Szybkie sposoby zwiększenia pewności siebie
Bez względu na to w jakiej znajdziesz się sytuacji istnieją proste sposoby szybkiego zwiększenia pewności siebie. Możesz z nich skorzystać od razu!
Wystarczy, że przeczytasz ten artykuł i wykonasz zaproponowane ćwiczenia. Takie proste? Tak! Zaczynamy?
Im lepiej siebie znasz, tym pewniej się czujesz
Wyobraź sobie, że idziesz na rozmowę o pracę. Pada to pytanie: jakie są Pani największe osiągnięcia zawodowe? Upst…. nic nie przychodzi Ci do głowy, bo nigdy o tym nie myślałaś? Nie przejmuj się! Możesz łatwo to zmienić.
Ćwiczenia rozwojowe
Krok 1. Zrób listę swoich mocnych stron. Weź dużą czystą kartkę i wypisz wszystko co przychodzi Ci do głowy. Wyłącz na chwilę wewnętrznego cenzora, który podpowiada, że to nieskromne. Po prostu zapisz to, co przychodzi Ci do głowy.
Krok 2. Poproś troje swoich bliskich znajomych lub współpracowników o informację zwrotną jakie widzą w Tobie atuty. Niech prześlą Ci listę Twoich mocnych stron. Ciekawe czy to, jak widzą Cię inni pokryje się z tym jak Ty widzisz samą siebie… Jak pokazują badania, same oceniamy się zwykle bardziej krytycznie niż robią to inni.
Krok 3. Zrób listę swoich 100 sukcesów, zawodowych, osobistych, tego z czego jesteś szczególnie dumna. Nic nie przychodzi Ci do głowy? To niemożliwe! Każdy człowiek ma jakieś sukcesy, a Ty właśnie uczysz się je zauważać!
Gwarantuję, że po wykonaniu tych ćwiczeń poczujesz się pewniej! Dlaczego? Bo będziesz bardziej świadoma swoich atutów i osiągnięć, które cały czas w Tobie były, tylko nieodkryte. To tak, jakbyś przypłynęła właśnie na wyspę. Ktoś zakopał tam wspaniały skarb, a Ty go właśnie zauważyłaś. Więc następnym razem na pytanie o Twoje największe osiągnięcia odpowiesz swobodnie i z pewnością siebie, bo poświęciłaś czas na to, by lepiej siebie poznać. Brawo!
Pomysły na dalszy rozwój
Masz ochotę na więcej poznawania siebie?
Skorzystaj z profesjonalnego kwestionariusza analizy osobowości MBTI® lub dostępnego w sieci narzędzia Enneagram. Wybierz dowolny obszar, w którym chcesz lepiej poznać siebie, np. ja w związkach, ja jako córka, ja w roli przyjaciółki. Poszukaj kreatywnych sposobów jak możesz się dowiedzieć o sobie więcej w tej sferze. Pobaw się w odkrywcę, który tropi swoje talenty, mocne strony, cechy i wspaniałe zachowania w wybranej roli.
Im bardziej wiesz czego chcesz, tym łatwiej Ci to osiągnąć
Na pewno masz wśród swoich przyjaciółek osoby, które są singielkami. Być może zauważyłaś, że niektóre z nich ciągle spotykają „niewłaściwych” facetów ? Jednym z powodów może być to, że same nie do końca wiedzą czego chcą! I kiedy pojawia się jakiś na oko wyglądający atrakcyjnie mężczyzna, idą z nim w relację, a potem się rozczarowują, bo to on okazał się nie taki… A jaki miał być? No, właśnie… do końca nie wiadomo. Jak w tej historii z „Alicji z Krainy Czarów”:
- Czy mógłbyś mi powiedzieć, w którą stronę mam pójść? - spytała Alicja.
- Zależy to od tego, dokąd chcesz dojść - powiedział kot.
- Nie wiem dokąd chcę iść - powiedziała Alicja.
- Więc tym bardziej nie ma znaczenia, w którą stronę pójdziesz - powiedział kot.
Ćwiczenia rozwojowe
Krok 1. Stwórz portret swojego wymarzonego faceta. Opisz dokładnie jaki jest, jakie ma cechy. Co chcesz od niego dostawać? Jak chcesz być traktowana? Jakie wartości ma wyznawać? Co najbardziej będziesz w nim cenić? Jak chcesz, żeby wyglądał Wasz związek? Spisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Teraz spójrz na stworzony przez siebie opis i zadaj sobie pytanie: gdyby wszystko było możliwe, to czego chciałabym jeszcze? Co jeszcze byłoby dla mnie w tym ważne? Jak jeszcze chciałabym czerpać radość z tego związku?
Krok 2. Czas na Twój autoportret w związku. Jaka jesteś jako kochanka, partnerka, kobieta u boku swojego mężczyzny? Jakie masz cechy? Na czym budujesz bliskość? Co lubisz dawać? Co wspaniałego wnosisz do związku? Zapisz te wszystkie cechy.
Krok 3. A teraz spójrz na obie listy i sprawdź czy sama masz te wszystkie cechy, które chciałabyś znaleźć w swoim mężczyźnie.
Jak w przypowieści o pewnej kobiecie, która przyszła po radę do mędrca: „Szukam od lat mężczyzny, który by sprostał moim wymaganiom, i nie znajduję. Jestem bardzo zdeterminowana, ale nic z tego nie wychodzi”. Na to mędrzec: „Powiedz mi, jakiego mężczyzny szukasz?”. Kobieta jednym tchem: „Mądrego, silnego, zaradnego, szlachetnego, ciepłego, kochającego, wrażliwego, odważnego, pogodnego… no i pięknego”. Na to mędrzec: „Znajdziesz go bez trudu. Pełno takich”. Kobieta: „Jak to możliwe, że przez tyle lat nie spotkałam ani jednego?!”. Mędrzec: „Nie miałaś szans. Ale zdradzę ci stuprocentowy sposób, żeby go spotkać. Musisz mi tylko obiecać, że z niego skorzystasz, choć będzie cię to kosztować dużo trudu”. Kobieta po chwili namysłu: „Jeśli to jest stuprocentowy sposób, to biorę i obiecuję, że nie zmarnuję tego daru” „Mądra odpowiedź” – pochwalił ją mędrzec i kontynuował: „Sposób jest prosty. Jeśli chcesz spotkać mężczyznę obdarzonego tak hojnie cnotami, które wymieniłaś, to… najpierw musisz je rozwinąć w sobie! Gwarantuję, że wtedy go spotkasz – bo złoto ciągnie do złota, a żelazo do żelaza”.
Pomysł na dalszy rozwój
Stwórz mapę marzeń: wizję Twojej wymarzonej pracy, wymarzonego stylu życia, wymarzonego sposobu spędzania czasu, relacji z bliskimi i rodziną etc. Co chcesz zaprosić do swojego życia? Jak się czuć? Gdzie pojechać? Czego ważnego dokonać? Weź kilka kolorowych gazet, nożyczki, klej i dużą kartkę papieru. Wycinaj obrazy symbolizujące Twoje marzenia i naklejaj na kartkę. Tak powstanie mapa marzeń. To Twój kompas wyznaczający kierunek dokąd zmierzasz. Powieś ją sobie w widocznym miejscu i czerp z niej energię do działania. Efekty przyjdą szybciej niż myślisz!
Statek znacznie skuteczniej dopłynie do portu mając za kompas jasny cel, niż gdy dryfuje bez wyraźnego kierunku.
3. Im bardziej akceptujesz to, co się z Tobą dzieje, tym pewniej się zachowujesz. Wyobraź sobie, że jesteś raczej spokojną osobą, która potrzebuje chwili czasu, żeby oswoić się z nowo poznanymi ludźmi. Wchodzisz na imprezę, na której nikogo nie znasz. Stajesz sama z boku i słyszysz w głowie ten krytyczny, oceniający Cię głos: „zobacz, wszyscy świetnie się bawią, a Ty jak ta sierota stoisz sama z boku. No, dalej, podeszłabyś do kogoś…”. To podchodzisz, ale ponieważ tego nie czujesz, to nie jesteś pewna co masz powiedzieć ani jak się zachować. Bo sęk w tym, że na razie, najchętniej to pobyłabyś sama, bo potrzebujesz się oswoić z nową sytuacją.
