważniejsza jest miłość. To jej dzieci potrzebują od dnia narodzin. Czytanie bajek na dobranoc, wspólna zabawa, częste przytulanie, spokojne rozmowy - te i inne, pozornie drobne, czynności sprawiają, że dziecko czuje się bezpieczne, kochane, chciane, rozumiane. Wie, że może zwrócić się do rodziców w trudnych chwilach, przyjść do nich z każdym problemem. Spokojne i szczęśliwe dzieci, co wiadomo nie od dziś, lepiej się rozwijają. Dlatego warto czasem "odpuścić" dziecku - pozwolić na "legalne" wagary czy przymknąć oko na nieposprzątany pokój, a zyskany w ten sposób czas spędzić wspólnie.

Wszystkie wiemy, że wychowywanie dzieci nie jest łatwe. Chcemy być idealne, boimy się, że popełnimy błędy wychowawcze. Warto jednak pamiętać o tym, że "wychowanie bez błędów jest mitem. Nic takiego nie istnieje. I nie tylko nie istnieje, ale wręcz nie powinno istnieć. Rodzice są ludźmi. Popełniają więc błędy i nie wiedzą wszystkiego" ( J.G.Woititz).

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas