Obowiązkowa kwalifikacja wojskowa dla kobiet? Rząd pracuje nad projektem

Kobiety w wojsku to wciąż rzadkość, jednak ich liczba stale rośnie. Już wkrótce może być ich jeszcze więcej - rząd ma rozpocząć prace nad projektem rozporządzenia wprowadzającego obowiązkową kwalifikację wojskową dla kobiet. Kogo obejmie?

Kobiety w Wojsku Polskim stanowią mniej niż 10 procent wszystkich żołnierzy
Kobiety w Wojsku Polskim stanowią mniej niż 10 procent wszystkich żołnierzyPaweł WodzyńskiEast News

Kobiety w wojsku? Projekt w drodze

Rząd ma zająć się pracami nad projektem rozporządzenia, które wprowadziłoby obowiązkową kwalifikację wojskową dla kobiet. Projekt określi, jakie dokładnie panie będą nią objęte oraz które stanowiska byłby nimi obsadzone, gdyby zostały powołane.

Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia
można przeczytać na stronie Wojska Polskiego

Obowiązek kwalifikacji wojskowej ma objąć absolwentki kierunków medycznych, przede wszystkim lekarki i pielęgniarki, ale również ratowniczki czy analityczki medyczne. Potrzebne będą także psycholożki i weterynarki.

Liczba kobiet w Wojsku Polskim stopniowo wzrasta, choć wciąż jest to mały odsetek w porównaniu do mężczyzn. W pierwszej połowie 2022 roku w armii znajdowało się blisko 10 tysięcy żołnierek, na ponad 111 tysięcy wszystkich żołnierzy.

Z kolei najwyższy stopień, do którego doszły kobiety, to pułkownik. W tej randze służy 12 żołnierek. 16 procent wszystkich osób stanowią natomiast panie na stanowiskach dowódczych i kierowniczych.

Aleksandra Szwed: Polsat kojarzy mi się z moim dzieciństwemPOLSAT GO