W drogę! Jak zaplanować wycieczkę bez pomocy biura podróży

Wakacje zorganizowane przez biuro podróży to oczywiście duża wygoda. Z drugiej jednak strony, wyjazd przygotowany samodzielnie od A do Z to szansa na odwiedzenie miejsc, do których z biurem podróży nigdy zapewne byśmy nie dotarli.

Bez biura podróży bywa trudniej, ale satysfakcja – nie do porównania!
Bez biura podróży bywa trudniej, ale satysfakcja – nie do porównania! 123RF/PICSEL

Zadbaj o formalności

Samodzielnie zorganizowany wyjazd to szansa na zdobycie  niepowtarzalnych doświadczeń. Zyskujemy możliwość zaplanowania czasu zgodnie z naszymi preferencjami, sami wybieramy obiekty które zwiedzimy, lepiej poznajemy lokalne życie. Podróże bez pośredników dają nam swobodę, stając się okazją do zgromadzenia wielu niepowtarzalnych wspomnień. Krótko mówiąc, wyjazd "na własną rękę" otwiera przed nami obiecujące perspektywy - dzięki niemu możemy wszak zobaczyć to, czego nie znajdziemy w większości popularnych przewodników. Ale jak zaplanować taką wyprawę?

Zanim zaczniemy układać własną marszrutę (myśląc o tym, co będziemy jeść i gdzie będziemy spać), powinniśmy przede wszystkim załatwić najpilniejsze sprawy organizacyjne. Najpierw sprawdźmy ważność swojego dowodu osobistego, który powinien być aktualny nawet wtedy, gdy podróżujemy po kraju i nie planujemy wyjazdu za granicę. Jeśli okaże się, że jego ważność wkrótce dobiegnie końca, koniecznie zawnioskujmy o nowy.

Bez obaw o formalności! Wyrobienie nowego dokumentu zajmuje obecnie tylko kilka chwil: wniosek o wydanie dowodu osobistego możemy po prostu złożyć przez internet, korzystając z profilu zaufanego (status naszej sprawy sprawdzimy w portalu www.obywatel.gov.pl).

Czym jest profil zaufany? Mówiąc najkrócej: to narzędzie pozwalające nam potwierdzić w sieci własną tożsamość przez internet. Dzięki niemu większość urzędowych spraw - takich jak założenie firmy, zgłoszenie narodzin dziecka czy właśnie: wyrobienie nowego dowodu osobistego - załatwimy bez wychodzenia z domu. Nic więc dziwnego, że korzysta z niego już ponad 4 mln Polaków. Możemy go założyć na dwa sposoby - osobiście (w punkcie potwierdzającym) lub online (za pomocą konta bankowego). Więcej informacji o profilu zaufanym znajdziesz tutaj.

Spakuj EKUZ do walizki

Ruszając za granicę powinniśmy się również zaopatrzyć w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), czyli dokument potwierdzający nasze prawo do bezpłatnego korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Wyrobienie karty nic nie kosztuje, a co najważniejsze - o jej przygotowanie możemy wnioskować również przez Internet. Dzięki temu unikniemy czasochłonnych wizyt w oddziałach NFZ.

- O wyrobieniu EKUZ powinni pamiętać wszyscy Polacy odwiedzający kraje należące do Unii Europejskiej. Załatwienie tej sprawy leży w ich najlepiej pojętym interesie, bo nigdy przecież nie wiadomo, czy w czasie wakacyjnego wyjazdu nie przydarzy im się sytuacja wymagająca wizyty u lekarza. Taki dokument pozwoli im skorzystać w państwie pobytu z bezpłatnej pomocy medycznej w takim samym wymiarze, w jakim korzystają z niej ubezpieczone w nim osoby. Posiadanie EKUZ daje więc gwarancję, że w razie nieszczęśliwego zdarzenia, do którego dojdzie na terytorium innego państwa Unii Europejskiej, zostaniemy potraktowani przez personel medyczny dokładnie tak samo, jak jego obywatele - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W jaki sposób możemy jednak zamówić EKUZ? Wystarczy, że korzystając z profilu zaufanego odwiedzimy serwis obywatel.gov.pl i wypełnimy niezbędny wniosek, podając jednocześnie rodzaj wyjazdu (nas będzie oczywiście interesował wyjazd turystyczny, a nie zarobkowy). Szczegółową, a zarazem przystępną instrukcję dotyczącą składania elektronicznych wniosków o EKUZ znajdziemy tutaj - możemy tam zajrzeć zawsze wtedy, gdy będziemy potrzebowali pomocy lub podpowiedzi.