Jak okazać sobie akceptację? To proste! Idąc za tym, co naprawdę czujesz! Jeśli czujesz, że chcesz pobyć chwilę sama, pobądź. Jeśli czujesz, że ktoś Cię zainteresował i chcesz do niego podejść, podejdź. Kiedy nauczysz się słuchać samej siebie i zgodzisz się na to, że tak czujesz w danym momencie, tym z większą pewnością siebie będziesz się zachowywała.
Dlaczego czasami to jest takie trudne? Ponieważ tworzymy sobie w głowie obraz siebie jakie powinnyśmy być zamiast szanować to, jakie naprawdę jesteśmy, co czujemy i czego naprawdę potrzebujemy. A to najlepszy kompas, który pomoże poczuć nam się pewnie.
Ćwiczenia rozwojowe
Kiedy następnym razem znajdziesz się w sytuacji, w której poczujesz, że nie akceptujesz siebie i swoich uczuć zrób STOP KLATKĘ, tj. świadomie zauważ:
Co czujesz? Może lęk, napięcie, dyskomfort, np. podczas wystąpień publicznych, randki z nowopoznanym mężczyzną, rozmowy o pracę. Przyjmij, że to wszystko jest po coś. To, że czujesz się tak w tej chwili informuje Cię o czymś ważnym. Pomyśl – o czym? Nie walcz z tym uczuciem, po prostu je zauważ i przyjmij, że tak jest. Bądź jak woda, która swobodnie opływa wystający kamień.
W tej konkretnej sytuacji – zauważ czego dla siebie potrzebujesz. Na przykład wyjść do toalety, zrobić sobie chwilę przerwy, zadać pytanie publiczności, żeby przenieść uwagę z siebie, cokolwiek to jest, zauważ to.Teraz, kiedy widzisz co czujesz i czego potrzebujesz, co wybierasz? Co decydujesz się z tym zrobić? Idź za tym, czego potrzebujesz w danej chwili, jeśli tylko to możliwe. Możesz być pewna, że w każdej chwili dokonujesz najlepszych dla siebie wyborów. Jeśli zachowałaś się w określony sposób, to oznacza, że właśnie to było dla Ciebie w danej chwili najlepsze.
I na koniec, doceń swój wysiłek! Jesteś bohaterką, która pomimo lęku, napięcia, dyskomfortu mierzy się z wyzwaniem! Pomyśl o sobie ciepło, powiedz do siebie w myślach kilka wspierających, ciepłych słów. Od razu poczujesz się pewniej! "Akceptacja to patrzenie na siebie sercem, nie oczami".
Pomysły na dalszy rozwój
Wypisz cechy lub zachowania, których w sobie nie lubisz lub jaka nie chciałabyś być. Na przykład: lenistwo, to, że nie jestem towarzyska, skrytość, to, że jak kogoś poznaję, to uciekam wzrokiem. Teraz do każdej z tych cech lub zachowań znajdź trzy korzyści jakie odnosisz z tego, że w danym momencie jesteś właśnie taka. Zauważyłaś, że wszystko ma swoje plusy i minusy? Być może to nie są Twoje słabości, ale największe atuty. Zamiast z nimi walczyć zacznij myśleć jak możesz z nich świadomie skorzystać?
W każdej sytuacji możesz poczuć się pewniej. Wystarczy, że dowiesz się jakim statkiem płyniesz (kim jesteś), określisz do jakiego portu zmierzasz (czego chcesz) i zaakceptujesz, że na morzu zdarzają się burze (uczucia, których doświadczasz, potrzeby, które masz). I nauczysz się, że bez względu na to, czy płyniesz na fali, czy ostro pod prąd, samo płynięcie to fantastyczna przygoda. Podobnie jak budowanie prawdziwej wewnętrznej pewności siebie. Powodzenia!
Autorka: Patrycja Załug, dyplomowana trenerka i coach pewności siebie, założycielka Instytutu Przemiany, www.kobietyisukces.pl.
Zapraszamy na najbliższe warsztaty i coaching prowadzone przez Patrycję Załug, autorkę artykułu:
- 11 maja 2013, Warszawa, "Trening głębokiej asertywności dla kobiet"
- 18-19 maja 2013, Warszawa, warsztaty dla kobiet "Codziennie Pewna Siebie" i "Coaching wzmacniania pewności siebie".