Reklama

Reklama

Rocznice ślubu: Co oznaczają ich nazwy?

Rocznica ślubu to jeden z najważniejszych dni w roku dla szczęśliwych małżonków. Każda z nich jest wyjątkowa, każda też ma swoją nazwę i symbolikę. Co oznaczają ich nazwy i skąd się wzięły?

Nie każdy wie o ty, że nazwy rocznic ślubu obrazują małżeński staż. To właśnie dlatego, każdą kolejną symbolizują coraz cenniejsze i szlachetniejsze tworzywa, kamienie, a nawet brylanty! Oto wszystkie rocznice ślubu - co oznaczają ich nazwy?

Rocznice ślubu: Skąd wzięły się ich nazwy?

1. rocznica ślubu - papierowa

Pierwsza rocznica ślubu jest wyjątkowa, ale jej nazwa na tle innych wypada blado. Nic dziwnego, bo papier to tani, delikatny i niezbyt trwały materiał. Łatwo go zniszczyć lub stracić. Tak właśnie jest z młodym małżeństwem - jest jeszcze słabe i delikatne, a zagrozić może mu nawet mocniejszy podmuch wiatru. 

Reklama

2. rocznica ślubu - bawełniana

3. rocznica ślubu - skórzana

4. rocznica ślubu - kwiatowa lub owocowa

5. rocznica ślubu - drewniana

Piąta, drewniana rocznica ślubu ma dla wielu par szczególne znaczenie. Jej nazwa symbolizuje miłość, która z każdym rokiem jest coraz silniejsza. Drewno jest zdecydowanie trwalsze i odporniejsze od papieru - więcej zniesie i nie tak łatwo mu zagrozić. 

6. rocznica ślubu - cukrowa

7. rocznica ślubu - wełniana

8. rocznica ślubu - spiżowa, brązowa lub blaszana

9. rocznica ślubu - gliniana lub generalska

10. rocznica ślubu - cynowa lub aluminiowa

11. rocznica ślubu - stalowa

12. rocznica ślubu - płócienna, jedwabna lub lniana

13. rocznica ślubu - koronkowa

14. rocznica ślubu - kości słoniowej

15. rocznica ślubu - kryształowa

20. rocznica ślubu - porcelanowa

Dwudziesta, porcelanowa rocznica ślubu to już spory powód do dumy i niejedna para chciałaby doczekać takiego jubileuszu. Nazwa rocznicy również nie jest przypadkowa - porcelana to szlachetna, wysokiej jakości ceramika, symbolizująca cenny, wartościowy dar - taka jest właśnie miłość wciąż trwających przy sobie małżonków! 

25. rocznica ślubu - srebrna

30. rocznica ślubu - perłowa

35. rocznica ślubu - koralowa

40. rocznica ślubu - rubinowa

45. rocznica ślubu - szafirowa

50. rocznica ślubu - złota - tzw. złote gody

Złote gody to rocznica wyjątkowa - pół wieku razem to wynik zasługujący na podziw i szacunek. Złota rocznica to także symbol zwycięstwa - małżonkowie przeżyli razem już tyle, że nic nie jest w stanie zachwiać ich uczuciem. 

55. rocznica ślubu - szmaragdowa lub platynowa

60. rocznica ślubu - diamentowa

Diament to najtrwalszy i najszlachetniejszy kamień. Symbolizuje wieczną, czystą miłość, która przetrwa wszystkie burze. Diament nazywany jest też przez niektórych jedynym prawdziwym klejnotem, a czyż nie tym właśnie jest prawdziwa miłość? 

65. rocznica ślubu - żelazna

70. rocznica ślubu - kamienna

75. rocznica ślubu - brylantowa

Zobacz również: Oto najbardziej romantyczny dzień w roku. To nie walentynki! 

Skąd wzięły się nazwy rocznic ślubu?

W 1922 roku amerykańska pisarka Emily Post, specjalizująca się w etykiecie i zasadach savoir vivre zaproponowała osiem nazw dla 1, 5, 10, 15, 20, 25, 50 oraz 75 rocznicy ślubu. Nazwy bardzo szybko się przyjęły, a 15 lat później Związek Amerykańskich Jubilerów opracował kolejne nazwy rocznic, które obowiązują aż po dzień dzisiejszy. 

Co podarować parze na rocznicę ślubu?

Wybór odpowiedniego prezentu na rocznicę ślubu często spędza gościom sen z powiek, ale sprawa jest prostsza, niż się wydaje. Podyktowany może być on bowiem nazwą rocznicy, którą obchodzą właśnie małżonkowie. Na pierwszą, papierową rocznicę można więc podarować im ozdobną, dużą kartę z życzeniami lub tomik wierszy o miłości. Piąta, drewniana rocznica daje nam już większe pole do popisu - dobrym pomysłem jest np. duża drewniana ramka na zdjęcia, drewniana figurka Amora lub, bardziej praktycznie, zestaw drewnianych akcesoriów kuchennych oraz stojak na wino. 

Na dwudziestą, porcelanową rocznicę ślubu można podarować parze porcelanowy zestaw filiżanek lub ozdobnych talerzyków. Od wielu lat sporą popularnością cieszy się także porcelanowa klasyka rodem z PRL-u. Fani takich perełek docenią na pewno porcelanową figurkę z tamtych lat. 

"Złote gody", czyli 50. rocznica ślubu to wyjątkowy jubileusz. Możemy oczywiście sprezentować jubilatom coś ze złota, ale nie jest to koniecznością. Bliscy mogą podarować im ozdobną foto książkę ze zdjęciami z okresu całego ich małżeństwa, duży portret na ścianę lub np. puzzle zrobione z ich wspólnego zdjęcia. Goście mogą także zrzucić się na wspólny prezent, którym może być voucher na wyjazd do spa lub miasta, które zawsze chcieli odwiedzić. 

Diamentową rocznicę ślubu obchodzą tylko prawdziwi szczęściarze - oznacza to bowiem, że małżonkom udało się przeżyć ze sobą aż 60 lat! Goście powinni więc popuścić wodze fantazji i podarować jubilatom coś wyjątkowego, ale jedno jest pewne: Tego dnia najważniejsza będzie dla nich miłość bliskich, którzy świętować z nimi to wielkie święto prawdziwej, trwałej miłości! 

***
Zobacz również:

Sekret udanego związku. Nigdy nie pomijaj tego kroku

Związek kohabitacyjny: Co to jest?

Horoskop arabski: Jakim kochankiem jest twój partner?

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy