Tajemniczy okrąg. To podwodne Stonehenge?
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Nurkowie dokonali wyjątkowego odkrycia. Podczas zejścia pod wodę odnaleźli starożytną rzymską budowlę znajdującą się tuż pod wodami u zachodniego wybrzeża Włoch. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że niektórzy doszukują się w niej powiązań z budowlą znajdującą się w południowej Anglii - Stonehenge.
Wody skrywały wielką tajemnicę przez około 2000 lat
Włochy pełne są zabytków, a niektóre z nich wciąż, mimo lat badań naukowych i trwających wykopalisk, czekają na odkrycie. Tak było i tym razem, gdy nurkowie odnaleźli ciekawą formację.
Zobacz również:
- Finowie korzystają z niej od wieków. Polacy pokochali ten rodzaj rozrywki
- Czy psy naprawdę wyczuwają "złych" ludzi? Wyniki badań mogą zaskakiwać
- 80-letnia pani Hanna z Krakowa: czy dzisiaj już mówiłam, że życie jest piękne?
- Fenomen Silver Generation. Psycholożka: Młodniejemy na wszelkie możliwe sposoby
Według oświadczenia Nadzoru Archeologii Sztuk Pięknych Krajobrazu Południowej Etrurii, konstrukcję odkryto u wybrzeży Campo di Mare, małego miasteczka w Cerveteri we Włoszech.
W 2021 roku archeolodzy odkryli kolumnę wykonaną z marmuru cipollino, co finalnie doprowadziło teraz do odkrycia pobliskiej konstrukcji. Jak podano w komunikacie prasowym, jest to "okrągła konstrukcja o średnicy około 50 metrów, która dziś znajduje się całkowicie pod wodą i kilka metrów od brzegu".
Eksperci uważają, że jest to pawilon morski należący do rzymskiej willi, którego rozmiar i złożoność nie zostały jeszcze odkryte.
Zdaniem nadinspektora trudne warunki morskie, charakteryzujące się ciągłymi falami, nie przeszkodziły zespołom w dokładnym udokumentowaniu pozostałości, które ulegają ciągłej erozji wybrzeża.
Obiekt posiada podwójny pas ceglanych ścian, oddalonych od siebie o około 3 metry, posadowionych na warstwie gliny. Podstawa ta pozwoliła na zachowanie drewnianego szalunku i licznych słupów fundamentowych. Co ważne, w centrum tej okrągłej budowli odkryto fragmenty opus sectile bruku, świadczące o bogactwie i elegancji budowli.
Budowla ma powiązania z angielskim Stonehenge?
Ponieważ budowla znajduje się blisko Rzymu, a jednocześnie niedaleko starożytnej Via Aurelia, archeolodzy spekulują, że "być może należała do jakiegoś przedstawiciela rzymskiej arystokracji".
Jednak nadal pozostaje wiele pytań dotyczących konstrukcji. Archeolodzy nie tylko nie są pewni, kto mógł ją zbudować, ale także nie są jeszcze pewni, ile ma lat.
Niektórzy też doszukują się przez jej kształt powiązań za angielskim Stonehenge, co nadałoby całemu odkryciu dość mistyczny charakter. Dokładny cel budowli pozostaje nieznany, co sprawia, że jest to jeszcze bardziej tajemnicze.
Istnieje możliwość, że konstrukcja jest połączona z jeszcze większą rzymską willą, która może być zakopana pod piaskiem. Po odkryciu i zbadaniu tego miejsca archeolodzy planują następnie zastanowić się, jak je chronić.
Zobacz również: Wybuch 100 tysięcy raz potężniejszy niż w Hiroszimie. Historycy do dziś tropią ocalałych