Przegoń smutki
Wyglądasz tęsknie przez okno w stronę słońca, jesteś wciąż rozdrażniona, a pocieszenia szukasz w słodyczach? Zapewne dopadła cię depresja sezonowa. W Polsce ok. 10 procent społeczeństwa odczuwa mniej lub bardziej nasilone jej objawy. Na szczęście są na nią sposoby.
Skąd to się bierze?
Przyczyny depresji sezonowej nie są do końca znane. Uważa się jednak, że jest wywoływana brakiem światła słonecznego. Powoduje to zakłócenie naturalnego rytmu snu i czuwania. Rozstrojenie zegara biologicznego wpływa na gospodarkę hormonalną - zwiększa się wydzielanie melatoniny, a zmniejsza stężenie serotoniny, która odpowiada m.in. za kontrolę nastroju. Jej niedobór powoduje smutek, rozdrażnienie oraz... potrzebę słodyczy (czasem także alkoholu).
Na przedwiośniu zmienia się też sposób funkcjonowania układu krążenia, tętno i częstość oddychania. Nasz organizm potrzebuje aż 2-3 tygodnie, aby przystosować się do nowego, wiosenno-letniego rytmu.
A może to chandra?
Nie każde jednak pogorszenie nastroju jest depresją, czasami jest to "zwykła" chandra. Granica jest dość płynna, ale uchwytna.Jeżeli każdej wiosny masz uczucie bezradności, beznadziejności, chodzisz rozdrażniona, zła, trudno ci skupić się na obowiązkach domowych i zawodowych, jest prawdopodobne, że cierpisz na depresję sezonową.
Co więc robić?
Łap każdy promyk słońca! Nawet kilka minut obcowania z budzącą się przyrodą jest w stanie wyrwać cię z zimowego snu. Radość życia potrafią przywrócić zapachy. Wąchaj więc olejki eteryczne albo suszone kwiaty, liście i owoce.
Nastrój potrafią podnieść też kolory. Odłóż do szafy stroje w burych i zgaszonych odcieniach, wprowadź do garderoby barwy mocne i nasycone. Wystarczy jeden kolorowy element (np. szal lub kolczyki), aby poczuć przypływ sił witalnych. Najbardziej ożywia, energetyzuje, pobudza umysł i zmysły czerwień. Pomarańczowy poprawia nastrój, skłania do optymizmu, budzi chęć do działania. Żółty rozbudza radość życia.
Antidotum na gorszy nastrój, spowodowany wiosennym przesileniem, może być zdrowa dieta. W twojej diecie nie może teraz zabraknąć bananów, orzechów, morskich ryb, cytrusów, zielonej sałaty i papryki. Produkty te likwidują apatię oraz wzmacniają układ odpornościowy i zdolność koncentracji.
Jeżeli mimo starań, wciąż "ci się nie chce", rozważ wizytę u lekarza. Depresję się leczy!
MB