Pamiętaj o tym idąc na wybory. W przeciwnym wypadku nie zagłosujesz
Oprac.: Aleksandra Tokarz
15 października Polacy ruszą do urn, głosując w wyborach parlamentarnych do Sejmu i Senatu, a także referendum ogólnokrajowym. Wybierając się do lokalu wyborczego należy jednak pamiętać o kilku, istotnych zasadach. Co zabrać ze sobą, aby móc zagłosować? Tego nie wolno zapomnieć.
Spis treści:
Wybory parlamentarne 2023. "Wyborca może zdecydować"
15 października na wyborców w komisjach wyborczych będą czekały trzy karty głosowania: do Sejmu, Senatu i referendalna. Ich odbiór potwierdzony zostanie podpisem w spisie wyborców. Co ważne, wyborca może odmówić pobrania którejkolwiek z kart do głosowania.
Zobacz również: Do kiedy trwa cisza wyborcza? Za jej złamanie grożą surowe kary
"Wyborca może zdecydować, wyłącznie według własnego uznania, o udziale np. jedynie w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (bez udziału w referendum); jedynie w udziale w referendum (bez udziału w wyborach do Sejmu i do Senatu); jedynie w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (bez udziału w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i w referendum); itd. Jeżeli wyborca odmówi przyjęcia karty lub kart do głosowania obwodowa komisja wyborcza odnotuje to w spisie wyborców" - instruuje Państwowa Komisja Wyborcza w oficjalnym komunikacie.
Wybory parlamentarne 2023. Tego nie wolno zapomnieć
Zanim jednak udamy się do lokalu wyborczego, należy pamiętać, iż karty wyborcze zostaną nam wydane wyłącznie po okazaniu dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Nie wolno go więc zapomnieć. Najlepszym wyborem będzie dowód osobisty. Skorzystać można również z paszportu. Co ważne, dowód osobisty nie musi towarzyszyć nam w fizycznej wersji. Wystarczy, że okażemy komisji wyborczej dokument w aplikacji mObywatel.
Warto zabrać ze sobą również długopis. Mimo iż ten powinien być dostępny w lokalu wyborczym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać swój.
Zobacz również: Zmiany w aplikacji mObywatel. Dotkną konkretnej grupy Polaków
Wybory parlamentarne 2023. Jak oddać ważny głos?
Karta do głosowania jest już w naszych rękach. Co teraz? Aby głos został uznany za ważny należy wstawić znak "x" wyłącznie przy nazwisku jednego kandydata. W przypadku karty referendalnej należy postawić znak "x" przy wybranych odpowiedziach "tak" lub "nie". Wyborca może odpowiedzieć na wszystkie lub jedynie wybrane pytania.
Kiedy głos jest nieważny?
- Kiedy oddany zostanie na więcej niż jedną listę. Oznacza to postawienie znaku "x" w kratkach obok nazwisk kilku kandydatów.
- Kiedy znak "x" nie pojawi się w żadnej kratce, a więc gdy wyborca nie odda głosu na żadną z list.
- Kiedy wyborca umieści znak inny niż znak "x". Za znak "x" uznaje się co najmniej dwie przecinające się w obrębie kratki linie.
Instrukcje dotyczące głosowania umieszczone są również na kartach wyborczych.