Alfabet odmładzania
Szukasz sposobu na zatrzymanie czasu, ale gubisz się w nadmiarze informacji? Mamy dla ciebie ściągawkę. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć o powstrzymaniu starzenia się skóry. Od A do Z.
Antyoksydanty
Inaczej przeciwutleniacze. Wychwytują wolne rodniki, które uszkadzają błony komórek i DNA, przyspieszając procesy starzenia. Do najsilniejszych antyoksydantów należą witaminy A, C i E oraz beta-karoten.
Botoks
Wstrzyknięty w mięsień sprawia, że nerw nie wysyła impulsów i przestajesz się marszczyć. Kremy z substancjami botox-like nie są tak skuteczne, ale spłycają zmarszczki.
Ceramidy
To lipidy stanowiące naturalny składnik naskórka. Dzięki nim skóra jest elastyczna. Te z kremów wbudowują się w strukturę cementu międzykomórkowego i działają jak naturalne.
Dieta
To, co jesz, ma wpływ na to, jak wyglądasz. Substancje anti-aging znajdują się nie tylko w kremach! Źródłem antyoksydantów są m.in. cebula (zawarta w niej kwercetyna działa też przeciwzapalnie), marchewka (beta-karoten chroni przed promieniami UV) i pomidory.
Elastyna
To białko odpowiadające za jędrność skóry. Kiedy traci zdolność regeneracji, sięgnij po kremy z jego zawartością. Nie tylko wygładzą, ale też nawilżą skórę.
Filtry UV
Z pewnością słyszałaś o fotostarzeniu. Promieniowanie ultrafioletowe to jeden z najgroźniejszych wrogów twojej skóry. Kremy ochronne stosuj na co dzień, nie tylko podczas wakacji!
Gliceryna
To jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych składników nawilżających. Pobudza procesy naprawcze naskórka, wygładza go i poprawia elatyczność.
H witamina
Czyli biotyna, która zawiera cząsteczki siarki chroniącej naszą skórę. Uczestniczy w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych, co wpływa na właściwe funkcjonowanie skóry, włosów i paznokci.
Ideologia
Twoje podejście do życia odbija się na twojej twarzy! Ciągły stres prowadzi do zaburzenia funkcjonowania zakończeń włókien nerwowych - także tych w skórze. Wiele chorób dermatologicznych (np. trądzik) ma podłoże emocjonalne. Za to uśmiech zawsze odmładza!
Joga twarzy
Jeśli nie trenujesz mięśni, tracą jędrność i elastyczność. Ta zasada dotyczy nie tylko brzucha czy nóg, ale też mięśni twarzy. Odpowiednie masaże i ćwiczenia nazywane jogą twarzy pomogą poprawić owal i spłycić głębokie bruzdy. Ćwiczenia znajdziesz w internecie.
Komórki macierzyste
Mają silne właściwości regeneracyjne. Podczas zabiegów medycyny estetycznej często pobiera się je z krwi pacjenta. Roślinne odpowiedniki komórek macierzystych są cennym składnikiem wielu kosmetyków.
Laser
Mechanizm działania jest prosty: ciepło uszkadza komórkę, pobudzając jej regenerację. Producenci kremów próbują osiągnąć podobną skuteczność.
Maski
Często dają natychmiastowe (choć krótkotrwałe) efekty. Ich składniki są bardziej skoncentrowane niż składniki kremów, więc warto po nie sięgać.
Nawilżenie
Jeśli miałabyś wybrać tylko jedną rzecz, jaką robisz dla skóry, powinno nią być właśnie nawilżanie. Skóra sucha jest bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Widać na niej wszystkie zmarszczki. Substancje nawilżające (np. mocznik) lekko je spłycają.
Omega-3
Kwasy omega-3 odżywiają skórę, przywracają jej prawidłową gęstość, poprawiają napięcie i jędrność, opóźniają tworzenie się zmarszczek i wiotczenie skóry.
Peptydy
To aminokwasy o bardzo wszechstronnym działaniu. Wzmacniają płaszcz hydrolipidowy skóry, chroniąc ją przed czynnikami zewętrznymi, a także stymulują odnowę kolagenu i elastyny.
Q 10
Koenzym Q 10 bierze udział w procesie wytwarzania energii w komórkach, poprawia ich dotlenienie, i chroni przed działaniem wolnych rodników. Po 35. roku życia jego produkcja znacznie spada. Warto stosować kremy, ale też jeść podroby, szpinak i brokuły.
Retinol
Czyli witamina A. Jego działanie polega na delikatnym złuszczaniu naskórka, co prowadzi do poprawy spoistości i powoduje, że skóra wygląda młodziej. Zwiększa też produkcję kolagenu i elastyny. Uwaga: przy pierwszej aplikacji retinol może wywoływać lekkie szczypanie.
Sen
Kiedy śpisz, twoja skóra się regeneruje. Bezsenna noc oznacza, że procesy naprawcze nie mogą przebiegać w sposób prawidłowy. Maski na noc i 8 godzin snu pomogą odmłodzić skórę.
Telomery
To fragmenty DNA, które z wiekiem ulegają skracaniu, co z kolei prowadzi do starzenia się komórek skóry. Proces ten przyspieszyć może promieniowanie UV i stres oksydacyjny. Skórę ochronią cząsteczki kosmetyków.
Usieciowany kwas hialuronowy
Dzięki zdolności do wiązania wody w komórkach kwas hialuronowy optymalnie nawilża skórę. Jego usieciowana forma jest trwalsza.
Wapń
Kiedy ubywa go w komórkach, zaburza się metabolizm i odnowa skóry. Prowadzi to do jej wiotczenia. Składnik szczególnie ważny dla skóry bardzo dojrzałej.
Zmywanie makijażu
Jeśli skóra nie jest odpowiednio oczyszczona, nie może się w pełni zregenerować podczas snu. Nawet najlepszy krem nie zadziała bez uprzedniego demakijażu, bo nie będzie w stanie wniknąć w skórę.