Aromaterapia
Aromaterapia to leczenie zapachem, czyli olejkami eterycznymi pozyskiwanymi z roślin.
Właściwości olejków
Mają one bardzo dużo zastosowań. Niektóre działają bakteriobójczo (np. eukaliptusowy, z drzewa herbacianego), inne rozluźniają oraz poprawiają nastrój (bergamotowy, pomarańczowy), uspokajają (lawendowy, tymiankowy) lub pobudzają (cytrynowy). Można je stosować pojedynczo lub tworzyć mieszanki według potrzeb.
Sposoby użycia
Substancje zawarte w olejkach przenikają do organizmu przez skórę lub drogi oddechowe. Trzeba jednak uważać, żeby przypadkiem nie dostały się do oczu lub nie zostały połknięte. Jak stosować olejki w różnych zabiegach?
Masaż 3-5 kropli wybranego olejku zmieszaj z łyżką oleju bazowego (np. z oliwą z oliwek, olejem migdałowym, sezamowym lub z kiełków pszenicy).
Kąpiel 8-10 kropli olejku wymieszaj z kilkoma łyżkami mleka, oliwy lub śmietany i wlej do wanny z ciepłą wodą.
Kominek zapachowy 5-8 kropli olejku wlej do lampki zapachowej lub do szklanki gorącej wody. Postaw w miejscu, w którym najczęściej przebywasz.
Przeciwwskazania
Aromaterapii nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci poniżej 6. roku życia. Szczególną ostrożność muszą także zachować osoby z astmą oraz alergicy. Przed zastosowaniem powinny skonsultować się z lekarzem.