Reklama

Reklama

Obowiązkowa kwalifikacja wojskowa dla kobiet? Rząd pracuje nad projektem

Kobiety w wojsku to wciąż rzadkość, jednak ich liczba stale rośnie. Już wkrótce może być ich jeszcze więcej - rząd ma rozpocząć prace nad projektem rozporządzenia wprowadzającego obowiązkową kwalifikację wojskową dla kobiet. Kogo obejmie?

Kobiety w wojsku? Projekt w drodze

Rząd ma zająć się pracami nad projektem rozporządzenia, które wprowadziłoby obowiązkową kwalifikację wojskową dla kobiet. Projekt określi, jakie dokładnie panie będą nią objęte oraz które stanowiska byłby nimi obsadzone, gdyby zostały powołane.

Obowiązek kwalifikacji wojskowej ma objąć absolwentki kierunków medycznych, przede wszystkim lekarki i pielęgniarki, ale również ratowniczki czy analityczki medyczne. Potrzebne będą także psycholożki i weterynarki.

Liczba kobiet w Wojsku Polskim stopniowo wzrasta, choć wciąż jest to mały odsetek w porównaniu do mężczyzn. W pierwszej połowie 2022 roku w armii znajdowało się blisko 10 tysięcy żołnierek, na ponad 111 tysięcy wszystkich żołnierzy. 

Reklama

Z kolei najwyższy stopień, do którego doszły kobiety, to pułkownik. W tej randze służy 12 żołnierek. 16 procent wszystkich osób stanowią natomiast panie na stanowiskach dowódczych i kierowniczych.

Zobacz również: Osoby LGBTQ w wojsku. Obecna sytuacja w Ukrainie i innych krajach na świecie

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: kobiety w wojsku | Wojsko Polskie

Reklama

Reklama

Reklama