Spiskowe teorie, niewyjaśnione zagadki

​Są sprawy, które elektryzowały opinię publiczną na dłużej. Niektóre, za sprawą nowych faktów i ustaleń, budzą emocje do dziś. Tajemnicze zjawiska, wielkie pieniądze, morderstwa. Oto nasz subiektywny przegląd wydarzeń z ostatniego ćwierćwiecza.

Ich małżeństwo nie przetrwało, ale, po przerwie, nadal razem występują. W listopadzie w Warszawie, Krakowie i Szczecinie
Ich małżeństwo nie przetrwało, ale, po przerwie, nadal razem występują. W listopadzie w Warszawie, Krakowie i SzczecinieRolf KerstenAgencja FORUM

Romina Power i Al Bano. Nieznane losy ich córki

Pewne jest tylko to, że w pierwszych dniach stycznia 1994 roku 24-letnią Ylenię Carrisi po raz ostatni widziano w tanim LaDale Hotel w Nowym Orleanie. Kilka tygodni wcześniej ruszyła w samotną podróż do USA z zamiarem napisania książki o środowisku bezdomnych. Odtąd ślad po niej zaginął. Al Bano przyjmuje wersję policji, że Ylenia utonęła w Missisipi (być może pod wpływem narkotyków), Romina Power nadal wierzy, że jej córka żyje. Przypadkiem Ylenii zajmowali się detektywi i jasnowidze. Niedawno ktoś miał widzieć ją w Wenecji. Kilka lat temu spekulowano, że żyje w jednym ze zgromadzeń zakonnych w Arizonie.

Gianni Versace był milionerem i istnym królem życia
Gianni Versace był milionerem i istnym królem życiaAPEast News

Gianni Versace. Dlaczego zginął król mody

Jeden ze światowych dyktatorów mody, Gianni Versace, został zastrzelony na schodach własnego domu w Miami Beach na Florydzie, 15 lipca 1997 r. Tydzień później sprawca, Andrew Phillip Cunanan, otoczony przez policję, popełnił samobójstwo, zabierając do grobu odpowiedź na pytanie, dlaczego to zrobił. Był męską prostytutką - to pewne. Prawdopodobnie znał się z Versace, który był homoseksualistą. Miał na swym koncie kilka innych ofiar. Czy Versace zginął, bo uraził czymś Cunanana? Czy też był ofiarą porachunków - mówiono o związkach projektanta z mafią, sprawca miał być tu wynajętym "cynglem". A może Cunanan po prostu chciał w ten sposób zyskać sławę? Te pytania pozostaną już bez odpowiedzi.

>>> Czy Benedykt XVI został zmuszony do odejścia? Czytaj na kolejnej stronie <<<

Bliski współpracownik i następca Jana Pawła II pełnił urząd przez siedem lat
Bliski współpracownik i następca Jana Pawła II pełnił urząd przez siedem latAPReporter

Benedykt XVI zmuszony do odejścia?

Mało wydarzeń poruszyło świat tak bardzo, jak ustąpienie z urzędu papieża Benedykta XVI w lutym 2013 roku. Sytuacja taka po raz ostatni zdarzyła się 900 lat temu. Choć papież-senior kilkakrotnie podkreślał potem, że decyzję głęboko przemyślał i przemodlił, a jedynym jej powodem był pogarszający się stan zdrowia, który uniemożliwiał należyte wypełnianie obowiązków (w tym pielgrzymek), nie brakuje głosów, że Benedykt został zmuszony do złożenia urzędu przez wpływowe lobby w Kościele - liberalne lub gejowskie. Znany włoski pisarz katolicki Antonio Socci głosi tezę, że Benedykt XVI nadal jest papieżem, ponieważ jego ustąpienie było "względne", a wybór następcy - wątpliwy proceduralnie.

Piotr Jaroszewicz i jego druga żona Alicja Solska pod koniec życia
Piotr Jaroszewicz i jego druga żona Alicja Solska pod koniec życiaWitold Jarosław SzuleckiEast News

Piotr Jaroszewicz. Kto zabił byłego premiera

Piotr Jaroszewicz, premier rządu PRL w latach 1970-80 oraz jego żona Alicja Solska zostali brutalnie zamordowani w swojej willi w Aninie w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 r. Dlaczego? Przez kogo? Podejrzanych o dokonanie zbrodni - Faszystę, Niuńka, Krzaczka i Sztywnego - sąd uniewinnił w 2000 roku, po trwającym sześć lat procesie, a Skarb Państwa wypłacił im odszkodowania. Spekulowano, że powodem morderstwa była wiedza Jaroszewicza na temat dokumentów odnalezionych tuż po wojnie w poniemieckim pałacu w Radomierzycach lub zawartość jego prywatnego archiwum. W marcu 2018 r. minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro ogłosił na konferencji prasowej, że dwóch kolejnych domniemanych sprawców (zatrzymanych w związku z innym przestępstwem) przyznało się do zbrodni, która miała mieć charakter rabunkowy.

Zobacz także:

Nieznane piękno Puszczy BiałowieskiejStyl.pl
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas