Chcesz szybko schudnąć? Sprawdź, jak przyspieszyć metabolizm
Tyjesz, choć jesz niewiele i nie wiesz dlaczego? Odpowiedź jest prosta – twój metabolizm jest bardzo spowolniony. Ale możesz temu zaradzić.
Gdy przekroczysz 50. rok życia, w twoim organizmie zachodzą zmiany. Sprawiają, że zachowanie smukłej sylwetki staje się coraz trudniejsze. Zaczynasz tyć, nawet jeśli jesz niewiele. To wina hormonów i spowolnienia metabolizmu.
Wraz z upływem czasu zmiany te się nasilają. Nie jesteś jednak bezsilna, możesz zachować szczupłą sylwetkę, wymaga to jednak trochę więcej zaangażowania. Mądre, ale nierewolucyjne zmiany w jadłospisie.
Jedz częściej, ale mniej. By schudnąć, wiele kobiet zaczyna jeść mniej. Wciąż ograniczają posiłki, robią głodówki, a wtedy metabolizm może zwolnić do minimum!
Najlepiej będzie, jeżeli będziesz jeść pięć niedużych posiłków dziennie, każdy powinien być nie większy niż twoja pięść. Powinny zawierać odpowiednią dla twojego wieku i trybu życia dawkę kalorii - dla kobiety, która ma pracę biurową to ok. 1800 kcal.
Jeśli posiłki będą urozmaicone i bogate w warzywa i produkty pełnoziarniste, masz gwarancję, że nie zabraknie ci ważnych witamin i minerałów oraz błonnika, który mobilizuje układ pokarmowy do lepszej pracy.
Nie zapominaj o śniadaniu, bez niego nie ma mowy o dobrym metabolizmie! Śniadanie rozpoczyna pracę układu pokarmowego. Na śniadanie jedz płatki owsiane, jogurt naturalny z owocami. Unikaj słodkich napojów i bułek oraz gotowych płatków śniadaniowych.
Pij dużo wody w ciągu dnia, bo - jak dowodzą naukowcy - picie wody podnosi poziom metabolizmu o nawet 30 proc. Turbodoładowanie, czyli dobrze dobrany ruch.
Nie każdy wysiłek fizyczny jest tak samo skuteczny w spalaniu tkanki tłuszczowej. Okazuje się, że znacznie szybciej stracisz na wadze, gdy w ćwiczenia włożysz umiarkowany wysiłek, trwający 20-30 minut (po tym czasie organizm sięga po zasoby zgromadzone w tkankach tłuszczowych). Jeśli chcesz przyspieszyć metabolizm, to po serii przysiadów, wymachów rąk czy szybkim marszu powinnaś być tylko lekko zasapana.
Umiarkowany wysiłek fizyczny najlepiej przyspiesza krążenie krwi i pobudza komórki do bardziej efektywnej pracy. Taki stan utrzymuje się jeszcze przez wiele godzin po zakończeniu ćwiczeń.
Tempo przemiany materii jest szybsze, gdy przerwa między ćwiczeniami wynosi ok. 20 godzin.
Ochładzaj organizm. To pomaga pozbyć się energii ze spożytych potraw. Niektórzy dietetycy zalecają, by 3 posiłki dziennie były chłodne. Wtedy organizm musi wytwarzać ciepło, co przyspiesza przemianę materii. Ale nie każdemu to służy.
Jedz siemię lniane, zmielone lub w całości. Da błonnik, kwasy omega-3 i przyspieszy metabolizm.
Relaksuj się. Stres sprzyja wydzielaniu hormonów (adrenaliny, kortyzolu) i hamuje metabolizm.
Przyprawy są niezbędne, jeśli chcesz szybko schudnąć
1. Przyprawy o ostrym smaku, zwłaszcza czarny pieprz (źródło piperyny) i papryczka chili (kapsaicyny), potrafią przyspieszyć przemianę materii aż o 10 proc. Takie same właściwości odchudzające jak ostry pieprz ma imbir. Zaliczany jest do pokarmów rozgrzewających i przyspieszających przemianę materii. Kruche ciasteczka z dodatkiem imbiru uważane są za idealny deser dla kobiet dbających o linię.
2. Na co dzień używaj także ostrej musztardy, chrzanu, curry oraz oregano, czosnku, majeranku i bazylii. Wszystkie te przyprawy przyspieszają metabolizm co najmniej o 5-10 proc.
3. Goździki warto dodawać do potraw i do herbaty. Oprócz tego, że przyspieszają metabolizm, dzięki czemu organizm spala więcej kalorii, łagodzą wzdęcia i zapobiegają powstawaniu gazów. Odgrywają kluczową rolę w procesie trawienia, ponieważ zwiększają wydzielanie enzymów trawiennych.
Minerały, które ci pomogą
Chrom pomaga stabilizować poziom cukru we krwi, zmniejsza apetyt na słodycze. Dzienne zapotrzebowanie na chrom to 25 mikrogramów, czyli 2 łyżki kakao, 2 kromki chleba żytniego razowego i plasterek szynki.
Magnez uaktywnia enzymy uczestniczące w przerabianiu tłuszczów i węglowodanów w energię. Potrzebujesz 320 mg dziennie, czyli tyle, ile zawiera go łyżka pestek dyni, dwa banany, porcja kaszy gryczanej.
Jod - gdy jest go za mało, przemiana materii widocznie zwalnia. Dziennie potrzebujesz 110 mikrogramów tego pierwiastka. Wystarczająca ilość jodu znajduje się w soli jodowanej.
Zobacz również: