Ślubny savoir vivre
Jeśli jesteśmy zaproszeni na tak ważną ceremonię, powinniśmy uważać, by nie popełnić żadnej gafy.
Potwierdź przybycie. Nawet jeśli wydaje ci się oczywiste, że przecież para młoda wie, że będziesz, zrób to oficjalnie - zadzwoń lub napisz, podziękuj za zaproszenie i potwierdź, że będziesz, sama lub z osobą towarzyszącą. Organizatorzy wesela muszą zarezerwować konkretną liczbę noclegów, transportu oraz miejsc przy stole.
Dobierz kreację. Twój strój nie może zwracać większej uwagi niż kreacja panny młodej. Sukienka albo garsonka nie mogą być białe (kolor zarezerwowany dla panny młodej) i nie czarne (bo to kolor żałoby). Panów na ślubie obowiązuje garnitur.
Znaj swoje miejsce. Do Urzędu Stanu Cywilnego pierwsi wchodzą państwo młodzi, za to do kościoła - goście. Pierwsze rzędy zarezerwowane są dla najbliższej rodziny. Rodzina i znajomi pana młodego siadają po lewej stronie, panny młodej po prawej.
Złóż życzenia. Składamy je młodej parze tuż po ceremonii. O tym, czy robimy to pod kościołem, czy w sali weselnej decydują państwo młodzi lub... pogoda.
Pierwsi składają życzenia najbliżsi. Nawet jeśli nie znasz pana młodego (albo panny młodej), nie możesz go pominąć, składając gratulacje (najpierw się przedstaw, kim jesteś dla drugiej strony). Kwiaty wręczamy skierowane ku górze.
Daj prezent. Jeśli na zaproszeniach, Młodzi poproszą by zamiast kwiatów obdarować ich np. maskotkami dla dzieci z domów dziecka, lub kuponami Lotto - uszanuj ich decyzję. Jeśli nic nie sprecyzują - przynieś kwiaty.
Wartość prezentu, jakim obdarowujesz nowożeńców, jest kwestią indywidualną. Nie należy sugerować się tym, ile dają im inni goście, ani kwotą, jaką zapłacono za twoje miejsce na weselu. Podarunek nie jest zapłatą z zabawę, ale twoim gestem dla młodej pary.
Na weselu zostań do tortu. Nie musisz siedzieć z innymi gośćmi do 4 rano, ale zaczekaj do 23-ej lub północy, kiedy zwykle wnoszony jest tort. Nie wypada wyjść wcześniej, chyba że masz ważny powód.