Czas oczekiwania na zamówioną kartę wynosi zwykle od 3 do 5 dni (karta zostanie nam doręczona pocztą). Może się oczywiście zdarzyć - zwłaszcza w sezonie urlopowym - że na dokument przyjdzie nam poczekać nieco dłużej. Przygotowując się do wyjazdu miejmy to zatem na uwadze.

Współcześnie prawie wszystkie sprawy związane z podróżą - od zakupu biletów do rezerwacji noclegu - załatwimy przez internet
Współcześnie prawie wszystkie sprawy związane z podróżą - od zakupu biletów do rezerwacji noclegu - załatwimy przez internet123RF/PICSEL

Sprawdź swoje punkty karne

Jeśli w wakacyjną podróż zdecydujemy się udać samochodem, powinniśmy - dla własnego spokoju ducha - sprawdzić liczbę punktów karnych, które zgromadziliśmy dotychczas na swoim koncie. W tym celu nie musimy się jednak wybierać na komisariat. Dzięki profilowi zaufanemu zrobimy to przez internet - wystarczy, że skorzystamy z e-usługi dostępnej na stronie obywatel.gov.pl.

Ale na tym nowoczesne udogodnienia dla kierowców udających się na wakacje jeszcze się nie kończą. Jeśli zainstalujemy w smartfonie aplikację mObywatel (do jej aktywacji potrzebujemy profilu zaufanego),  uzyskamy dostęp do naszego mPojazdu, czyli elektronicznych wersji najważniejszych dokumentów naszego samochodu: dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i polisy OC. mPojazd pozwoli nam sprawdzić na przykład serię i numer polisy, ważność ubezpieczenia, a także markę, model, rok produkcji czy numer rejestracyjny i numer VIN pojazdu. Aplikacja mObywatel dostępna jest na telefony z systemami iOS i Android, jednak z mPojazdu jak na razie mogą korzystać tylko właściciele Androidów. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje już nad tym, aby dostęp do niej mieli też użytkownicy iOS. Warto pamiętać, że aplikacja jest honorowana jedynie w naszym kraju. Oznacza to, że wyjeżdżając za granicę nadal musimy z sobą zabrać komplet tradycyjnych - "papierowych" - dokumentów.

- mPojazd to tylko jedna z możliwości jaką daje nam aplikacja mObywatel. Druga - to dostępna dla zarówno dla właścicieli telefonów z systemem iOS i Android, mTożsamość. To odzwierciedlenie naszych danych z dowodu osobistego. Możemy się nią wylegitymować wszędzie tam, gdzie nie jest konieczny dowód - w pociągach PKP Intercity, hotelach, czy wypożyczalniach sprzętu sportowego - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Po obowiązkach czas na przyjemności

Gdy tylko wszystkim tym formalnościom stanie się zadość, możemy wreszcie przystąpić do planowania wyjazdu. Wybierzmy zatem interesujący nas środek lokomocji, pamiętając o tym, że im wcześniej kupimy bilety (bez różnicy - kolejowe czy lotnicze), tym mniej zwykle za nie zapłacimy. Choćby z tego powodu przygotowania do podróży warto zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem.

Nie inaczej jest z wyborem odpowiadających nam miejsc noclegowych. Choć w wielu przypadkach najszybsza jest rezerwacja online, nie oznacza to, że załatwienie zakwaterowania możemy sobie zostawić na ostatnią chwilę.

Owszem, internet pozwala nam dziś załatwić bez wysiłku wiele spraw, które jeszcze do niedawna wiązały się z licznymi uciążliwościami, ale nie wszystko zrobi przecież za nas. Choć - przyzwyczajeni do wygody - na pewno tego byśmy chcieli.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas