Cera naczynkowa - zimowa pielęgnacja
Cera naczynkowa wymaga odpowiedniej ochrony szczególnie zimą. Oprócz odpowiedniego dobory kremów warto również zadbać o odżywianie.
Skuteczna ochrona
Naczynka łatwo pękają pod wpływem nagłych zmian temperatury. Na mrozie się zwężają, a w cieple gwałtownie rozszerzają. Przed wyj- ściem z domu nie zapomnij więc posmarować twarzy ochronnym kremem. Wieczorem nałóż na skórę ziołowy kompres obkurczający naczynia krwionośne i łagodzący podrażnienia. Przygotuj go z naparu rumianku, arniki górskiej lub kwiatów dzikiego mirtu. Zaparz zioła, odcedź i wystudź płyn. Nasącz nim gazę, lekko odciśnij i nałóż na twarz na 10-15 minut.
Lepsza elastyczność
Stosuj kremy z witaminami C, K oraz PP. Poprawisz w ten sposób elastyczność naczyń krwionośnych i obkurczysz je, a rumieńce staną się bledsze i mniej widoczne. W składzie kosmetyków do cery naczynkowej powinny się znaleźć także pantenol lub alantoina, ponieważ bardzo dobrze łagodzą podrażnienia i głęboko nawilżają skórę.
Bezpieczny demakijaż
Oczyszczaj twarz płynem micelarnym do skóry naczynkowej. Unikaj silnie pieniących się żeli i mydeł. Raz w tygodniu możesz wykonać peeling enzymatyczny, ale nigdy nie stosuj mechanicznych, bo drażnią delikatną, wrażliwą skórę. Przemywaj twarz hydrolatem z oczaru wirginijskiego, ponieważ pobudza mikrokrążenie i łagodzi stany zapalne.
Ukryte rumieńce
Gdy pajączki są rozległe lub bardzo widoczne, zatuszuj je makijażem. Zwykłe fluidy, podkłady i bazy zamień na takie z zielonym pigmentem. Ukryją czerwoną siateczkę naczyń i wyrównają koloryt cery. Cienką warstwę bazy nałóż na większe zmiany. Nie przesadź, bo twarz będzie wyglądała nienaturalnie. Jeśli masz niewielkie, ale mocne przebarwienia, zatuszuj je korektorem. Na tak przygotowanej skórze rozprowadź cienką warstwę fluidu i lekko przypudruj twarz. Powieki pomaluj cieniem w odcieniu beżu lub różu. Unikaj zielonych, ponieważ uwydatniają zaczerwienienia twarzy.
Ważna dieta
Jeśli chcesz, aby rumieńce były mniej widoczne, musisz zadbać o skórę także od wewnątrz. Zrezygnuj z ostrych przypraw, gorących napojów, mocnej kawy oraz alkoholu. Jedz produkty bogate w witaminy C i E, uszczelniające ścianki naczyń. Uszkodzone naczynka naprawi miedź. Znajdziesz ją w wątróbce, sezamie i suszonych pomidorach. Pomoże też cynk. Najwięcej jest go w owocach morza i czosnku. Włącz do diety dziki ryż, bo oprócz cynku ma fosfor, magnez oraz witaminy z grupy B.