Pewność siebie w związku
Gdy jest stabilna dodaje seksappealu. Sprawia, że kobieta staje się niezwykle atrakcyjna w oczach mężczyzny. Jej brak niszczy związki, komplikuje relacje i odbiera radość z życia. Pewność siebie to podstawa udanego związku. Dowiedz się od czego zależy i jak wpływa na relacje.
Osoby pewne siebie są szczęśliwsze w związkach i budują trwalsze relacje niż osoby o niskim poczuciu wewnętrznej pewności. Aby w pełni zrozumieć dlaczego tak się dzieje warto zauważyć, że pewność siebie opiera się na 8 filarach i jest rezultatem:
1. głębokiego poznania siebie, znajomości swoich potrzeb i granic - samoświadomości,
2. pozytywnej samooceny tego co poznajemy, bez względu na charakter tego materiału - akceptacji siebie,
3. okazywania sobie tej akceptacji - zadowolenia z siebie
4. konsekwentnego bycia po swojej stronie - wiary w siebie
5. poczucia bycia ważną dla siebie samej - poczucia własnej wartości
6. przekonania, że ty sama wiesz co jest dla ciebie dobre - zaufania do siebie
7. dostrzegania szans realizacji swoich planów, pragnień i marzeń - pozytywnego nastawienia
8. brania odpowiedzialności za własne życie.
Osoba, która czuje się niepewna siebie często nie zna swoich potrzeb ani granic, co sprawia, że w związku wsłuchuje się głównie w potrzeby partnera, spełnia jego życzenia i pozwala by to on decydował o kierunku rozwoju relacji oraz podejmował istotne decyzje. Rezygnuje tym samym z tego co dla niej ważne, ponieważ właściwie nigdy nie udało jej się do tego dotrzeć i określić swoich priorytetów.
Osoba o słabym poczuciu wewnętrznej pewności siebie nie wierzy w siebie, w związku chętniej ustępuje i ulega, ponadto nie czuje się wartościowa w swoich własnych oczach, towarzyszy jej nieustanny lęk, że pewnego dnia partner również zauważy jak "niewiele sobą reprezentuje" i odejdzie. Bywa rozdrażniona, nieufna i zazdrosna, zdarza się, że po kryjomu przegląda wiadomości w telefonie partnera.
Taki sposób myślenia prowadzi do tego, że osoba niepewna cały swój wysiłek wkłada w odgadywanie pragnień partnera a następnie kreowanie wspaniałej wersji siebie, która spełni każde jego oczekiwanie. Chce być dla niego wszystkim o czym ten tylko zamarzy. W rezultacie staje się kimś obcym dla siebie samej i mimo silnej fasady na zewnątrz w środku czuje się niepewna i krucha.
Osoby pewne siebie znają swoje dobre i słabe strony i akceptują je, dlatego łatwiej jest im rozmawiać z partnerem o sytuacjach trudnych.
Zamiast zaufania, swobody i szczęścia w związku odnajduje w nim lęk przed odrzuceniem i brakiem akceptacji. Osoba o niskiej pewności siebie pozwala by to partner decydował co jest dla niej najlepsze. Ze względu na to, że nie ma zaufania do siebie opiera się na radach i wskazówkach otoczenia spełniając wizje życia innych osób a czasem nigdy nie poznając swojej.
Taka osoba nie wierzy w to, że się uda, nie ufa swoim umiejętnościom i nie widzi szans na realizację swoich planów. Często rezygnuje z podążania drogą do celu zanim jeszcze na nią wkroczy. Jako, że w związku pozwala by to partner decydował o wszystkim także w jego ręce wkłada odpowiedzialność za swoje życie i szczęście, jest od niego w pełni zależna. Największą tragedią jest dla niej rozpad związku, najczęściej myśli wtedy, że cały świat się zawalił, towarzyszy jej pustka i przygnębienie.
Zupełnie inaczej wyglądają związki, w których partnerzy dbają o swoją pewność siebie. Nie znaczy to, że nie ma w nich konfliktów, albo, że się nie rozpadają, potrafią natomiast jasno komunikować swoje potrzeby i zachwycać się sobą nawzajem. Osoby pewne siebie znają swoje dobre i słabe strony i akceptują je, dlatego łatwiej jest im rozmawiać z partnerem o sytuacjach trudnych. Nie zamiatają konfliktu pod przysłowiowy dywan, a szukają rozwiązania, które zadowoli obie strony.
Partnerzy w takim związku wierzą w siebie i mają pozytywne nastawienie do świata, realizują swoje plany i marzenia, żyją ciekawie z pasją, w wyniku czego stają się dla siebie bardziej atrakcyjni i ciekawi. To często te osoby, które oceniamy słowami "coś w niej/nim jest". I co najważniejsze osoby pewne siebie mają świadomość, że nikt nie jest bardziej odpowiedzialny za ich życie niż one same, dzięki temu nie obwiniają partnera o swoje niepowodzenia i niespełnienie. Szukają w nim wsparcia a nie przyczyny swoich kłopotów. Tylko wtedy mogą stworzyć harmonijny, udany związek.
Jeśli chciałabyś wzmocnić swój związek przyjrzyj się czy twoja wewnętrzna pewność siebie opiera się na wspomnianych 8 filarach, a jeśli poczujesz, że potrzebujesz profesjonalnego wzmocnienia w tym zakresie zapraszamy cię na warsztat INSTYTUT PRZEMIANY w ramach Instytutu Stylu.
Autor: trenerka programu Codziennie Pewna Siebie, Instytut Przemiany