Reklama

Reklama

6 sposobów na wywabienie plam na ubraniu

Najlepiej zajmij się nimi jak najszybciej, gdy tylko zabrudzenie się pojawi. Jednak uważaj, aby nie zniszczyć przy tym tkaniny.

Najtrudniej usunąć stare zabrudzenia. Ale świeżych śladów możesz pozbyć się domowymi sposobami. Jak to zrobić?

1. Tusz z długopisu

Posyp zanieczyszczone nim miejsca solą i kilka razy potrzyj je cytryną lub spirytusem salicylowym. Albo namocz na pół godziny w zsiadłym (lub słodkim) mleku, a potem przetrzyj pomidorem. Gdy plamy zbledną, wypłucz odzież i ją upierz. Z kolei marker zejdzie z tkaniny, gdy nasączysz ją płynem do dezynfekcji rąk.

 

2. Zafarbowania po praniu

Od razu po wyjęciu odzieży z pralki zagotuj w dużym garnku wodę z garścią liści laurowych. Wywar nieco ostudź i namocz  w nim ubranie na 3 godziny  i znów je upierz. Następnie do miski z wodą (10 l) wsyp 5 opakowań proszku do pieczenia i 2 łyżki sody. Namocz rzeczy w roztworze jeszcze raz na 3 godziny i wypłucz. Zamiast nich możesz wrzucić do kolejnego prania (w 60° C) saszetkę z odbarwiaczem do ubrań (ok. 7 zł). 

Reklama

3. Tłuszcz

Jeśli skapnie ci na spódnicę, posyp ją talkiem lub mąką ziemniaczaną (albo pudrem dla dzieci), zostaw na noc i upierz. Stare zabrudzenia polej przedtem płynem do naczyń  lub coca colą. Skutecznym środkiem jest też benzyna (albo rozpuszczalnik). Pod plamę podłóż papierowy ręcznik lub ligninę, po czym delikatnie potrzyj wacikiem nasączonym tymi substancjami i wypłucz w ciepłej wodzie.

Jest jeszcze inna metoda. Namocz ubranie w wodzie,  a potem zwilż alkoholem. Ewentualnie możesz wetrzeć w plamę mieszankę spirytusu i octu (1:1).

4. Warzywa

Bluzkę z dopiero co powstałym śladem z marchewki wymocz w zimnej wodzie, a potem potrzyj szarym mydłem. Zostaw w spienionej wodzie na kilka godzin i upierz jak zwykle. Natomiast dawno  zabrudzone miejsce usuniesz wodą utlenioną, a potem zwykłym mydłem w chłodnej wodzie.  Pozostaw w pianie przez 10 minut i znów zapierz. Potem włóż do pralki, a do proszku do prania dodaj łyżkę proszku do pieczenia. A jeśli spodnie zabrudzisz barszczem, posyp je solą. Strzepnij ją po 15 minutach i upierz je.

5. Owoce

Gdy zalejesz koszulę sokiem z jagód, nanieś na nią kefir (zostaw go kilka godzin) i upierz. Natomiast świeży ślad po truskawkach oprósz solą  i potrzyj. Wymieniaj ją, gdy tylko się zabarwi. Zastarzałą plamę przecieraj szmatką zmoczoną  w roztworze boraksu (łyżeczka na szklankę wody) i upierz. Plamę po wiśniach wielokrotnie płucz gorącą wodą, a po porzeczkach przed praniem przetrzyj watą z sokiem z rabarbaru.

6. Pot

Zapierz go wodą z amoniakiem (łyżeczka na 1 l). Albo rozpuść 2-3 opakowania kwasku cytrynowego w 2 szklankach ciepłej wody. Nasącz nimi zażółcenia na godzinę przed praniem. Inna metoda to namoczenie przepoconych miejsc w roztworze aspiryny (wrzuć 2 tabletki do szklanki ciepłej wody) przez  2-3 godziny albo zalanie plamy octem i zostawienie jej na 15 minut. Potem upierz ubranie.


Na Żywo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy